Rus Büyükelçi: PKK terör örgütü değil

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, PKK’yı terör örgütü olarak tanımadıklarını söyledi.

Rus Büyükelçi: PKK terör örgütü değil
Rus Büyükelçi: PKK terör örgütü değil
GİRİŞ 18.10.2015 14:46 GÜNCELLEME 18.10.2015 14:46
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Rus Büyükelçi, Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdikleri operasyonları o ülke yönetimleri ile mutabık kalarak yaptıklarını ve Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) hiç bir şekilde silah sevkiyatı yapmadıklarını belirtti.

Ria Novosti News’e konuşan Karlov, kendisinin Türkiye Dışişleri’ne çağrılması ve söz konusu silah sevkiyatı ile ilgili konuların ele alınıp alınmadığına ilişkin soruları yanıtlayan Rus Büyükelçi, şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİ DİNLEDİM

“Bir kaç gün önce beni Türkiye Dışişleri’ne davet ettiler. Biz ikili ilişkiler ile ilgili çok fazla konuyu ele aldık. Bunların arasında Suriye Kürtleri konusu da vardı. Türk Dışişleri’ndeki meslektaşım bizim PYD ile ilişkilerimiz konusunda endişelerini dile getirdi.”

Karlov, “Onlara göre bu parti PYD Türkiye’de yasaklı PKK ile bağlantısı bulunan bir kurum. Rusya’nın uluslararası temasları hiç bir zaman herhangi bir ülkenin çıkarlarını hedef almıyor ve hiç bir şekilde de Türkiye’nin çıkarlarını tehdit etmiyor” şeklinde konuştu.

KÜRDİSTAN'A SİLAH SEVKİYATI YAPTIK

Kürdistan Bölgesi’ne silah sevkiyatı yaptıklarını söyleyen Rus Büyükelçi Karlov, "Bunu merkez Irak yönetiminin isteği ve rızası üzerine yaptık. Suriye ve Irak’taki çalışmalarımız o ülkelerin hükümetleri ile mutabık kılınarak yapılıyor" diye konuştu.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR

PKK’yı terör örgütü olarak tanımadıklarına işaret eden Karlov, “Türkiye’nin uluslararası terörizm sorunları ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Fakat PKK ve PYD ne Rusya ne de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınmamakta” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
Ankara Vladimir Putin
YAZDIR
YORUMLAR 140
 • TurkMan 3 yıl önce Şikayet Et
  Rus'larda insan değil hayvandırlar.
  Cevapla
 • yas 3 yıl önce Şikayet Et
  Kurtuluş savaşı bitti sanmayalım.Allah yardımcımız olsun inşallah.Düşman hiç uyumuyor.
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Benzer şekilde Türk Büyükelçisi de açıklama yapmalı; "Çeçen mücahidleri terörist olarak görmüyoruz ve gerektiğinde silah ve teçhizat yardımı yapabiliriz."
  Cevapla
 • ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  büyükelçinin kendilerinin terörist olması nedeniyle pkk ya terörist diyememesi normaldır allah onları yere batırsın
  Cevapla
 • Asım 3 yıl önce Şikayet Et
  Sev beni seveyim seni. Sende Çeçenleri tanı olsun gitsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu açıkladı: İran ile birlikte başladık!
Haftasonu noter uygulaması başlıyor!