ABD'den süpriz 'Suriye' hamlesi

Dördüncü yılındaki Suriye iç savaşında, ABD ilk defa olarak Suriye toprağına Amerikan askeri konuşlandırılacağını açıkladı.

ABD'den süpriz 'Suriye' hamlesi
ABD'den süpriz 'Suriye' hamlesi
GİRİŞ 31.10.2015 03:33 GÜNCELLEME 31.10.2015 03:42
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 30 kişilik Amerikan Özel Kuvvetleri’nin üssünün ise Kürtlerin kontrolündeki bölgede olacağı öğrenildi.

ABD ve Rusya öncülüğünde Viyana’da bir araya gelen, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerin Suriye'de Esed'li politik geçişi tartıştığı gün, Amerikan Yönetimi, 2011’de patlayan ve şimdiye kadar 200 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye iç savaşında, ilk defa Suriye toprağına Amerikan askeri konuşlandırılacağını açıkladı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, detayları veremeyeceğini ama ülkeye gönderilecek özel kuvvetler askerlerinin sayısının 20-30 arasında olacağını söyledi. Kaynaklar, askerlerin Kuzey Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki bölgeye yerleşeceklerini aktardı.

RUSLARIN MÜDAHELESİNDEN SONRA

Şimdiye kadar Suriye krizine angaje olmaktan kaçınan ve DAEŞ'in Suriye ve Irak'ta kontrolü altına aldığı yerlerin kurtarılması çabalarında da, bölgeye Amerikan askeri gönderilmeyeceğini her fırsatta vurgulayan Washington Yönetimi’nin bu kararı, Rusların 30 Eylül'de Suriye'de geniş çaplı bir harekâta girişmesinin ardından geldi.

Ve açıklama da, şimdiye kadar ABD ile yakın çalışan, PYD çatısı altında toplanmış bölgedeki Kürtlerin, Rusya'yla yeni bir işbirliği içine girmeye hazırlandıkları haberlerinden sonra gerçekleşti.

ETİKETLER
abd askeri IŞİD
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • bir müslüman 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ypg yi derhsl vurup girmez ise bunun bedelini ileride agir öder ve bu hükümetin sonu olur 2023 hedefi de hayal olur gider burası da kan gölüne döner.
  Cevapla
 • sasa 4 yıl önce Şikayet Et
  acilen hamle yapmamız şart, rusya geldi iran geldi abd geliyor biz seyretmeyelim. cerablusa girelim tampon bölge oluşturalım.
  Cevapla
 • azad 4 yıl önce Şikayet Et
  yavaş gel düşme dikkat et
  Cevapla
 • Mhmt 4 yıl önce Şikayet Et
  Irak ta böyle işgal edilmedi mi
  Cevapla
 • ali ilhan 4 yıl önce Şikayet Et
  fiten nin kaynağı geldiği yerde huzur yok.
  Cevapla
 • Alimert 4 yıl önce Şikayet Et
  Ilerde pyd yi vurmamizi engellemek icin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Medipol Başakşehir'in rakibi belli oldu
Rusya hava sahasını açmazsa ne olur? İşte Türkiye'nin kullanacağı silah...