Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi nereye taşındı? Hangi bölümler var?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul’daki deprem çalışmaları nedeniyle kapatıldı. Yapılan incelemeler doğrultusunda riskli bulunan yapının büyük bir kısmı tahliye ediliyor...

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi nereye taşındı? Hangi bölümler var?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi nereye taşındı? Hangi bölümler var?
GİRİŞ 20.03.2023 12:39 GÜNCELLEME 20.03.2023 12:39
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Çelik konstriksiyonla güçlendirme yapılan Cerrahpaşa’da, çocuk ve acil binaları dışında kalan diğer tüm bölümler, Yeşilköy Atatürk Havaalanı’na taşınıyor. Beklenen Marmara depreminde Fatih bölgesinin en riskli ilçeler arasında yer alması ve Cerrahpaşa Hastanesi'nin binalarının da eski yapıda olması deprem önlemleri için zaruri bir durum.

Gerçekleşen bu acil durumdan dolayı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin eğitim ve sağlık hizmetinin kesintisiz devam edebilmesi için, Cerrahpaşa yerleşkesine yakın konumda yer alan Yeşilköy'de Atatürk Havalimanı komşuluğundaki Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum ve Afet Hastanesi'nin tamamının geçici süreyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesine verildiği belirtildi.

CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ NEREDE?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin kuruluş tarihi 1827 olup, İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın sınırları içindeki Yedinci Tepe’nin olduğu bölgede, Marmara Denizi’ne doğru alçalan eğimli bir arazi üzerinde yer alır. Yerleşkenin olduğu bölge, Bizans döneminde, XII. Bölge’nin içinde ve kentin en önemli anayolu olan Mese’yi Altın Kapı’ya bağlayan aks üzerindeki Forum Arkadios’un güney batısındadır.

Günümüzde Fatih ilçesi, Cerrahpaşa Mahallesi içinde bulunan yerleşkenin sınırlarını; Doğuda Yokuş Çeşmesi sokağı, batıda Etyemez Tekkesi sokağı, güneyde Abdurrahman Nafiz Gürman caddesi ile kuzeyde Kocamustafapaşa caddesi çizer.

Bu kapsamdaki yerleşkenin kuzeybatısında Esekapı Külliyesi/İbrahimağa medresesi (Şu anda, Yeşilay Danışmanlık Merkezi; YEDAM), kuzeyinde Haydar Kethüda Camii, güneyinde ise İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beyazıd-ı Cedid (Etyemez) Camii, Kadem-i Şerif Tekkesi (Şu anda, İsra Uluslararası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği), Nefise Hanım Çeşmesi ve Kasap İlyas Camii aynı ada içinde bulunmakla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesine sınır komşuluğu yapar.

HASTANE VE SEMTE ADINI VEREN CERRAH MEHMET PAŞA

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adını, Cerrah Mehmet Paşa'dan alır. (Ö.1604) Vezirlik ve sadrazamlık yapmış olan Cerrah Mehmet Paşa’nın bu semtte; cami, türbe, medrese, sebil, çeşme, şadırvan, çifte hamam gibi birçok eser yaptırması nedeniyle semt 16. yy.dan itibaren Cerrahpaşa adıyla anılır.

Aslen bir devşirme olan Mehmet Paşa Enderun’dan yetişmiş olup, 1582’de 4. Vezir iken III. Murat’ın oğlu Şehzade Mehmet (III. Mehmet)’i sünnet etmesinden dolayı cerrah lakabı ile anılmaya başlanır. Herhangi bir tıp eğitimi alıp-almadığı, ne kadar süre ile saray cerrahlığı ya da hekimlik yaptığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

CERRAHPAŞA HASTANESİ DOKTORLARI VE BÖLÜMLERİ

Cerrahi tıp bilimleri bölümü, dahili tıp bilimleri bölümü ve temel tıp birimleri bölümü olmak üzere pek çok alanda hizmet vermekte olan hastanenin akademik kadrosunda alanında uzman hekimler yer almaktadır. Eğitim araştırma hastanesi olmasının yanı sıra hastalar, bulunduğu birime göre profesörler tarafından takip edilebilmektedir.

Türkiye'nin en deneyimli ve alanında uzman hekimlerine ev sahipliği yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, devlet hastaneleri arasında en çok tercih edilen kurumlardan biridir. Tıp alanında uzman olmak isteyen adayların en çok tercih ettiği ve yerleşmek isteği üniversite hastanelerinden biridir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 6
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Çok çabuk unutuyoruz. Bu hastanenin taşınması ve binaların imarı için alınan karara yine aynı çevreler ve buradaki bazı sağlık çalışanları direniş göstermişti. Ve öylece kaldı.
  Cevapla
 • Sarp 3 ay önce Şikayet Et
  Rektör ne iş yapar.Tedbir alınması için illa yıkım mı olmalı.Başka yerlere yatırım yapacağına hastaneni yapsaymış.
  Cevapla
 • rıza ban 3 ay önce Şikayet Et
  hastaneyi görmediniz sanırım. 2-3 yıldır bina bina yıkılıp yeniden yapılıyordu. Şuan ki işlem etap etap yerine komple hepsine başlama işidir. YERrinde ve doğru bir karardır
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizin gözbebeği bu eğitim ve şifa kurumunun varlığının korunması hatta daha da ileriye taşınması çok önemlidir. Karar bence olumlu...
  Cevapla
 • Arif 3 ay önce Şikayet Et
  Cerrahpaşa, Çapa ve Şişli Etfal için yıkıp yenileme Kararı çok daha önceden verildi içierideki teröristler karara itiraz edip kararı iptal ettirdi. Hastaneme dokunma diye yürüyüşler, eylemler yaptılar. Göztepe, Kartal Eğitim ve Okmeydanı Hastanelerinin yapıldığı dönemde yenisi yapılacaktı engel olundu. Ondan daha önceside hastanelerin bir kısmını İller Bankası yenileyecekti İller Bankasının görevi Hastane Yapmak değil diye itiraz edilip İller Bankası eliyle yapılması iptal ettirildi. Okmeydanı Hastanesi bitti Cerrahpaşa başka yere taşınıp
  Cevapla
 • baki taştan 3 ay önce Şikayet Et
  derhal boşaltılmalı kentsel dönüşüme engel olanlar kına yakmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın gözü Türkiye'de! Külliye'de tarihe geçen anlar!
Cumhurbaşkanı Erdoğan göreve başladı! Türkiye Yüzyılı ve beraberlik vurgusu