Türk hacı adayları için menüleri diyetisyenler belirliyor

Hacı adaylarının kutsal topraklardaki menüleri diyetisyenler tarafından belirleniyor, Türkiye’deki kamu kurumlarının baş aşçılarından oluşan ödüllü aşçıbaşılar tarafından hazırlanıyor.

GİRİŞ 08.06.2024 15:01 GÜNCELLEME 08.06.2024 15:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığının Mekke Mutfağı'nda hacı adayları için sabah kahvaltısı, öğle kumanyası, akşam yemeği hazırlanıyor.

Günlük 30 bin kişilik yemeğin hazırlandığı Mekke Mutfağı'nda yemekler 20 ocak, 16 buhar kazanı ve 18 fırında hazırlanıyor. Türk aşçı ve diyetisyenler tarafından hazırlanan menüler sıcak ve soğuk dağıtım zincirleriyle hacı adaylarının aldığı otellere dağıtılıyor.

Yarı açık menüden faydalanan hacı adaylarına, iki öğün yemeğin yanı sıra kumanya dağıtımı da gerçekleştiriliyor.

Gıda kontrol süreçlerinin büyük hassasiyetle gerçekleştirildiği mutfakta yemekler Türkiye'deki kamu kurumlarının baş aşçılarından oluşan ödüllü aşçıbaşılar tarafından hazırlanıyor.

- ERBAŞ, KAZANIN BAŞINA GEÇTİ, PİLAVA YARDIM ETTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mekke Mutfağı’nı ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Mutfakta çalışan görevlilerle sohbet eden, yemeklerin yapım aşamasından dağıtımına kadar geçen sürece ilişkin bilgi alan ve talimat veren Erbaş, kazanın başına geçerek hacı adayları için hazırlanan pilavın yapımına yardım etti.

Erbaş, ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 65'i aşçı olmak üzere 200'den fazla personelin görev aldığı mutfakta hijyen kurallarına azami dikkat edilerek yemeklerin hazırlandığını belirtti.

- AŞÇILARIMIZI TÜRİYE'DEN GETİRİYORUZ

Başkanlık olarak hacı adaylarına en güzel şekilde hizmet etmek için çalıştıklarını ifade eden Erbaş, "Özellikle hijyen açısından yemek hizmetlerini çok önemsiyoruz. Bizim mutfak kültürümüze uygun yemeklerimizi hacılarımıza sunuyoruz. Aşçılarımızı da Türkiye’den getiriyoruz. Bu mutfakta günlük 30 bin kişiye yemek hazırlıyoruz. Hac mevsiminin sonuna kadar bu çalışmaları devam ettireceğiz." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Osmanoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Arabistan
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  her yıl bedava üstelik üzerine de ödenek alsam ben bırakın pilavı karıştırmayı pilavı pişirirrim be..
  Cevapla
 • Cafer 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş hacca yazılınca 13 yıl yaşarsa ancak hacca gitme sırası geliyor ondan sonrada karı koca ekonomik fiyattan 600 bin lira lazım Sayın başkan kurumuzun hizmet olarak verdiği 2 öğün yemek otel uçak maliyeti çok yüksek. Fiyatın yüksek oluş sebebi ne olabilir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor
İsrail'in, Yemen'e düzenlediği alçak saldırıda ABD parmağı! Görüntüleri yayınladılar