Afyonkarahisarlı Yakup amcanın ilginç koleksiyonu: 62 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor

Afyonkarahisar'da demir doğrama ustalığı yapan 79 yaşındaki Yakup Çetinkaya 1960 yılında annesinin hediye ettiği ahşap kutulu kibritin ardından başladığı koleksiyonda 2 bin adet kibrit kutusu biriktirdi.

GİRİŞ 01.02.2022 17:14 GÜNCELLEME 01.02.2022 17:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Afyonkarahisar'da demir doğrama ustalığı yapan Çetinkaya, biriktirdiği kibrit kutusu koleksiyonu ile herkesin ilgisini çekiyor. Çetinkaya 1960 yılında annesi tarafından hediye edilen ahşap kutulu kibritin ardından başladığı kibrit koleksiyonunda 2 bin adet kibrit biriktirdi. Çetinkaya’nın kibrit koleksiyonunda eski Türk devleti liderleri, trafik işaretleri, burçlar, Hacivat karagöz, Türkiye’nin turistik bölgeleri, Türkiye’nin ilk kibritleri ve daha birçok seri kibrit bulunuyor. Küçük Sanayi Sitesi'ndeki iş yerinde emekli olmasına rağmen mesleğini sürdüren 3 çocuk babası 79 yaşındaki Çetinkaya, kibrit kutusu biriktirmenin kendisinin en büyük hobisi olduğunu ve bundan çok mutlu olduğunu söyledi. Çetinkaya ayrıca koleksiyonunda bulunan kibrit kutularının kendisini için bir birinden değerli olduğunu ifade etti.

38 yaşındaki memur İstanbul'un kalabalığından kaçtı, Adana'da topraksız tarım yapıyor38 yaşındaki memur İstanbul'un kalabalığından kaçtı, Adana'da topraksız tarım yapıyor

KİBRİT KUTUSU BİRİKTİRMENİN ÖYKÜSÜNÜ ANLATTI

Çetinkaya, kibrit kutusu biriktirmenin öyküsünü İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine şöyle anlattı: “1960 yıllarında annem bir tane inhisar kibriti diye Türkiye’de ilk defa yapılmış bir kibrit verdi. Oğlum bu çok eskidir, değerlidir diye ondan heveslenerek bu kibritleri biriktirmeye başladım. Almanya’ya giden arkadaşlara söyledim gelirken kibrit getirin diye. Onlarda sağ olsun getirdiler. İki bini gecik kibrit biriktirdim. Eskiden seri kibritler çıkardı. Karagöz serisi var, Türkiye’nin turistik yerleri var, trafik serisi, burçlar serisi var. Türk büyükleri serisi var. Bir sürü şahısların otel kibritleri var. Bunları daha önce bir kolide sakladım. Şimdi müzemde bir yer yaptım. Oraya bunları bir raf yaptım oraya sıraladım. Burada muhafaza ediyoruz. Zaman zaman temizliklerini yapıyoruz. Görenler 40-50 sene geriye gittik diyorlar. Eskiden bu kadar kibrit mi vardı diyorlar. Böyle güzel anılarımız oluşuyor. Türkiye’nin ilk kibriti de var. Biriktirdik gelene eşe dosta gösteriyoruz.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • Mahmut 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu dinle ilgili yorum yapanlar günü 4 bölsen her şeyi yaparsın acaba boş vakitlerde sürekli Allah ı mı zikrediyorsunuz anlamadım dinde azda olsa dünya işleri ile uğraşmak vardır insanları yanlış yönlendirmeyin.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  boş uğraşlar,acaba diniyle arası nasıl,ibadetlerini yapıyormu.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  en dindar insanların bile ömründe bundan daha boş geçen zamanları olabilir. böyle bir iş insanı ne kadar meşgul edecek ki? güzel bişey koleksiyonculuk.
  Cevapla
 • süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  imrenerek bakıyorum böyle insanlara helal olsun.
  Cevapla
 • orhan baba 2 yıl önce Şikayet Et
  maşallah, bir şeyle meşgul olmak ne güzel, ellerinizinde öperim hacı amcam, başındaki takkeye kurban selam olsun..
  Cevapla
 • kutahyali 2 yıl önce Şikayet Et
  başka yapacak birşey bulamamış mı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Lozan'ın 101. yılında Yunanistan'ın yeni hamlesi ne oldu?
Deprem uzmanı Hasan Sözbilir 'ilk kez oluyor' deyip duyurdu: Yeni fay tespit edildi...