Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2024 Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacak mı?

Ramazan Bayramı’nın ardından gözler ikinci dini bayram olan Kurban Bayramı’na çevrildi. 2024 yılında kutlanacak olan Kurban Bayramı Haziran ayına denk geliyor. Tatilciler için fırsat olan bu bayramda da uzun tatil fırsatı olacak. Peki Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2024 Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacak mı?
Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2024 Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacak mı?
GİRİŞ 07.05.2024 09:44 GÜNCELLEME 07.05.2024 09:44
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimini yayınladı. Tatil planlarını erkenden planlamak isteyen vatandaşlar, Kurban Bayramı’nın bu yıl hangi tarihlere denk geldiğini araştırıyor. İşte detaylar…

2024 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2024 Kurban Bayramı arefe günü 15 Haziran Cumartesi gününe denk geliyor. 2024 Kurban Bayramı 16 Haziran 2024 Pazar günü başlıyor. Dört gün sürecek olan bayram 19 Haziran Çarşamba günü sona eriyor.

 • Kurban Bayramı 1. Günü: 16 Haziran 2024 Pazar

 • Kurban Bayramı 2. Günü: 17 Haziran 2024 Pazartesi

 • Kurban Bayramı 3. Günü: 18 Haziran 2024 Salı

 • Kurban Bayramı 4. Günü: 19 Haziran 2024 Çarşamba

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI?

Kurban Bayramı tatili için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat bayramın pazar gününe gelmesi dolayısıyla hafta sonları dahil toplamda 9 gün olacağı düşünülüyor. 

KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, İlâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenâb-ı Hakka yaklaşmakta, hem de maddî durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır. Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre, udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâyetü'l-müctehid, 1/429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğinânî, el-Hidâye, 8/146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 17
 • delidumrul 3 hafta önce Şikayet Et
  tatil bakınız algısı bile değişmiş. bayram kaç günden,, tatil kaç güne dönüşmüş. yazık. arife günüyle bayram günleri hariç tatil algısını bitirmek şart.
  Cevapla
 • Yavan 3 hafta önce Şikayet Et
  Zaten okullar tatilde. Ne gerek var! Bu kadar tatili avrupa yapmıyor. Artık tatil lüksümüzden azıcık feragat edelim bu zor zamanlarda. Üretmek lazım. Nerden baksanız 3 iş günü fabrikalarda heba oluyor 9 güne çıkarsa.
  Cevapla
 • Yaren 3 hafta önce Şikayet Et
  Yunan bizim senede bir ramazan bir kurban tatilimiz var beşerden on gün bunu çok mu gördün
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bayramlar tatile dönüştü insanlarımız birbirinin hatırını sormaz hale geldi birbirimizden uzak kaldık
  Cevapla
 • Gezgin 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke her gün tatil olsa aç insanlar gezmek ile enerji kaybetmeden mışıl mışıl evde uyurlar açlık hissetmezler
  Cevapla
 • Melda 1 ay önce Şikayet Et
  Olmasın. Zaten okullar tatil oluyor. Bunca tatille bu emeklilerin maaşını nasıl karşılayacağız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarıyla ilgili kanun teklifi yasalaştı
İşte Ali Koç'un yeni yönetim kurulu listesi! Sürpriz isimler var...