Yaptırdığı 78 kovid testi de pozitif çıktı! Talihsiz adam 14 aydır karantinada

Sarıyer'de yaşayan lösemi hastası Muzaffer Kayasan 2020 yılı kasım ayında koronavirüse yakalandı. O zamandan bugüne yaptırdığı 78 koronavirüs testi pozitif çıkan Kayasan tam 14 aydır karantinadan çıkamıyor.

GİRİŞ 05.02.2022 10:14 GÜNCELLEME 05.02.2022 10:14
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Sarıyer'de yaşayan lösemi hastası Muzaffer Kayasan, 2020 yılının Kasım ayında korona virüse yakalandı. Hastanede tedavi gören Kayasan, taburcu olmasına rağmen testi bir türlü negatife dönmedi. 14 ay boyunca 78 test yaptıran 56 yaşındaki adam, her seferinden "korona pozitif" sonucu iler karşılaştı. Karantinasını sonlandıramayan, torunlarını göremeyen, evde tek başına yaşamak zorunda kalan Kayasan, yetkililerden yardım istedi.

Kuzenini kanser sanıp doktora götürdü, kendisinin kanser olduğunu öğrenince şok olduKuzenini kanser sanıp doktora götürdü, kendisinin kanser olduğunu öğrenince şok oldu

14 AYDA 76 TEST YAPTIRDI

Yaşadıklarını anlatan Kayasan, "Üç yıl önce kemik iliği transferi oldum. Başarılı bir transfer oldum, çok iyi bir hastanede.  Kemik iliği transferim gerçekleşti. Fakat  daha sonra Covid-19'a yakalandım. 2020 tarihi itibariyle de Covid-19'le yaşıyorum. Bu 14 aylık süre içerisinde totalde yetmiş altıya yakın test oldum. Yetmiş yedi yetmiş sekizi buldu.  Bunların hepsi aralıksız olarak Covid-19 testi pozitif çıktı. Sürekli pozitif çıkıyorum. Bilim adamlarımıza, doktorlarımıza sorduğumuz zaman lösemi olduğum için bağışıklık sistemimin düşük olduğunu söyleyip ona göre verdikleri ilaçlarla on dört aydır beni yaşatıyorlar. Çok zor bir süreç. Hastanedekiler için de zor bir süreç, bizim için de. On dört aydır karantinadayım. Şu ana kadar eşim kaldı yanımda bir on gün ama negatif çıktı. İki sefer test oldu hastanede negatif çıktı. Oğlum kaldı yanımda, o da negatif çıktı. Acaba taşıyıcı konumuna mı düştüm dedim ama evde de kimseye bulaşmadı. Ben kimseye bir şey bulaştırmıyorum ama sıkıntı bende. Dışarıdan kedi geçse bana bir şey bulaştırabiliyor. Bilim adamlarının dediği şu; Covid-19 kalıntıları hala vücudunuzda. Semptomları yok ama Covid-19 olarak görünüyorsunuz. Anlatamıyorum” dedi. 


   
TORUNUNU AYLARDIR GÖREMİYOR

Covid-19'a ilk yakalanma sürecini aktaran Kayasan , “Lösemi olduğum için zaten karantina içerisindeydim. Çok dikkat ediyorduk. Bu süreçte mecburen hastaneye kontrole gidip geliyordum. Bu süreç içinde bir yerde yakalandım virüse. Covid-19 bu nereden geleceği belli mi olur? Çok ağır enfeksiyon geçirdim. Artık bu işin bittiğini bile düşünmeye bile başladığım anda sağ olsunlar İstanbul’da iyi bir hastanede iyi doktorlar tarafından müdahale edildi. İlk olarak dokuz ay kaldım hastanede. Sonra on gün bir izin verdiler. Sonra tekrar fenalaştım. Nefes darlığı ve diğer semptomlarla birlikte tekrar hastaneye  yattım. Hastaneye tekrar yattığımda Covid-19'un devam ettiğini söylediler. Tekrar tekrar test olmaya başladım. Beş ayda öyle yattım. Bugüne kadar toplam 14 ay Covid-19 ile birlikte geçti. Covid-19 ile beraber yaşıyorum. Benim ailemde küçük çocuk yok. Ama torunum var mesela. Geliyor, camın arkasından görüşüyoruz. Bazen internetten görüşüyoruz, görüntülü olarak. İnanır mısınız yani insan dokunmak istiyor. Benim tek sıkıntım sevdiklerime dokunamamak. Anlatması çok zor bir şey. O kadar rahatsızlık verici bir şey ki Covid-19 aşısı olamıyorum. Covid-19'um aileme sarılamıyorum. Covid-19'um kimseyle görüşemiyorum. Sosyal hayatım, aile hayatım diye hiçbir şey kalmadı. Covid-19 yaşam tarzımı bitirdi. Sosyal yaşam tarzım yok artık” diye konuştu. HERKES AŞISINI OLSUN 

Aşı olmayan vatandaşlara seslenen Kayasan, “Bizim insanımız külhanbeyi, kabadayı edasıyla 'bana bir şey olmaz, Covid-19 da neymiş' diyor. Ama hastaneye düştü mü 'Allah' diye bağırıyor. Aşı ol. Ben hastaneye gelen ve ölenlerin çoğunun aşısız olduğuna tanık oldum. Söylediğiniz zaman da Covid-19 bölümüne refakatçi olarak bile aşısız gelen vardı. Adam bak öldü burada. Aşı olsanız ne olurdu? Sadece sizinle alakalı bir durum değil. Aşı olmayanlar sizin çevrenizde çoluk çocuk var siz otobüse biniyorsunuz, okula gidiyorsunuz. İnsanlar buralarda geziyor. Başkalarını öldürmeye hakkınız yok. Bu ahlaksızlık, vicdansızlık. Bana bir şey olmaz diyorlar. Benim fırsatım olsa ben gidip bugün aşı olacağım. Zaten gönüllüyüm. Ben başka bir aşı da olmayacağım, Turkovac aşısı olacağım. Ama sistem beni kabul etmiyor. Doktora gidiyorum , bakıyor Covid-19'sun aşı olamazsın diyor. Ben ne yapacağım şimdi bana bir çare gösterin. Ben yine şunu söylüyorum. Aşı ol, hayatta kal. Hastaneye gidip perişan olmaktansa, ayakların yürürken hastaneye git aşını ol. Evine bile geliyorlar. Devlet sana her imkanı tanımış, yaşamak isteyen aşı olsun” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 19
 • ELECTRAS 6 ay önce Şikayet Et
  immünsüpresif alan hastalarda aylarca pozitif kalabiliyor covid. bu bilinen bir durum yane
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Korona dünyada bitse bile bu amcanın testi yine pozitif çıkmaya devam eder. Bence testler hatalı. Bir maddeyi virüs olarak algılıyor olabilir
  Cevapla
 • adem 6 ay önce Şikayet Et
  adam varlıklı ve imkanlarıyla yaşıyor ama hayatı zor belli
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel, aşı reklamı başarılı olmuş. Umarım bunları okuyup aşı yaptırmaya karar veren olmamıştır. Garantisini üretici firmanın bile vermediği aşıyı olmam! Sokakta 10 tl lik ürün alirken bile kalitesini vs kontrol ederiz ama aşı olmaya gelince kurbanlık koyun gibi sıraya gireriz.
  Cevapla
 • Orhan 6 ay önce Şikayet Et
  Bi bitmediniz beee. Olma sen. Lafa gelince bilim. La o kadar bilim adamı boşunamı uğraşıyor.
  Cevapla
 • Yardımı bırak 6 ay önce Şikayet Et
  Sağlık hizmeti demek; test yapıp karantinaya kapatmak demek değildir. Madem böyle oluyor ve çözüm de bulunmamış, Karantinayı bırak, kendine çok iyi bakarak, kalabalıktan uzak, temiz havalı yerlerde gez, dolaş. Allah hayrlı şifalar versin.
  Cevapla
 • Arif 6 ay önce Şikayet Et
  Haberin içeriğini okumakta zorluk mu çekiyorsun? Kan kanseri için tedavi sürecinde vücudunda virüsle savaşacak antikor yok bağışıklık sağlayamadığı için kanından virüs kolay bir şekilde temizlenmiyor. Normal bir kişinin vücudunda 3 - 4 haftada virüs kalıntıları temizlenirken, savunmasız kişilerde süreç uzun oluyor. Bu süreçte tekrardan virüs kaparsa daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu vatandaşın yaşadığı durum Virüsün ilk görüldüğü günden bugüne Yaşlılar ve Kronik hastaları toplumdan izole etme sebibini açıklıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık düzenlemesi
Fenerbahçe'den İçişleri Bakanlığı'na dava!