Avusturya'dan şaşkına çeviren 'Türkiye' çağrısı

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Türkiye'de son yıllarda yaşanan gelişmelere ilişkin, ''Göz boyamak için söylemiyorum. Tüm eleştirilere rağmen 5 dakika için kendini Türkiye'nin yerine koyman gerekir. Türkiye’deki gibi çok sayıdaki terör saldırılarının bir topluma neler yaptığını unutmayalım.'' dedi.

GİRİŞ 23.05.2018 16:40 GÜNCELLEME 24.05.2018 09:29
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Kneissl, Die Welt gazetesine verdiği röportajda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile iyi görüşmelerde bulunduğunu belirterek, ciddi bir insan olması ve ileri adım atılmasını sağlayan görüşmelere ilgi duymasından dolayı Çavuşoğlu'na değer verdiğini ifade etti.

Mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerin sonucunda Avusturyalı arkeologların Efes’te kazı çalışmalarına yeniden başlayabildiklerini söyleyen Kneissl, bu tür şeylerle atmosferin iyileştiğine ve iki ülkenin ilişkilerindeki çıkmazın aşılabileceğine inandığını kaydetti.

 

''TÜRKİYE AB İÇİN ÇOK ÖNEMLİ''

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasının ancak Türkiye’de birçok şeyin değişmesiyle mümkün olabileceğini savunan Avusturya Dışişleri Bakanı, ''Türkiye halen AB için çok önemli ve biz iyi bir şekilde birlikte çalışmak istiyoruz.'' dedi. 

''5 DAKİKALIĞINA KENDİNİ TÜRKİYE'NİN YERİNE KOY''

Türkiye'deki terör saldırılarını hatırlatan Kneissl, "Göz boyamak için söylemiyorum. Tüm eleştirilere rağmen 5 dakika için kendini Türkiye'nin yerine koyman gerekir. Türkiye'deki gibi çok sayıdaki terör saldırılarının bir topluma neler yaptığını unutmayalım." ifadelerini kullandı. 

''BUNA RAĞMEN İNSANLAR HER ZAMAN AYAĞA KALKIYOR''

Türkiye'de birçok çatışma noktası bulunduğunu ve buna, devam eden terörün de eklenmesi gerektiğini dile getiren Kneissl, "Buna rağmen insanlar her zaman ayağa kalkıyor ve işe koyuluyor. Buna çok saygı duyuyorum." şeklinde konuştu.

Açıklamasında Balkan ülkelerine de değinen Kneissl, AB'nin son yıllarda güneydoğu Avrupa’yı ihmal ettiğini, bu boşluğa Rusya, Çin, Türkiye ve Körfez ülkelerinin girdiğini ifade etti.

Kneissl, Avrupalıların etkisini artırmak ve jeopolitik çıkarları korumak için Balkan ülkelerinin AB’ye yakınlaştırılması gerektiğini savundu.

YORUMLAR 65
 • Müşerref Yurtdakal 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen Efes kazı çalışmalarıni araya sıkıştırmış. Niyeti anlaşıldı.
  Cevapla
 • süleyman şah 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupalının türk ve müslümanlara karşı her daim ikiyüzlü olduğunu çok iyi biliyoruz...bunlara asla güvenilmez,bunlar yarıyolda bırakıp kaçarlar...bunlar güç ve para dan anlarlar..
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  onlar gavur gibi her şeyin farkındalar ve biliyorlar...
  Cevapla
 • Misafir2 1 yıl önce Şikayet Et
  Arızaya geçmiş ne konuştuğunun farkında değildir bu zat.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunları ülkeye sakma yacaksin bir de kazimi yapıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Görevden alınmışlardı! AB'den Türkiye karşıtı karar! İmzayı attılar
ABD'nin misilleme planı ortaya çıktı! Gerçekleşirse yer yerinden oynar