İngiliz liderlerden imama teşekkür

İngiltere Başbakanı Theresa May ile ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Londra'da geçen yıl yaşanan İslamofobik terör eyleminde saldırganı linç edilmekten kurtaran imama teşekkürlerini sundu.

İngiliz liderlerden imama teşekkür
İngiliz liderlerden imama teşekkür
GİRİŞ 20.06.2018 17:07 GÜNCELLEME 20.06.2018 17:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İngiltere Başbakanı Theresa May ile ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy CorbynLondra'da geçen yıl yaşanan İslamofobik terör eyleminde saldırganı linç edilmekten kurtaran imama teşekkür etti.

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta düzenlenen "Başbakan'a Sorular" oturumuna katılan May, bir yıl önceki saldırıyı anımsatarak oturumu açtı.

 

 

"Bu gerçekten bizi bölmeyi amaçlayan, ödlekçe bir saldırıydı. Ancak bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz." diyen İngiliz lider, saldırganı linç edilmekten kurtaran imam Muhammed Mahmud'un da oturuma katıldığını bildirdi.

May, "Eminim kamaranın tüm üyeleri onun olağanüstü cesareti ve asaletini takdirle anmamda bana katılacaktırlar." ifadesini kullandı.

Başbakanın ardından söz alan ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de "dostum" diye tanımladığı imam Mahmud'un Avam Kamarası'na gelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Olay sırasında saldırganın linç edilmesini engellemesinden dolayı imama teşekkürlerini sunan Corbyn, "Seçim bölgemdeki sokaklarda şiddetin yaşanmasını engelledi. İnsanları bir araya getirmek için yaptıklarından dolayı kendisine ve yerel toplumdaki tüm diğer dini liderlere teşekkür ederim. Irkçılık nerede yaşanırsa yaşansın, ülke olarak bunu hep beraber, birlikte kınamamız gerekir." şeklinde konuştu.

HEDEFTE CORBYN VARDI

Geçen yıl 19 Haziran'da Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park semtinde bir saldırgan, kullandığı kiralık kamyoneti, "Müslüman Refah Evi" camisindeki teravih namazından çıkan cemaatin üzerine sürmüştü. Saldırıda 51 yaşındaki Makram Ali olay yerinde hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştı.

48 yaşındaki Darren Osborne adlı saldırgan, "terör bağlantılı cinayet" ve "cinayete teşebbüs" suçlarından 43 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkemede konuşan görgü tanıkları, saldırgan Osborne'un "Tüm Müslümanları öldüreceğim. Müslümanlar teröristtir." diye bağırdığını ve olayın ardından polisi beklerken de "İşimi tamamladım. Beni artık öldürebilirsiniz." diyerek gülümsediğini aktarmıştı.

Osborne mahkemede olayda kullanılan kamyonetin aslında İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in öldürülmesi için kiralandığını açıklamıştı. Corbyn'e Dünya Kudüs Günü dolayısıyla başkentte düzenlenen yürüyüş sırasında saldırmayı hedeflediğini belirten Osborne, polisin yürüyüş güzergahına koyduğu barikatlar dolayısıyla planının değiştiğini anlatmıştı.

Darren Osborne, daha sonra Türk, Yahudi ve Müslüman toplumun yoğun olarak yaşadığı Finsbury Park semtine doğru ilerlediğini ifade etmişti.

YORUMLAR 4
 • işin aslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık inşallah imana gelirsiniz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar özellikle ingilterede yapılan olumlu islam gösterim çabalarına dikkat edin. bu işin içinde yine bir ingiliz planı var. salah ve benzeri müslümanları sözde örnek olarak sunma çabaları var
  Cevapla
 • ^^^^^ 1 yıl önce Şikayet Et
  Ingliz bir Müsülmana teşekür ediyorsa mutlaka bir Tilkilik vardır orada.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
  ırkçılığın danıskasını ingiltere ve ortağı abd yüzyıllardır yapmıyormu... milletleri gelişmiş az gelişmiş ve geri kalmış ülkeler diye kategorize ederek tıpkı 3bin yıl saltanat süren friğaunlar gibi milletleri 3e böldüler dolayısıyla bir nevi ambargoya ve kıtlığa maruz bırakmadılarmı canım.... işte sayın CB. Erdoğan bu anlayışı kökünden yıkmak için dünya 5ten büyüktür diyor Mevlam yar ve yardımcısı olsun inşaAllah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gaye Usluer maskelerin eve teslim edilmesine itiraz etti
Son dakika haberi: Haberler peş peşe geliyor! İşte karantinaya alınan yeni bölgelerimiz