Kocaeli'de arıcı 1 gün kontrol etmedi, hayatının hatası oldu! 35 bin liralık...

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde arıcılık yapan 56 yaşındaki Muhammed Baş arılarını her gün kontrol ediyordu. Kontrole gitmediği 1 günde 26 kovan içerisinde yaklaşık 200 kilo balı çalınan Baş bal hariç 35 bin lira zararı olduğunu söyledi.

Kocaeli'de arıcı 1 gün kontrol etmedi, hayatının hatası oldu! 35 bin liralık...
Kocaeli'de arıcı 1 gün kontrol etmedi, hayatının hatası oldu! 35 bin liralık...
GİRİŞ 20.10.2021 17:29 GÜNCELLEME 20.10.2021 17:30
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Olay, 10 Ekim tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesi Eskihisar Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Gebze’de yaşayan ve burada yıllardır arıcılık yapan Muhammed Baş (56) isimli bir vatandaş, yaklaşık 150 kovan içerisindeki arılarını her gün kontrol etmesine rağmen, olay günü yağmur sebebiyle kontrole gitmedi. Ertesi gün yeniden kontrole giden Baş, 26 kovanının yerinde olmadığı fark etti. Kovanlarının çalındığını anlayan Baş, soluğu jandarma karakolunda aldı. 35 bin lira zarara uğrayan Baş, içerisinde yaklaşık 200 kilo bal olan kovanlarının bulunması için şikayetçi oldu. Jandarma ekipleri, kovan hırsızlarını yakalayabilmek için çalışma başlattı. 

Otomobilini akşam park etti, sabahki halini görünce şok oldu! Otomobilini akşam park etti, sabahki halini görünce şok oldu! ARTIK ARI HIRSIZLIĞI DA BAŞLAMIŞ 

30 senedir arıcıkla uğraştığını söyleyen Muhammed Baş, “Arıcılık hayatını seviyorum. Geçmiş yıllarımı hep arıya verdim. Arıcılıktan hoşlandığım için gece gündüz çalışıyorum ve arıdan ticaret de yapıyorum. Arı üretimi yapıyorum, bal satıyorum. Ben 15 senedir Gebze Eskihisar mahallesinde arıcılık yapıyorum. Burada yaklaşık 150 tane kovanım var. Onlardan 26 tanesini gelip çaldılar. Bugüne kadar hiç böyle bir şey yaşamadık. Ama bu nasıl oldu, hala bilmiyorum. Jandarmaya gittim, onlardan bilgi aldım. Jandarma da araştırma yapıyor ama henüz daha bilgi gelmedi bize. Mollafenari’deki jandarmaya da gittim, araçlar geçerken kameradan görürler belki diye. Şimdi bir yerden bir haber çıkar diye bekliyoruz. Arılarımın bakımlarını çok güzel bir şekilde yapıyorum. İçerisinde bal olanları seçerek 26 kovanı buradan götürdüler. Neye dayanarak götürdüler bunu da bilmiyoruz. Artık Gebze’de arı hırsızlığı da başlamış. Bizim başımıza geldi. Diğer arkadaşlarımızın başına gelmemesi için herkesin tedbirini almasını istiyorum” dedi. 


   
BAL HARİÇ 35 BİN LİRA ZARARI VAR 

Diğer arıcıları hırsızlık vak'alarına karşı tedbir almaları konusunda uyaran Baş, “Benim 150 kovanım vardı. Bir kovanın içindeki arı sayısız ama çıta olarak bakıyoruz. 20 çıta arımız vardı. Onları burada kışlıyoruz, daha sonra Yaz mevsiminde Mayıs’ta, Haziran'da kestaneye gidiyoruz, kestane balını alıyoruz. Ondan sonra da Gerede’ye gidiyoruz, hangi tarafta daha iyi verim varsa o tarafları geziyoruz. Kışın da burada arılarımıza bakıyoruz. Her gün ben buraya geliyorum, bir gün gelmedim o da yağmurun çok bol olduğu gündü, ‘Bir şey olmaz, gitmeyeyim’ dedim. O gün gelmedim, o gün de burayı çarptılar. Şu anda balını saymazsak 35 bin lira civarında bir zararımız var. Balını sayarsak 200 kilonun üzerinde de balımız vardı. Onu da aldılar. Arıdan anlamayan bir kişi bu işi yapmaz. Arıdan anlayan bir kişi yapmıştır. Bizim başımıza geldi. Diğer arkadaşların başına gelmesin. Arıcı olan herkes kendi tedbirini alsın. Biz böyle bir şey yaşamadığımız için hırsızlık olur diye de düşünmedik. Ama şimdiden sonra tedbirimizi alacağız” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 15
 • adem 2 yıl önce Şikayet Et
  seni yakından tanıyan biridir belli hemde arıcıdır çünkü normal hırsız asla gelmez
  Cevapla
 • vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  gerçek bal deyip şekerle besleyip arıyı bal yaptırtıp sonrada milletin cebinden organik baldır deyip 5 katı fiyat bal satrsan döner dolaşır gelir bir günde sen zarar edersin birşey olmaz birdaha şekerle besler o kaybın 10 katını halkın cebinden alırsın !.dürüst çalışan arıcalara sözüm yok onlara Allah daha çok versin hile hurda yapmadan kazananlara her alanda Allah çoğaltsın ..bütün gıdasektöründe hile yapanında Allah belasını versin
  Cevapla
 • salman 2 yıl önce Şikayet Et
  adamın emeğini çalmış haramiler. Allah korkusu yok cezaların da caydırıcılığı yok vatandaş bir şekilde önlemini alacak artık.
  Cevapla
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok geçmiş olsun bu abimiz anlaşılıyor ki toplumun değişen yüzüyle acı şekilde karşılaşmış boş arazide değerli malzeme artık tedbir gerektiriyor sigorta yaptırmak İstersen bunu asla yapmazlar tek bir tedbir yok yani onun için bu herkese ders olsun bir şekilde güvenlik Tedbiri bu kadar kiymetli ürüne mutlaka konulmalı
  Cevapla
 • Dadaş. 25 2 yıl önce Şikayet Et
  taniyan biridir 1 gün gitmiyor kovanlar boşaltiliyor yazik harami zikkim olsun.
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  hükümet acil olarak hırsızlara verilen cezaları artırmalı ve uygulamasını takip etmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
9 ilde forex operasyonu! Ece Pulaş tutuklandı
Yahudi film yapımcısı Yuula Benivolski İsrail vatandaşlığından çıktı