Yargıtay’dan WhatsApp'lı boşanmaya emsal karar!

Aralarında geçimsizlik olan genç çift boşanmak üzere mahkemeye başvurdu. Eşlerden birinin yurtdışında ikamet etmesi nedeniyle mahkeme görüntülü olarak canlı arayarak, çiftin boşanmasına hükmetmesinin ardından karar Yargıtay'dan döndü.

Yargıtay’dan WhatsApp'lı boşanmaya emsal karar!
Yargıtay’dan WhatsApp'lı boşanmaya emsal karar!
GİRİŞ 09.01.2022 12:00 GÜNCELLEME 09.01.2022 13:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İçtihat Bülteni’nden edinilen bilgiye göre, bir süredir geçimsizlik yaşayan çift anlaşmalı boşanmak için avukatları aracılığıyla Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Tarafların imzasının bulunduğu dilekçeye rağmen kocanın da ifadesine başvurmak istedi. Davacı erkeğin yurt dışında yaşadığını öğrenen hakim, ilginç bir yola başvurdu.

Whattsap'lı boşanmaya Yargıtay freni

BOŞANMALARINA HÜKMEDİLDİ

Whattsapp üzerinden davacıyı görüntülü arayan hakim, görüşmeden sonra çiftin boşanmasına hükmetti. Çocukların velayetleri davalı anneye verilirken çocuklar ve davalı kadın yararına nafakaya hükmedildi. Hüküm her iki tarafın temyiz etmemesi üzerine kesinleşti. Ancak; karara itiraz adalet Bakanlığı Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü girdi. Bakanlık, hükmün kanun yararına bozulmasını talep etti. Bunun üzerine Aile Mahkemesi kararı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne taşındı.

boşanma davasına emsal karar

HAKİM TARAFLARI BİZZAT DİNLEMELİ

Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliğinin temelinden sarsılmış sayılacağı, bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesinin şart olduğunun düzenlendiğine dikkat çekti. Kararda şöyle denildi:

Yargıtay canlı bağlantıyla boşanmaya karar

“Somut olayda dosyanın incelenmesinden; tarafların dosyaya sunduğu anlaşmalı boşanma protokolünün taraflarca değil, taraf avukatlarınca imzalandığı ortadadır. Kararın verildiği duruşmada davacı erkeğin hazır bulunmadığı, davacı erkeğin Fransa’da bulunması sebebi ile oğlu Y.Ö.’ün cep telefonundan davacı erkeğin görüntülü olarak aranarak beyanının tutanağa geçirildiği ve bu şekilde tarafların boşanmalarına karar verildiği anlaşılmaktadır.

boşanma davası bozma kararı

Kanun hükmü gereğince davacı ve davalı asıl tarafından imzalanmış anlaşma protokolü olmadan ve davacı erkek duruşmada hazır olup mahkeme hakimince bizzat dinlenilmeden Türk Medeni Kanunu’nun 166/3. maddesi uyarınca tarafların boşanmalarına karar verilmesi usul ve kanuna aykırı olup bozmayı gerektirmiştir. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 363/1. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

Emsal karar: 'Görüntülü boşanma' Yargıtay'a takıldı

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Dermanbey Anadolu 2 yıl önce Şikayet Et
    O zaman hic bir görüntülü konusmada dinlemede gecerli olmamasi gerekiyor,,mahkemeye gelemeyen mahkumlarinda ifadeleri ve verilen kararlarda gecersizdir... diye dusunuyorum...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Venezuela: Türkiye önemli bir rol oynuyor
Bayraktar AKINCI C ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi