TİHEK, haşema ile havuza girmeye izin vermeyen site yönetimine para cezası verdi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), tatil için gittiği sitede haşema ile havuza girmesine izin verilmeyen kişinin din ve inanç temelinde ayrımcılığa uğradığına karar vererek ilgili site yönetimine 5 bin lira ceza verdi.

TİHEK, haşema ile havuza girmeye izin vermeyen site yönetimine para cezası verdi
TİHEK, haşema ile havuza girmeye izin vermeyen site yönetimine para cezası verdi
GİRİŞ 20.05.2022 14:01 GÜNCELLEME 20.05.2022 14:01
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Kurumun kararına göre, bir kişi, 2021'de ailesiyle tatil yapmak için bir sitede ev kiraladı. Site sakinlerinin kullanıma sunulan havuza haşema olarak bilinen tesettüre uygun giysi ile girmek istediğinde ise site yönetimi tarafından engellendi. Site yönetimince, haşemanın kıyafet gibi olması, kumaşın insan bedeni gibi kolay temizlenmemesi, hijyen ve sağlık hakkı gibi nedenlerle kat maliklerinin bu yönde karar aldığı bildirilen kişi, duruma itiraz etmesine rağmen sonuç alamadı.

TİHEK, haşema ile havuza girmeye izin vermeyen site yönetimine para cezası verdi

Bunun üzerine inanç temelinde ayrımcılığa maruz kaldığını ileri süren kişi, TİHEK'e başvuru yaptı.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, din ve inanç temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine ve ilgiliye 5 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

- KARARIN GEREKÇESİ: HERKES KANUN ÖNÜNDE EŞİT

TİHEK'in kararında, Anayasa'nın 10'uncu maddesine göre herkesin kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu vurgulandı.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nda da din ve inanç temelinde ayrımcılığın yasak olduğunun hüküm altına alındığı aktarılan kararda, uluslararası sözleşmelerde de ayrımcılığın yasaklandığının yer aldığı bildirildi.

HAŞEMA İLE HAVUZA GİRMEK HİJYEN AÇISINDAN OLUMSUZ BİR DURUM OLUŞTURMUYOR

Haşema giymenin din ve inanç hürriyeti kapsamında bir dışa vurum şekli olduğunun kabul edilmesi gerektiğine işaret edilen kararda, Sağlık Bakanlığından alınan görüşe göre, haşema ile havuza girmenin hijyen açısından olumsuz bir durum oluşturduğuna dair bilgiye rastlanmadığını belirtildi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu 3'üncü maddesinde, "Herkes, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada eşittir." ifadelerinin yer aldığı anımsatılan kararda, başvurucunun kullanmak istediği haktan mahrum kaldığı kaydedildi.

Kararda, "6701 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinde ayrımcılık türleri arasında sayılan doğrudan ayrımcılığın gerçekleştiği ve başvuranın inancı nedeniyle bir haktan diğer site sakinlerine kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır." denildi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 79
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Cezaya bak alay eder gibi. Çok gülünç
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Baştan sitelerinin kapısına "Biz gavuruz Müslüman giremez" diye levha assalardı, bu kadar uğraşmazdı kimse.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Sitelerde aidat vardır.Kişi aidat öderse imkanlardan faydalanır. İzin vermiyosan adamın parasını geri ver. Diğer boyuta gelince dindar insanın yaşama hakkı yok gibi davranamazsın.
  Cevapla
 • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  ne ceza aynisini bunlara yapsan yuz bin ceza verilir idi para cezasi yerine hapis cezasi olacak o zaman adalet esit olur herkes parasini ver ne istersen yap bence ceza cok az ayni seyi yine yaparlar ise bu sefer on yil hapis olacak para ver ne istersen yap ne demek insani kucuk dusurme engel olmaz bir suru suc var ceza cok az yeni dava acmak gerek para yerine hapis cezasi olacak zengin parayi versin ne istersen yapsin o zaman bu sacmalik
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Gavurlar ne zaman bitecek ah Türkiye ah Türkiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
A Milli Takım'ın EURO 2024'teki rakipleri belli oldu
Filipinler'de şiddetli deprem! Tsunami uyarısı yapıldı