DEAŞ propagandası pahalıya patladı

Terör örgütü DEAŞ'ın infaz fotoğraflarını paylaşan Fransız aşırı sağcı lider Le Pen'in dokunulmazlığı kaldırıldı.

DEAŞ propagandası pahalıya patladı
DEAŞ propagandası pahalıya patladı
GİRİŞ 01.03.2017 02:25 GÜNCELLEME 01.03.2017 04:48
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen'in dokunulmazlığı, terör örgütü DEAŞ'ın infaz fotoğraflarını paylaşmasına ilişkin soruşturma kapsamında kaldırıldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Hukuk İşleri Komisyonundaki oylama, konuyu soruşturan Fransız Savcılığının talebi üzerine gerçekleştirildi. Komitede, 18 üye Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılması isterken, 3 üye de karşı çıktı.

Konu, bir sonraki aşamada AP Genel Kurulunun gündemine gelecek. Eğer aynı karar çıkarsa, Le Pen'in yargılanmasının önü açılacak. Fransa'da "şiddet içeren görüntüleri yayma" suçuna en fazla 3 yıl hapis ve 75 bin avro para cezası veriliyor.

Soruşturmanın, ik turu nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminden önce tamamlanması beklenmiyor. Le Pen, son anketlerde yüzde 25,5 ile ilk sırada yer alıyor. Aşırı sağcı ismi, yüzde 24 ile bağımsız aday Emmanuel Macron takip ediyor.

TERÖR PROPAGANDASI SUÇLAMASI

Le Pen, 2015 yılında, partisi ile DEAŞ arasında paralellik kuran bir gazeteciye tepki olarak sosyal paylaşım sitesinde terör örgütünün yaptığı üç infazla ilgili fotoğrafları yayımlamıştı. Tepkilerin ardından Amerikalı gazeteci James Foley'in infazına ilişkin fotoğrafı silen Le Pen, diğer ikisini ise kaldırmayı reddetmişti.

Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, İçişleri Bakanı olduğu dönemde, "Bu iğrenç fotoğraflar DEAŞ propagandası içerirken, terör kurbanlarının anısı için de saygısızlık teşkil ediyor." demiş ve suç duyurusunda bulunmuştu.

Paris'in Nanterre bölgesi Savcılığı da, Le Pen hakkında, "şiddet içeren görüntüleri yaydığı" iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.
 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  madem Türkiye hukuk devleti bu kanun bizde niye yok.
  Cevapla
 • cevat 3 yıl önce Şikayet Et
  işte AB ..resim gösterdi diye terörist ilan et ....teröristlerle gösteri yapan açıkça faaliyet gösteren pkk lılara sahip çık!! neden ? çünkü pkk iyi terörist, işine yarıyor
  Cevapla
 • enigma 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın yuvarlak olduğunu şimdi daha iyi anladım.
  Cevapla
 • zigana6161 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünya kamuoyunu bu şekilde kandırıp, sinsice DEAŞ i destekleyen batı zihniyetini iyi tanımak gerekiyor.
  Cevapla
 • iki yüzlü AB 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa birliğinde, resim gösterdi milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırıyorlar. Türkiye'de açıkça teröristleri destekleyen milletvekilleri hapse tıkılınca demokrasi, insan hakları dersi vermeye kalkıyorlar. AB biraz tutarlı olsun. AB nin demokrasisi palavradan ibaret.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir futbol maçıyla kabusa dönen iki şehir!
Trump: Maalesef ABD'de çok sayıda kişi ölecek