Selefi kadınlara bombacı muamelesi

Rusya, Soçi Kış Olimpiyat Oyunları öncesi Kafkasya'da güvenliği abarttı. Örtülü kadınların bombacı olabilir diye DNA'ları alınıyor.

Selefi kadınlara bombacı muamelesi
Selefi kadınlara bombacı muamelesi
GİRİŞ 01.11.2013 14:20 GÜNCELLEME 01.11.2013 15:00

Rusya 'nın Soçi Kış Olimpiyat Oyunları yaklaştıkça Kuzey Kafkasya'daki güvenlik önlemleri akıl almaz boyutlara ulaştı. Rusya, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda öldürülen eşlerinin intikamını almak için intihar eylemine kalkışan ve Rus medyasının ‘kara dul' diye nitelediği kadınlara yenileri eklenebileceği korkusuyla örtülü kadınların tükürük örneklerinden DNA'larını çıkarmaya başladı.

Amaç, kadınlardan herhangi biri intihar saldırısında bulunursa ceset parçalarından saldırganı kolayca tespit etmek.

Reuters'ın ulaştığı Dağıstanlı 8 kadın DNA kaydı için kendilerinden tükürük örneği istendiğini anlattı. Uygulamanın mayısta Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'deki intihar saldırısının ardından başladığı belirtildi.

19. yüzyılda Çarlık Rusyasının Kafkasya'da ön saflarda kullandığı Kazak birliklerini yeniden diriltip güvenlik için sokaklara salan yönetim, dini eğitim veren okullar ve yardım kuruluşları üzerinde de baskıyı arttırdı, bunların bir kısmı kapatıldı.

Bu ay Novosasitli'de 2 medreseyi basan güvenlik güçleri öğrencilerin fotoğraflarını çekip parmak izlerini aldı. Medresenin hocası Abdurrahim Magomedov "Korku içindeki kızların nasıl gözyaşı döktüğünü tarif edemem" dedi.

Babası kaçırılan, kocası hapsedilen ve kayınbiraderi 2010'da Moskova'daki saldırıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle özel operasyonla öldürülen ve aile üzerindeki baskılar yüzünden Türkiye 'ye kaçan 35 yaşındaki Albina Magomedova, İslam'ın intikam saldırılarına izin verdiğini düşünenlere katılmadığını belirterek "Allah silahlanmamıza izin vermiyor, verseydi silahlanırdık" diye konuştu.

21 Ekim'de Volgorad'da 6 kişinin öldüğü saldırıdan Dağıstanlı bir kadın sorumlu tutulmuştu. Son 13 yılda 49 kadın intihar bombacısı kayda geçti. Kafkasya Emirliği de temmuzda olimpiyatların sabote edilmesini istemişti.

KAYNAK: RADİKAL.COM.TR
ETİKETLER
canlı bomba selefi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika... İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
İspanya ve İtalya'ya giden maskelere Almanya'dan sonra şimdi de Fransa el koydu