İsveç sınır dışı ediyor:Dünyanın en yaşlı göçmeni!

Demans hastası ve görme engelli Afgan Bibikhal Uzbek'in geçici oturum süresinin sona ermesi nedeniyle sınır dışı edilebileceği bildirildi.

İsveç sınır dışı ediyor:Dünyanın en yaşlı göçmeni!
İsveç sınır dışı ediyor:Dünyanın en yaşlı göçmeni!
GİRİŞ 13.10.2018 13:09 GÜNCELLEME 13.10.2018 13:09
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İsveç'te dünyanın en yaşlı sığınmacısı olarak bilinen 107 yaşındaki Afgan Bibikhal Uzbek'in, sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

İsveç devlet radyosu SR'nin haberine göre, Gotland kentinde torunlarıyla yaşayan Uzbek'in 3 hafta sonra geçici oturum izninin biteceği ve Göçmenler Ofisince sınır dışı edilebileceği belirtildi. Geçen yıl sınır dışı edilmesine karar verilen yaşlı kadının kamuoyundan gelen baskılar sonucu Göteborg Göçmen İdare mahkemesince sınır dışı edilmesi geçici olarak durdurulmuştu.

DEMANS (BUNAMA) HASTASI YAŞLI BİR KADIN

Radyoya açıklama yapan 107 yaşındaki Afgan kadının torunu Muhammed Uzbek, Göçmenler Ofisinin tavrını eleştirerek, ''Demans (bunama) hastası yaşlı bir kadına neden uzun oturma izni vermezler?'' dedi.

Babaannesinin konuşamadığını ve yürüyemediğini söyleyen Uzbek, ''Konuşulanların çoğunu anlamıyor, gözleri görmüyor, kulakları duymuyor. En azından iki sene oturum iznini uzatmaları lazım.'' ifadesini kullandı.

DÜNYANIN EN YAŞLI SIĞINMACISI

Ülkesindeki çatışmalar nedeniyle iki yıl önce kaçmak zorunda kalan Uzbek, ailesiyle kaçak yollarla Hırvatistan'a gelmişti. Hırvat polisi de Uzbek'in evraklarını inceleyerek yaşlı kadının o dönemde 105 yaşında olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı. Afgan kadın Hırvatistan'dan  İsveç'e gelerek sığınma talebinde bulunmuştu. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
isveç mülteci
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
    aman haaaaa. hiç durmayın... 107 yaşındaki bir kadından korkun !!!!
    Cevapla
  • VATAN67 1 yıl önce Şikayet Et
    Teyze sende terörist olarak başvur, hemen kabul ederler. Avrupanın en yaptığı iş bu, terörist ihraç etmek, başları sıkışınca sığınma vermek. Şimdi anladıkmı kendilerinden başka ülkeler gelişmiyor. Terörün anasıda babasıda batı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklama: Karabağ bizim de meselemiz
Son Dakika Haberi: Mısır'da bir dönem kapandı! Ölüm haberi duyuruldu