NATO'dan çok kritik açıklama: Gerekirse Türkiye'nin yaptığını yaparız

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO'da gündem AWACS sistemi. Kuruluşun "gökyüzündeki gözü" olarak da bilinen hava gözlem sisteminin eskimesi tartışma yarattı. AWACS sisteminin güncellenmesi ya da yenilenmesi tartışması arasında, "Türkiye gibi Boeing'in geliştirdiği daha yeni bir radar sistemi olan E-7'yi alabiliriz" dedi.

NATO'dan çok kritik açıklama: Gerekirse Türkiye'nin yaptığını yaparız
NATO'dan çok kritik açıklama: Gerekirse Türkiye'nin yaptığını yaparız
GİRİŞ 16.06.2019 11:44 GÜNCELLEME 16.06.2019 18:35
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Son dönemde müttefikleri arasında ciddi bir krizin patlak verdiği NATO'nun bir diğer gündem maddesi ise kuruluşun "gökyüzündeki gözleri" olarak tanımlanan AWACS sistemlerinin eskimesi. Şu an 14 Boeing E-3A Hava Kontrol ve Uyarı Sistemi’ne sahip olan NATO'nun AWACS'lardan sorumlu yetkilisi Michael Gschossmann, açıklamalarda bulundu.

 

 

Gschossmann bu yılın Aralık ayında Boeing ile bir anlaşma yapılacağını açıklarken, "Bir an önce filoyu yenilememiz ve yenilerini almamız gerek, araştırmalar bir an önce tamamlanmalı" ifadesini kullandı. Reuters'a konuşan Gschossmann NATO'nun bir an önce karar vermesi gerektiğini vurgulayarak, "NATO, Boeing'in yeni radar uçağı E-7'yi satın alan üye ülkeler İngiltere ve Türkiye'yi takip edebilir. Bu hava araçları yeni eklemeler yapabilecek kadar geniş ve gelecek yıllarda izleme mesafesini geliştirebilecek" dedi.

NATO'nun üst düzey yetkilisi olan Gschossmann, eğer yakın zamanda karar verilmezse hem maddi hem de operasyonel olarak NATO'nun zarar göreceğini belirtti. Gschossmann, gelecekte de kullanılabilecek bir sistem kullanılması gerektiğini aktardı.

 

 

KAYNAK: REUTERS
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Akif 8 ay önce Şikayet Et
  Abd nin çöküşünün resmidir bu.
  Cevapla
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  2. Dünya savaşı Bitti Almanya ve Müttefikleri yenildi Ama! 2. Dünya savaşı sonucuna göre Almanya Halen ABD' nin Düşmanıdır bu sebep ile 2024 de kadar Şuan ABD Almanya' da 34 bin 800 asker bulunduruyor!!! NATO = ABD nin düşmanları
  Cevapla
 • Hacivat 8 ay önce Şikayet Et
  Darbeci terörist besleyeci natonun cani cehenneme
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  NATO savaş gemileri Montrö sözleşmesine kasten aykırı davranarak "Boğazlardan Geçişine izin verirsekkk " Türkiyeyi zor durumda bırakarak bizi Rusya ile karşı karşıya getirebilir. Bizi Birinci Dünya savaşına da bu şekilde soktular. Yine aynı tuzağa düşmek aptallık olur. Rusyayı ve Türkiye ile karşı karşıya getirip Suriye'deki Rusya-Türkiye-İran dayanışmasını ortadan kaldırmak emperyalizmin ve Batının tüm hedefi artık ortaya çıktı.
  Cevapla
 • Bay A 8 ay önce Şikayet Et
  Birinci dünya savaşını kaybedince çamuru atma yolu olan bizi böyle soktular demeyi bi bitiremediniz. Herkes bilerek girdiğimizi bilir, o gemiler Boğaz’dan kaçıp gitmedi, bize sığındılar.
  Cevapla
 • orhan 8 ay önce Şikayet Et
  Nato asla türkiyenin yaptığını yapamaz... Almanya'yı amerikanın almanya genel valisi yönetiyor. fransayı almanlardan amerika kurtardı. ingilizler avrupanın diğer kısmından kurtulmaya çalışıyor.. diğer nato üyeleri çerez bile değil...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den ülkeyi şoka sokan koronavirüs açıklaması
Pompeo: Esed rejimi zafer elde edemeyecek