Kadir Topbaş'tan müjde üstüne müjde!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İBB Meclisi’ne Faaliyet Raporunu sundu.

Kadir Topbaş'tan müjde üstüne müjde!
Kadir Topbaş'tan müjde üstüne müjde!
GİRİŞ 17.04.2015 17:55 GÜNCELLEME 17.04.2015 18:18
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

4  YENİ METRO HATTI HANGİ İLÇELERDEN GEÇECEK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İBB Meclisi’ne Faaliyet Raporunu sundu.

Topbaş konuşmasında önemli müjdeler verdi. 4 büyük metro hattının eş zamanlı olarak yapımına başlandığını duyuran Topbaş, “Mecidiyeköy-Kabataş Metrosu’nun ihalesinin yapıldığını yapım çalışmalarına yakında başlanacağını açıkladı. Topbaş, 14 kilometrelik Dudullu-Bostancı Metrosu ile 12 Kilometrelik Ataköy-İkitelli Metro hatları içinde kısa süre içinde ihaleye çıkacaklarını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı tarafından  projelendirilen ve Bakırköy İDO İskelesinden başlayıp Bağcılar Kirazlı’ya ulaşacak olan 9 kilometrelik metro hattına ilişkin bilgi veren Topbaş bu önemli hat için ihale süreçlerinin tamamlandığını, yer tesliminin yapıldığını ve inşaat çalışmalarına yakında başlanacağını söyledi.

TAKSİM MEYDANI İÇİN GERİ SAYIM…

Taksim Meydanı’ndaki çevre düzenleme çalışmaları ne zaman başlaycak? Herkesin merak ettiği bu sorunun yanıtını Başkan Topbaş verdi.Olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmaların geciktiğini söyeyen Topbaş, Mayıs ayı itibariyle havaların düzelmesinden faydalanarak düzenleme çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu.

3. İSALE HATTI VE ATIKSU ARITMA TESİSLERİ

Barajlardaki doluluk oranının yüzde 97 seviyesine ulaştığını açıklayan Başkan Topbaş, Melen Barajı’nın 2016 yılında tamamlanacağını açıkladı. Topbaş, Melen’den İstanbul’a su getirmek için 105 kilometrelik 3. İsale hattının çalışmalarına da başladıklarını bu hat sayesinde İstanbul nüfusunun neredeyse yarısının su ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

Çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyleyen Topbaş, “ Büyükçekmece İleri Biyolojik Atık Su arıtma tesisimiz tamamlandı, son testleri yapıyoruz, bu tesisimiz 600 bin nüfusa hizmet verecek, yakında hizmete alacağız” dedi. Topbaş, Ataköy’deki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2. Etabı için de çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

DAR GELİRLİLERE 2400 KONUT HANGİ İLÇELERDE?

Yerel seçimlerden önce dar gelirlilere ucuz konut imkanı sunacaklarının sözünü verdiklerini hatırlatan Başkan Topbaş, bu çerçevede ilk çalışmanın Çatalca ve Silivri’de başlatıldığını duyurdu. Topbaş,  Önümüzdeki haftalarda ilan edecekleri kampanya ile Çatalca’da 2100, Silivri’de de 300 konut olmak üzere toplam 2400 konutu dar gelirlilerin istifadesine sunacaklarını açıkladı.

400 YENİ OTOBÜS 2 YENİ GEMİ

Seçim kampanyasında Şehir Hatlarına 10 yeni gemi sözü verdiklerini belirten Başkan Topbaş, bu gemilerden 4 tanesini hazır hale getirdiklerini önümüzdeki haftalarda gemilerin hizmete alınacağını söyledi. Topbaş İETT filosunu yenilediklerini hatırlattı ve bu yıl içinde tek kalemde 400 yeni otobüs daha satın alarak İstanbulluların hizmetine sunacaklarını  açıkladı.ATAKÖY-İKİTELLİ METRO HATTI

İkitelli-Ataköy Metro Hattı; Ataköy’den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yoluna paralel bir koridor izleyecek. İkitelli’de bulunan Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonuna ulaşacak.

