Fransa OHAL'i abarttı! Akıl almaz hazırlık!

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, terörle mücadeleye yönelik devam eden soruşturmalar kapsamında, daha fazla cami ve mescidin kapatılabileceğini söyledi.

Fransa OHAL'i abarttı! Akıl almaz hazırlık!
Fransa OHAL'i abarttı! Akıl almaz hazırlık!
GİRİŞ 07.11.2016 22:07 GÜNCELLEME 07.11.2016 22:20
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Paris'te düzenlenen valiler ve savcılar toplantısında Fransa'da 2015 yılından bu yana terörle mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin verileri paylaşan Cazeneuve, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında ülkede 20'den fazla caminin radikalleşme nedeniyle kapatıldığını hatırlatarak, konuya ilişkin başka ibadet yerleri hakkında da soruşturmalar yürütüldüğünü duyurdu.

YABANCI KÖKENLİ 80 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

Fransa'nın terörle mücadelede yeni bir döneme girdiğini belirten Cazeneuve, "2015 yılının başından bugüne terör hareketleriyle ilişkili 80 yabancı kökenli kişi hakkında sınır dışı kararı verildi. Bunların çoğunluğunu nefret söylemi kullanan din görevlileri oluşturuyor" dedi. Radikal eğilimleri tespit edilen ve güvenlik riski oluşturan 201 yabancı hakkında Fransa'ya giriş yasağı getirildiğini kaydeden bakan, Ortadoğu'da bulunan terör gruplarına katılmak istediğinden şüphelenilen 430 kişi hakkında da yurtdışına çıkış yasağı uygulandığını söyledi.

54 İNTERNET SİTESİ KAPATILDI

Terör propagandası yapan internet siteleri hakkında da tedbirler alındığını ifade eden Cazeneuve, Fransa'da radikal gruplarla ilgili 54 internet sitesine ve 319 e-posta adresine erişimin engellendiğini duyurdu.

426 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Bakan Cazeneuve, Paris'te geçen yıl kasım ayında gerçekleştirilen terör saldırıları sonrası 426 kişinin gözaltına alındığını, 95 kişinin ev hapsinde tutulduğunu ve 4 bin adreste idari arama yapıldığını belirterek, yapılan aramalarda 77'si ağır 600 silahın ele geçirildiğini bildirdi.

Fransa’da yürürlükte olan OHAL, şiddet, nefret ve terörü körükleyen ibadet yerleri ve terör propagandası yapan internet sitelerinin kapatılması konusunda İçişleri Bakanlığı’na yetki tanıyor. Kamu güvenliğini tehdit ettiği ve Cumhuriyet değerlerine aykırı radikal ideolojiyi yayan toplantılar düzenlendiğini belirttiği 4 cami de bu kapsamda geçen hafta kapatılmıştı.

ETİKETLER
mescid
YAZDIR
YORUMLAR 108
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim fransız lar duysun. ..
  Cevapla
 • arif 3 yıl önce Şikayet Et
  müslüman düşmanlığı alenen su yüzüne çıktı camilerden önce pkk fetö cüleri yakalyıpkapatın tam tersi koruyorsunuz iki yüzlü sahtekarlar
  Cevapla
 • fernando 3 yıl önce Şikayet Et
  fransa kapatsın. Tüm camiler türklerin mi? arapların hiç mi yok. tek dünyada müslümanlara bir şey olduğunda ses çıkartacak millet biz miyiz. Ozaman ruhban okulları ile verilen vakıf mallarını geri alalım. yerse..
  Cevapla
 • mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  bir zamanlar fransada sağcıların solcuların camileri vardı şimdi devam ediyor mu bilmem ,bunlar birbirlerine düşmandı ve devamlı kavga ediyorlardı bu ibadet yerlerini başka amaçla kullanılırsa olacağı bu,bu zamanda musluman muslumanı öldürüyor gavur ne yapsın korkuyor bir çok ülkeden musluman var ve bir çoğu radikal ben her türlü radikal hareketlere karşıyım
  Cevapla
 • adil 3 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofyanın ibadete mutlaka açılması lazım ayrıca tüm kiliseler kapatılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Ekonomide yeni dönem başlıyor! 22 madde daha kabul edildi