Okul yaptıran Yahudi çifte plaket

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği, Çorlu'da ilköğretim okulu yaptıran İzak-Fortune Pinhas çiftine plaket verdi.

Okul yaptıran Yahudi çifte plaket
Okul yaptıran Yahudi çifte plaket
GİRİŞ 08.04.2011 00:39 GÜNCELLEME 08.04.2011 00:39

Tel Aviv Jaffa'da, Saraya olarak anılan Türk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, plaketi Pinhas çiftine Türkiye'nin Tel Aviv Maslahatgüzarı Tolga Uncu takdim etti.

Tolga Uncu, Pinhaslar'a teşekkür ederken, önümüzdeki günlerdeki Pesah (Hamursuz) bayramı nedeniyle de katılımcıların bayramını kutladı.

Uncu, İzak ve Fortune Pinhas çiftinin, Türkiye'de okul yaptırarak, Türk-İsrail ilişkilere çok büyük katkıda bulunduklarını, okulun geçen yıl 13 Eylül'de hizmete girdiğini hatırlattı.

Çorlu'da doğup büyüyen İzak Fortune da yaptığı konuşmada, babasını çocuk yaşta kaybetmesi ve 3 kardeş yalnız kalmalarından sonra okuyamadığını anlattı, "O zaman bana destek olacak kimse yoktu" diyen Fortune, yaptığı yardımlardan mutluluk duyduğunu belirtti.

Türkiyeliler Birliği Başkanı Momo Uzsinay da İzak Pinhas'ın yaptırdığı okulun, özellikle Türk-İsrail ilişkilerinin gergin olduğu dönemde çok daha büyük bir anlam taşıdığını ifade etti.

Törene Türk Musevi Cemaati'nin eski Başkanı Silvyo Ovadya da katılırken, törende, Pinhaslar'ın yaptırdığı okulla ilgili bir slayt gösterisi yapıldı, İsrail'deki Türk Yahudilerinin Arkadaş Derneği bünyesindeki Los Amigos korosu da Ladino ve Türkçe şarkılardan oluşan bir konser verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe tur kapısını araladı!
Bakan Soylu'dan seçim açıklaması: 120 bin Suriyeli oy kullabilecek statüde