Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan "Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi" açıldı.

Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi açıldı
Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi açıldı
GİRİŞ 13.07.2017 15:12 GÜNCELLEME 13.07.2017 15:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer ilgililerin yanı sıra 15 Temmuz gazi ve şehitlerinin katılımıyla İstasyon Parkı'nda açılan müze, 15 Temmuz'un tanıkları ve kullandıkları cihazlar aracılığıyla tarihe tanıklık etme imkanı sunuyor.

Ziyaretçiler, müzede gezi süresince hain darbe girişiminin olduğu gece meydana gelen olayları kronolojik sıraya göre telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitöründen izleyebilecek.

Müzede, ziyaretçilere "tanıklık" hissini yaşatma gayesiyle TRT'deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, FaceTime konuşmasının yer aldığı video yerleştirmesi, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ışık ve ses uygulamalarını sunacak şekilde tasarlandı.

Müzenin dış cephesine 15 Temmuz şehitlerin isimlerinin yazıldığı bir anıt duvar yerleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılıştaki konuşmasında, bu özel günün unutulmaması için yaşanmışlığı teknolojinin nimetlerinden yararlanarak yeniden yaşatma imkanı bulduklarını belirtti.

Müzenin alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade eden Şahin, emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Yerlikaya da 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir yanında binlerce insanın tek yürek olarak yeni bir kurtuluş destanı yazdığını söyledi.

Geleceğine el koymak isteyenlere karşı istiklalini ve istikbalini korumak isteyen halka Gaziantep'in de çok güçlü bir sesle yanıt verdiğini anlatan Yerlikaya, 300 bin kadar insanın Gaziantep'teki Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelerek hainlere karşı tek yürek olduğunu kaydetti.

Açılışın ardından sanatçı Uğur Işılak konser verdi. 

ETİKETLER
demorkasi müzesi
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Konyalı!.1vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Her ile 15 Temmuz Milli Mücadele anıtlarının yapılmasının emri verilmeli.. Ve bu anıtlar Külliye önüne yapılan Anıtın aynısı olmalı..
  Cevapla
 • el-cebap 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu millet ne çektiyse heykelcilikten çekti hiç gerek yok. Şanlı ecdadımız her zaferini anıtlştıracak olsa idi anıttan ve heykelden adım atacak yer kalmazdı.
  Cevapla
 • Vatansever bankacı 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah. çok güzel olmuş, inşallah gezip görmek nasip olur. bu görüntüler uzun vadede internetten silinirse diye düşünüyordum. Artık devlet garantisinde olması süper oldu. Şuan küçük olan çocuklarımız büyüdüklerinde kronolojik olarak izlemesi çağımiza uygun bir müze olduğunu gösteriyor. Tebrikler...
  Cevapla
 • Uç beyi 3 yıl önce Şikayet Et
  Müze istemiyoruz darbeyi durduran milleti adam yerine koyan Yerelde İdareciler istiyoruz bizi 15 temmuzlar korkutmaz vatanımız için canımızı seve seve veririz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ermenistan saldırıları sonrası son dakika gelişmesi! Türkiye'ye geldiler...
Fransız bakan maske için makam aracı kovaladı, ortaya ilginç görüntüler çıktı