Teknolojik imamdan Cuma devrimi!

Cuma Namazı kılmak üzere Yenibosna'daki Selçuk Hatun Camii'ne giden cemaat, ilginç bir sürpriz yaşadı. Cami cemaatinin yaşadığı sürpriz neydi? İşte Cuma vaazındaki devrim gibi yenilik...

Teknolojik imamdan Cuma devrimi!
Teknolojik imamdan Cuma devrimi!
GİRİŞ 18.12.2010 00:02 GÜNCELLEME 18.12.2010 00:02
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

İstanbul Yenibosna'da bulunan Selçuk Hatun Camii'ne namaz kılmak üzere giden vatandaşlar, gördükleri yenilik karşısında hem şaşırdı, hem de sevindi. Camiye kurulan barkovizyon sistemi sayesinde imamın anlattığı vaazı görsel olarak da takip eden vatandaşlar bu hizmeti, "Cuma namazında devrim gibi yenilik" şeklinde nitelendirdi.

VAAZDA LAPTOP BİLGİSAYAR, LAZER IŞIK...
Cami cemaatinin katkılarıyla kurulan barkovizyonda, cuma vaazını anlatan imam İbrahim Tunç, laptop bilgisayar ve lazer ışığıyla anlattığı konuları görsel olarak cemaate aktardı. Anlattığı konuları grafikler ve resimlerle de süsleyen Tunç'un vaazı  vatandaşları çok mutlu etti.

BİLGİSAYARI EMANET ALMIŞ
Barkovizyon sistemi için 2 bin lira harcandığını anlatan Tunç, slaytları hazırladığı ve sunduğu laptop bilgisayarı ise "Emanet" aldığını söyledi. Günümüzde insanların görsel şeyleri daha iyi akıllarında tuttuklarını anlatan Tunç, amacının teknolojiyi müslümanların hizmetine sunmak olduğunu söyledi.

SLAYTLARI KENDİSİ HAZIRLIYOR
Cuma namazları için hazırladığı vaazlara uygun slaytları önceden hazırladığını anlatan Tunç, "Bu hizmetimizle müslümanları aydınlatmaya, dini bilgiler vermeye çalışıyoruz. Umarım ileride tüm camilerde bu uygulama yapılır. Diyanet'in de teknolojinin kullanılması konusunda teşvikleri var. Eğer yaygınlaşırsa, bu görsel çağda müslümanlar camilerden daha iyi bilgiler almış olarak çıkabilirler" dedi.

10 DERSTE KUR'AN ÖĞRETİYOR
İmam Tunç, kurduğu barkovizyon sistemini sadece vaaz vermek için kullanmıyor. Kendi geliştirdiği bir teknikle camide cemaatinden 60 kişiye Kur'an kursu veriyor. Barkovizyon ve bilgisayar desteğiyle 10 derste Kur'an ve tecvit dersi veren Tunç, "Geliştirdiğimiz ve adını '10'dan Öğren Metod' koyduğumuz teknikle 10 derste cemaatimizden 60 kişiye Kur'an ve Tecvit öğrettik. Teknolojiyi hayırlı işlerde kullanabileceğimizi böylece müslümanlara da göstermiş olduk" dedi.

CAMİYE İNTERNET SİTESİ KURMUŞ
İmam Tunç, aynı zamanda caminin internet sitesini de kurmuş. www.selcukhatuncami.com sitesini yeni hizmete açan Tunç, bu sitede dini bilgilerin yanısıra hazırladığı vaazları, cemaatin yaşadığı sorunları paylaşacağını ifade etti.

CAMİ CEMAATİ UYGULAMADAN MEMNUN
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız cami cemaatinden Yavuz Mercan, "Bu yeniliği görünce çok şaşırdım ve imamı takdir ettim. Teknolojiyi kullanarak görsel efektlerle vaaz verilmesi daha akılda kalıcı. Ben de bilgisayarlarla uğraşıyorum ve imamın vaazını çok yenilikçi buldum" dedi.

Toplumsal Hafıza

YORUMLAR 45
 • darbeleredurde 9 yıl önce Şikayet Et
  devrim ifadesi fazla abartılı. yani müslümanların teknolojiye karşı hiç bir zaman herhangi bir alerjisi,itirazı olmadı,olmaz.
  Cevapla
 • Can Kara 9 yıl önce Şikayet Et
  ah alaaddin ah..... Kardeşim sana ne .? niye kurdun aklına kuzuyu soktun ? Artık pazartesiyi ip le çekeceğiz.Bakalın CHP nin yeni yönetiminden kim bu ÖNEMLİ GÖREVİ üzerine vazife edecek ve anayasa mahkemesine şikayet edecek ?nede olsa genel başkana şirinlik prim getirir ...gel de uyku uyu iki gün ...:)))
  Cevapla
 • erhan ay 9 yıl önce Şikayet Et
  yenibosnanin en eski camisiydi. yenibosnanin kuleli mevkiinde bulunan cami ybosnanin en eski camisi eskiden yapilan cami yikildi yerine daha büyük yeni cami yapildi yeniligini imami ilede ilerletiyor asrin ilmini islam egitiminde kullaniliyor
  Cevapla
 • Tiryaki X 9 yıl önce Şikayet Et
  İmamlık ve Müezzinlik Ciddi Makamlardır.. İmamlığın ne demek olduğunun bilincinde olan, taşıdığı ismin hakkını vermeye çalışan, memur zihniyetiyle düşünmeyen, böyle azimli imamlara daha çok ihtiyacımız var. İmamlık ve müezzinlik bir mesleğe yahut geçim kapısına indirgenemez. Haberde adı geçen imam efendiyi tebrik ediyorum.
  Cevapla
 • alaaddin 9 yıl önce Şikayet Et
  eyvah şimdi CHP ANAYASA MAHKEMESİNE gider. İMAM KARDEŞ SEN YANDIN ŞİMDİ chp BU KONUYU ANAYASA MAHKEMESİNE İPTAL DAVASI AÇAR chp bu tür işleri sevmez önder sav ne dedi hacca gidecek bir müslümana oralara gitmene gerek yok dedi yahudi bu adamlar bu işleri sevmezler ama biz hal çok güzel beğendik imam efendi buluş bulmaya devam halk arkanda zaten senin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan ordusu, Murovdağ zirvesini işgalden kurtardı
Bahçeli'den son dakika Azerbaycan açıklaması