Ve İran ilan etti: İkinci evreye geçiyoruz! ABD'den de yeni tehdit

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Shamkhani, ülkesinin, nükleer anlaşmadaki taahhütlerinin azaltılmasında ikinci evreye 7 Temmuz tarihinde geçeceğini duyurdu. John Bolton ise, tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyerek, İran'ın müzakere masasına dönmemesi halinde Washington'un bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulayabileceği tehdidinde bulundu. Fransa ise İran'ın büyük bir hata yaptığını söyledi.

Ve İran ilan etti: İkinci evreye geçiyoruz! ABD'den de yeni tehdit
Ve İran ilan etti: İkinci evreye geçiyoruz! ABD'den de yeni tehdit
GİRİŞ 25.06.2019 16:49 GÜNCELLEME 25.06.2019 16:49
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

İran devlet televizyonu Press TV'nin geçtiği habere göre, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Shamkhani, ülkesinin, nükleer anlaşmadaki taahhütlerinin azaltılmasında ikinci evreye 7 Temmuz tarihinde geçeceğini açıkladı.

FRANSA'DAN "CİDDİ HATA YAPIYORSUNUZ" AÇIKLAMASI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran'ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi bırakmasıyla "ciddi bir hata" yaptığını söyledi.

ABD'DEN YENİ TEHDİT: TÜM SEÇENEKLER MASADA

Batı Kudüs'te düzenlenen ABD-Rusya-İsrail üçlü güvenlik zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Bolton, Washington-Tahran hattında tırmanan gerilime dair açıklamalarda bulundu.

 

 

Bolton, Rusya ile ABD'nin bölgede, özellikle de Suriye'de İran'a karşı mücadele konusunda beraber çalıştıklarını ifade ederek, "Ruslar birçok defa İran güçlerinin Suriye'den ayrıldığını görmek istediklerini dile getirdi. Bu üçlü zirvede de ülkeler (ABD-Rusya-İsrail) bunun gerçekleşmesi için bir yol bulmaya çalıştı" dedi.

ABD'nin İran'daki rejimi değiştirme niyeti olup olmadığına yönelik bir soruya john Bolton, "Bu, ABD'nin politikası değil" cevabını verdi.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyumda 300 kilogram sınırını aşmasının "büyük bir hata" olacağını dile getiren Bolton, "İran 2015'teki nükleer anlaşmanın dışına çıkarak 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum sınırını aşarsa tüm seçenekler masada olacak" diye konuştu.

ABD'nin uyguladığı yaptırımlar sayesinde İran'ın müzakere masasına döneceğine inandığını söyleyen Bolton, "Ya bu noktaya gelecekler ya da Başkan Donald Trump'ın da dediği gibi maksimum baskı kampanyasını genişleteceğiz" şeklinde konuştu.

Bolton, İran'ın davranışlarını değiştirmeye hazır olduğuna yönelik herhangi bir işaret vermediğini, bu nedenle de Tahran yönetimini müzakere masasına dönmeye teşvik etmek amacıyla Washington'un bu ülkeye uyguladığı yaptırımları kaldırmayı düşünmediğini kaydederek, "İran çözüm konusunda ciddi olsaydı nükleer silahların yayılma anlaşmasını ihlal etmez, güçlerini diğer ülkelerde savaştırmazdı. İşte bu nedenle yaptırımları sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD-İRAN GERİLİMİ

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında yaşanan gerginlik perşembe günü İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'ye ait İnsansız Hava Aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden sonra tırmanmıştı.

İran, İHA'nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu savunurken, ABD ise uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürüyor.

Trump, cuma günü İran'a yönelik bir hava saldırısına onay verdiğini, ancak 150 civarında İranlının ölebileceği bilgisini alınca saldırı emrini durdurduğunu açıklamıştı.

ABD yönetimi İHA'nın düşürülmesinin ardından dün İran lideri Ali Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmişti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de bu hafta içinde ABD tarafından yaptırım listesine ekleneceğini duyurmuştu.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMADAKİ LİMİTİ AŞACAK

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, 17 Haziran'da, 10 gün sonra ülkesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 300 kilogramı geçeceğini belirterek nükleer anlaşmadaki limitin aşılacağını açıklamıştı.

Kemalvendi, "Uranyum üretimi 4 kat artırılmıştır. 300 kilogram zenginleştirilmiş uranyum için geri sayım başlamıştır. Bugünden itibaren 10 gün sonra (27 haziran) 300 kilogramdan fazla zenginleştirilmiş uranyum üretilmiş olacaktır" demişti.

Bahsi geçen uygulamanın nükleer anlaşma çerçevesinde gerçekleştiğini dile getiren Kemalvendi, söz konusu anlaşmanın 26 ila 36'ncı maddelerinin İran'ın haklarını koruduğunu, 36'ncı maddeye göre, yaptırımların kaldırılmaması durumunda İran'ın anlaşmayı kısmen veya tamamen askıya alabilme hakkına sahip olduğunu hatırlatmıştı.

TAHRAN ÜLTİMATOM VERMİŞTİ

2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması gereği, Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlü.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin yaptırımlarına karşılık 60 gün içinde İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını duyurmuştu.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ, AA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • istanbul 7 ay önce Şikayet Et
  Şuboltonasuratatamkafirpisliktuhhh
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Diğer nükleer silah sahibi olan hangi ülkeler var bakın sayı olarak hangileri üstün bakın bakalım. İrana sonra döneriz bu yaptırımlarla ilgili.
  Cevapla
 • Hacivat 7 ay önce Şikayet Et
  Iran acil nükleer silah yapmali hacli ordusu azdi saldiriya gececek karsilik verebilmen icin nükleer silah gerek yoksa katliam tecavüz getirecekler türkiye yasadi bunlari sizde yasamayin osmanlinin kiymetini anladiniz ama gec oldu türkler müslümanin bekcisi degil artik biz özümüze döndük biz hülagü hanin torunlariyiz ve ayni sekilde tüm düsmanlara karsilik verecez evel Allah hainleri af etmicez düsmani tek bir canli kalmayacak sekilde ezecez evel Allah
  Cevapla
 • İranı seviyorum 7 ay önce Şikayet Et
  Büyük şeytan Amerikaya karşı olan herkes dostumuzdur.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Bu adilerin derdi başta bizi ve çevremizde ki ülkeleri zayıf düşürmek. Irak, Suriye’yi yiyip bitirdiler sonuçlarına biz katlandık komşularımızdan bi İran kaldı şimdi de sıra onlara geldi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Siyasetin daha önce görmediğiniz arşiv fotoğrafları
2020 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller