Sahibinden ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Artan kira ev masrafları ve bedelleri gündeme, ev alırken gereken belgeler, oluşan masraflar, kredi ve tapu işlemleri, rayiç bedelleri ile ilgili detayları da beraberinde getirdi…

Sahibinden ev alırken nelere dikkat edilmeli?
Sahibinden ev alırken nelere dikkat edilmeli?
GİRİŞ 28.03.2023 20:24 GÜNCELLEME 28.03.2023 20:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ev almak büyük ve önemli bir yatırım. Bu sebeple hangi evin hangi koşullarda satın alınacağına karar verme konusunda zorlanılmaktadır. Bu süreçte tüm detayların göz önünde bulundurulması, karar alınırken ince eleyip sık dokunması gerekir. Çünkü alım satım işlemi esnasında yapılan minik bir hata bile hem alıcı için hem de mülk sahibi açısından önemli riskler doğurabilir.

EV ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

-Ev alırken ilk karar verilmesi gereken husus, oturmak amacıyla mı yoksa yatırım amacıyla mı alınacak olmasıdır. Bu karar evin lokasyon ve değerlenme potansiyeline kadar birçok konunun belirlenmesini sağlayacaktır.

-Alınması planlanan evin tapusunun ne çeşit bir tapu olduğunu öğrenmekte fayda vardır. Kat irtifakı mı kat mülkiyeti mi yoksa hisseli tapu mu bunun evi satın almadan önce öğrenilmesi elzemdir.

-Evin yasal evraklarının tam olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. İskan bilgileri tam bilinmeli ve depreme dayanıklılığı kontrol edilmelidir.

-Sıfır mı ikinci el mi bir ev alınacak yine önemli bir diğer husustur. Sıfır satın almalarda maketten ev alma da söz konusu olabilecektir. Böyle bir alım yapıldığında maketi ve maketin çevresi iyi analiz edilmelidir.

-Tapuda ev ile birlikte tescil edilen kullanım alanları kontrol edilmelidir. Otopark, depo alanı vb. sahip olunacak ilave kullanım alanlarının tapuda tescil edilip edilmediğinin kontrolü sağlanmalıdır.

-Site içinde bir ev alınacak ise ortalama aidat bedelleri, aidatın içinde nelerin dahil olacağı önden öğrenilmelidir.

-Satın alınan evin, brüt ve net metrekareleri arasında fark olup iyi analiz edilmelidir. Satış brütü, daire brütü, daire net alanı gibi farklı alan tanımlamaları iyi yapılmalıdır.

-Satın alınan evin çevresindeki komşuların kim olacağı, genel yaşayan profili, yabancı nüfusu gibi ince detaylar özelikle oturum amaçlı alımlarda oldukça önemlidir. 

-Satın alınması planlanan evin semti, bölgesi, gelişme potansiyeli, üst ölçekli planlardaki fonksiyonu gibi konuları da irdelemekte fayda vardır.

-Toplu ulaşım imkanları, sosyal donatı alanlarına yakınlığı gibi imkanlar da hem evin değerini hem de oturma popülasyonunu etkilemektedir. Bu konuların da iyi incelenip karar verilmesi önemlidir.

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 • Kimlik belgesi,

 • Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf,

 • İşlem birinin adına vekaletname yoluyla başkası tarafından yapılıyor ise vekaletname,

 • DASK poliçesi,

 • Emlak beyan değerinin ilgili belediyeden alınmış olması ve işlemin yapıldığı yıla ait olması gerekir.

 • İşlem için gerekli harçların ve satış anından önce ödendiğine dair dekontların bulunması gerekir. 

TAPUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sıfır ev alım satımlarında sözleşme düzenlemesi gerekmektedir. İkinci el alım satımlarda ise isteğe bağlı olarak düzenlenebilir. Sözleşmede metrekare, teknik özellikler, teslim şartları, teslim koşulları, gecikme halindeki cezai maddeler, iskan alımı sırasındaki masrafların kim tarafından karşılanacağı ve koşulları, tapu alım satım harcının, damga vergisinin kime ait olduğu gibi konulara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Tapu işlemleri için ilk olarak e-randevu sistemi ile internet üzerinden randevu alınabilmekte. Önceden randevu alınması dahilinde Tapu Sicil Müdürlüğünde beklemenin önüne geçilebilir ve zamandan tasarruf sağlanabilir. Satın alınma işlemi vekaletname üzerinden temsilcilikle yapılacak ise ilgili vekaletname ve vekil kılınan kişinin kimlik bilgileri önemli olacaktır.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü internet adresinde yapılacak her bir işlem türü için gerekli evrak listesi ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bu evrakları önceden hazır etmek ve işlem anında yanımızda bulundurmak önemlidir. Tapu harcının yasal olarak ödeme sorumluluğu %2 alıcı, %2 satıcı şeklindedir. Ancak uygulamada tüm harcı alıcının ödemesi ile de karşılaşılabilir. 

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • emlak 1 yıl önce Şikayet Et
  Evi göstersinler.Emlakçı denilen kan emicileri bir şekilde devreden çıkarın.
  Cevapla
 • ben görmedim 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüzde 4 tamamını alıcı ödüyor! Ben daha ev sahibinin bende kendi payımı öderim dediğini hiç görmedim! ben emlakçıdan iyi kazık yedim. Ev sahibi daha ucuza ver demişken o fiyatı bana yüksek çekti hem ordan hem de komisyondan ekstra para kattı cebine çıkar ama bir şekilde ev sahibinden de fazla para almış oldu. Müslüman ülkede ticaret ahlakı olan insan bulmak bile zorlaştı demem o ki direk ev sahibiyle bir şekilde konuşup anlaşmaya bakın.
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Özellikle imar barışı ile kayıt altına alınan yapılar konusu çok önemli. Satın alınacak dairenin inşaatındaki bağımsız bölüm sayısı ile fiili bağımsız bölüm sayısı denk değilse, yani sonradan yapı varsa, bina yenileme durumunda mevcut imara göre inşaat ruhsatı verileceğinden, daire sahipleri arasında ciddi sorunlar çıkacaktır. Yani 2.el ev alanlar mutlaka hassas olmalı ve milyon TL borca girerken gerekirse müşavirlik ve hukuk desteği alınmalı. Unutmayalım ki binanın arsasında bağımsız kaç hisse varsa, hepsinin binada muvafakat hakkı vardır. Yani 5 katlı bir imar olan yerde 6 hissedar görünüyorsa, bina yenileme zamanı 6sının da imzası gerekir veya birini hakkını ödeyerek eksiltmek gerekir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD’nin eski Başkanı Kennedy’i MOSSAD öldürdü!Çarpıcı iddilar ABD’li tarihçiye ait
Kuzey Marmara'da baba ve kızı hayattan koparan feci kaza