Diğer taraftan Yenibosna’da halen işletilmekte olan Aksaray-Havalimanı Hafif Metro Hattı, Metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı-Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu ile entegre olacak. Ataköy –İkiteli Metrosu, hem geçmiş olduğu güzergâhta hizmet verecek hem de Kirazlı-Olimpiyatköy ve Kabataş Mahmutbey metrolarına yolcu taşıyacak şekilde planlandı.

İstasyon                 12
Hat uzunluğu:        13 Km.
Yolcu kapasitesi    45 bin  /saat/yön
Yolculuk süresi      19,5 dakika
İSTASYONLAR : Ataköy,(Marmaray) Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimarsinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi.

BOSTANCI- DUDULLU METRO HATTI

Bostancı İDO istasyonundan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu’ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal Metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu, Dudullu istasyonunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosuna bağlanacak.  

İstasyon                 13
Hat uzunluğu         14,27 km
Yolcu Kapasitesi   45 bin /saat/yön
Yolculuk Süresi     22 Dakika

İSTASYONLAR Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo.

KABATAŞ-MECİDİYEKÖY METRO HATTI

Yapımına devam edilen Mahmutbey- Mecidiyeköy  hattına bağlanacak olan Kabataş -Mecidiyeköy metro inşaatı ve elektromekanik sistemler ihalesi yapıldı. Her iki etapta da  İnşaat ve elektromekanik çalışmaları aynı anda yürütülecek ve daha kısa sürede metro hatları hizmete alınabilecek.

İstasyon                 4
Hat uzunluğu         6.5 km
Yolcu Kapasitesi   70 bin /saat/yön
Yolculuk Süresi     10 Dakika
İSTASYONLAR: Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.
Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.

BAKIRKÖY-KİRAZLI METRO HATTI

Kirazlı-Bakırköy İDO metro hattı Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı'nın devamı olarak planlandı.  İhalesi yapıldı inşaat çalışmaları kısa sürede başlıyor. Bakırköy Meydan da Marmaraya entegre olan hat İncirli de Yenikapı -Otogar-Havaalanı Hattı'na bağlanacak. İhale çalışmaları devam eden Yenikapı-incirli-Sefaköy metro Hattı'na da İncirlide entegre olacak.

İstasyon                    9
Hat uzunluğu           9 km
Yolcu Kapasitesi      70 bin /saat/yön
Yolculuk Süresi        13.5 Dakika

İSTASYONLAR Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani, Kirazlı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 22
 • yaşar yiğit 9 yıl önce Şikayet Et
  Üsküdar sancak tepe Metrosu ne zaman açılacak?
  Cevapla
 • Abdullah 9 yıl önce Şikayet Et
  Durmak yok yola devam Kadir emmi. Helal olsun. Bu hizmetleri görmeyip de hala bardağın boş kısmını görenlere yazıklar olsun!
  Cevapla
 • sançes 9 yıl önce Şikayet Et
  dar gelirliler için yapılan konutlar her daim şehirden uzak yerlere yapılıyor ama zenginlerimiz için yapılan rezidanslar istanbulun göbeğinde yükselmeye tam gaz devam ediyor.
  Cevapla
 • (78)YILI (AKINCI) 9 yıl önce Şikayet Et
  Hafta sonu trafige çıkamıyoruz.hafta içi trafik daha rahat derdimize bir çare!!!
  Cevapla
 • Burrak 9 yıl önce Şikayet Et
  Nedense Beylikdüzü-Topkapı hattında METRO yok ? Şöyle sayayım; CHP2li olan bütün belediyeler Marmara'ya Kıyısı var :) Silivri-Büyükçekmece-Beylikdüzü-Avcılar-Bakırköy- ( Z.burnu Hariç) - Kadıköy- Maltepe-Karta (Pendik ve Tuzla hariç ) Dolayısıyla Avrupa tarafından METRO bu sebepten yok, ne de olsa CEHAPE'lileri kıyıya yaklaştırdık :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan son dakika AB mesajı!
Bakan Şimşek: ''Reel kur oranları lehimize dönecek''!