Mutfak gideri tıkanmasın diye ne yapılmalı? Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleyin

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme deneyimli ev hanımlarının yıllardır uyguladığı ve yiyecek artıklarının giderden içeri gitmemesini sağlayan basit bir temizlik hilesidir.

Mutfak gideri tıkanmasın diye ne yapılmalı? Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleyin
Mutfak gideri tıkanmasın diye ne yapılmalı? Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleyin
GİRİŞ 25.05.2024 11:52 GÜNCELLEME 25.05.2024 11:52

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesi, ev hanımlarının sorun önleyici yöntemlerinden bir tanesidir. Mutfakta en sık karşılaşılan sorunların başında mutfak giderinin tıkanması gelir. Yiyecek artıkları lavabonun içerisine düşüp suyun da etkisiyle lavabodan geçerek gider borusuna takılır. Gider borusuna takılan bu artıklar zaman içerisinde borunun iç haznesine yapışarak suyun akışını yavaşlatır ve giderden pis bir kokunun gelmesine sebep olur.

Mutfak giderinin tıkanıklığını temizlemek için ya marketlerde satılan kimyasallardan alıp kullanacaksınız ya da lavabo teçhizatını sökerek manuel olarak elle temizleyeceksiniz. Her iki temizleme yöntemi de aslında oldukça rahatsız edicidir. Ancak deneyimli ev hanımlarının kullandığı folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesi sayesinde bu sorunun oluşmasını yavaşlatabilirsiniz.

Tıkalı gider borusu nasıl açılır? Kolay yollarla lavabo açma yöntemleri!Tıkalı gider borusu nasıl açılır? Kolay yollarla lavabo açma yöntemleri!

Karbonat ve sirke ile tıkalı lavabo nasıl açılır?Karbonat ve sirke ile tıkalı lavabo nasıl açılır?

FOLYO İLE MUTFAK GİDERİ TIKANIKLIĞINI ÖNLEYİN

Mutfak gideri tıkanmasın diye ne yapılmalı? Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleyin

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesi, tıkanıklığı tamamen yok etmese de bu durumun yaşanma sıklığını azaltır. Sadece birkaç parça alüminyum folyo ile mutfak lavabonuzdan yiyecek artıklarının geçmesini engelleyebilir ve böylelikle gider tıkanması sorununu minimum düzeyde yaşarsınız.

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesi için, alüminyum folyodan birkaç parça koparın. Mutfak lavabonuzun deliklerinin biraz daha büyük olacak şekilde minik toplar yapın. 3 ya da 4 tane folyo topu yeterli olacaktır.

Hazırladığınız bu folyo toplarını mutfak lavabosunun içerisine bırakın. Lavabonun suyunu her açtığınızda bu folyo topları giderin ağzında hareket edecek ve su hariç diğer kalıntıların giderden içeri gitmesini engelleyecektir.

Mutfak gideri tıkanmasın diye ne yapılmalı? Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleyin

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesi, basit ama sizi sürekli olarak gider temizlemekten kurtaracak bir yöntemdir. Ancak yine de eskisi kadar sık olmasa da gider temizliği yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü giderlerin tıkanmasında sadece yemek artıkları değil, sabun köpüğü de çok etkilidir.

Folyo ile mutfak gideri tıkanıklığını önleme hilesini artık öğrendiniz. Peki, yağlı mutfak dolaplarını 3 adımda ya da tahta kaşık ve gereçleri nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?  

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kraliyet ailesi bir kez daha sarsıldı! Buckingham Sarayı şoke eden gelişmeyi duyurdu
Türkiye'nin gözü 28 Haziran'da! 3 yıldır bu anı bekliyoruz