Cerrahlardan trafik kazalarına karşı kampanya

Türk Nöroşirürji Derneği, Türkiye'de her yıl binlerce can kaybına yol açan trafik kazalarının önlenmesine yönelik kampanya başlattı.

Cerrahlardan trafik kazalarına karşı kampanya
Cerrahlardan trafik kazalarına karşı kampanya
GİRİŞ 08.07.2009 11:01 GÜNCELLEME 08.07.2009 11:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

 Derneğin sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, Başkentin ana güzergahlarındaki tabelalara, yolcu ve araç sürücülerini uyaran duyurular asıldı.

İçeriğini Türk Nöroşirürji Derneği'nin ''Önce Düşün'' kurulunun belirlediği panolarda,  ''Emniyet Kemeri Tak'', ''Uykusuz Araç Kullanma'', ''Alkollü Araç Kullanma'' ve ''Hız Sınırlarını Aşma'' uyarıları yer aldı.

Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı, kampanyanın bir ileri aşamasında ülkedeki tüm şehir içi ve şehirler arası yollarda bu uyarıların yer almasının planlandığını bildirdi.

Beşkonaklı, kafa-omurilik travma ve hasarlarını en aza indirmek için trafik kazalarına karşı eğitim etkinliklerinin, buna yönelik mücadelenin ilk ve önemli aşaması olduğunu kaydetti.


1 KADEH İÇKİ, RİSKİ 2 KAT ARTIYOR


Kafa ve omurilik travmasının dünyada genç ve orta yaş grubundaki kişilerde en yaygın sakatlık ve ölüm sebebi olduğunu, 1-44 yaş arasındakilerde ölümlere en sık travmanın yol açtığını anlatan Beşkonaklı, çoğu önlenebilir olan bu travmalar açısından 15-24 yaş arasındakilerin yüksek risk grubunda bulunduğunu, erkeklerin ise bundan daha fazla etkilendiğini söyledi.

Bütün travmalar içinde en yüksek ölüm ve sakatlık sebebinin kafa ve omurilik yaralanması olduğuna işaret eden Beşkonaklı, bu yaralanmaların yüzde 75'inin motorlu taşıt, yüzde 5'inin ise motosiklet ve bisiklet kazalarından kaynakladığına dikkati çekti.

Türkiye'de trafik kazalarından ölüm oranları düşerken, yaralanma ve sakat kalma sayılarında artış olduğunu kaydeden Beşkonaklı, 2005 yılı verilerine göre Türkiye'de 570 bin trafik kazasında 3 bin 215 ölüm, 135 bin de yaralanma meydana geldiğini bildirdi.

Uluslararası yol verilerine göre, Türkiye'nin kaza başına ölüm oranında birinci sırada yer aldığını vurgulayan Beşkonaklı, trafik kazalarına neden olanların yüzde 49'unun ilkokul mezunu olduğunu kaydetti. Beşkonaklı, tüm yol kullanıcılarının eğitimine ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Trafik kazalarından travmaların en fazla Haziran ve Temmuz aylarında, Cuma ve Cumartesi günlerinde, iş çıkış ve başlama saatlerinde meydana geldiğini, ölümlerin yarısının ise gece yaşandığını anlatan Beşkonaklı, ''Alkole bağlı kaza oranında 1. sıradayız. Kanında 50 promil alkol bulunan, yani 1 kadeh içki içen sürücü, hiç alkol almamış sürücüye göre 2 kat daha fazla kaza riskine sahip.

Alkol oranı 100 promil olursa, yani 2 kadeh içildiğinde sürücünün aldığı risk 10 katına, 150 promil olursa 25 katına çıkıyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de taşıt kazalarında sürücülerin yüzde 70'inde emniyet kemeri, motosiklet ve bisiklet kazalarında ise yüzde 90'ında kask bulunmadığını kaydeden Beşkonaklı, hatalı sürüş alışkanlıklarının başında öndeki araçla uygunsuz takip aralığı, yüksek hız, eski ve bakımsız araç kullanımı, sinyallere dikkat etmeme, hatalı sürüş yapanı bağışlamama ve emniyet kemeri takmama geldiğini söyledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • yasargur 14 yıl önce Şikayet Et
    hemen. tüm devletin etkin ve yetkili kişileri bu kampanyaya cidi destek vermeli . trafik kazalarını en aza indirmenin yolunu bulmalıyız. bunu da devamlı kılmalıyız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Irak'tan 37 yıl sonra bir ilk! Resmen duyurdular
Türbülansa maruz kalmamak için ne yapılmalı?