Depremden sonra yapılması gerekenler! Deprem sonrasında da hayati tehlike var

Depremlerin sıklaştığı son günlerde vatandaşlar deprem sonrasından neler yapacağı konusunda bilinçlenmek istiyor. Peki deprem sonrasında ne yapılmalı? İşte detaylar...

Depremden sonra yapılması gerekenler! Deprem sonrasında da hayati tehlike var
Depremden sonra yapılması gerekenler! Deprem sonrasında da hayati tehlike var
GİRİŞ 25.07.2023 09:27 GÜNCELLEME 25.07.2023 09:27

Kahramanmaraş Depremi çok sayıda ilde hissedildi. Ülke çapında büyük korku yaşatan depremden sonra, deprem sonrası yapılması gerekenler hususunda araştırmalar yapıldı. 

Deprem öncesinde alınacak önlemler kadar, deprem sonrasında da neler yapılması gerektiğini bilmek oldukça önemli. Deprem sonrasında yapılması gerekenler ile, daha büyük olumsuzlukların önüne geçebilmek mümkün. 

Kahramanmaraş fay hattı geçen yerler! Doğu Anadolu fay hattı illeriKahramanmaraş fay hattı geçen yerler! Doğu Anadolu fay hattı illeri

DEPREM SONRASI YAPILACAKLAR

İşte deprem sonrası yapılması gerekenler...

 • 1. Sarsıntı sona erdikten sonra, eğer evde gaz kokusu varsa, gaz vanasını kapatın. Ayrıca camları ve kapıları açmayı da ihmal etmeyin. 

 • 2. Deprem bittikten sonra, elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın ve soba ve ısıtıcıları söndürün. 

 • 3. Deprem tamamen bittiğinde, önce kendi emniyetiniz sonrasında ise çevrenizdekilerin emniyetinden emin olduktan sonra sakin bir şekilde bulunduğunuz binayı terk etmek. 

 • 4. Binayı terk ederken afet ve acil durum çantasını yanınıza almayı unutmayın. 

 • 5. Binayı terk ettikten sonra, önceden belirlenen toplanma bölgesine intikal edin. 

 • 6. Eğer deprem anında deniz kenarındaysanız, tsunami tehlikesine karşı bulunduğunuz yerden uzaklaşın ve yüksek yerlere doğru gidin. 

 • 7. Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla, Valilik ya da Belediye tarafından yapılan uyarıları dinleyin.  

 • 8. Kendi sağlığınız ve emniyetinizden emin olduktan sonra depremde etkilenen ve yardıma ihtiyaç duyan bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere yardım eli uzatın. 

Eğer deprem anında araç kullanıyorsanız:

 • Güvenli bir yerde, sağa doğru yanaşıp durun. 

 • Arabayı park ettiğiniz yerin elektrik direklerinden ve kablolarından uzakta bir nokta olmasına özen gösterin

 • Üst geçitlerden, köprü altlarından ve tünel içlerinden uzakta kalın. 

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye - Portekiz maçı TRT'de!
Refah'ta katliam: Çok sayıda şehit ve yaralı var