KKTC Dışişleri Bakanı'ndan Maraş çıkışı! Muhatabımız değiller

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum lider Nikos Anastasiadis’in kapalı Maraş konusunda iki taraf arasında teknik komite kurulmasını talep etmesine tepki göstererek, "Kapalı Maraş'ta Rum liderliği muhatabımız değil" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı'ndan Maraş çıkışı! Muhatabımız değiller
KKTC Dışişleri Bakanı'ndan Maraş çıkışı! Muhatabımız değiller
GİRİŞ 30.06.2019 16:57 GÜNCELLEME 30.06.2019 17:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum lider Anastasiades'in kapalı olan Maraş konusunda iki taraf arasında teknik komite kurulması talebine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

 

Özersay, "Kıbrıs Türk tarafı olarak biz hakkımız olan denizdeki doğal zenginlikler konusunu oturup konuşalım, birlikte yönetelim dediğimizde bize yanıt dahi vermeyen, Kıbrıs Türkü'nü bu konuda kapsamlı çözüme havale eden Kıbrıs Rum liderliği şimdi hangi hakla kapalı Maraş konusunda teknik komite kurmaktan bahsediyor. Kapalı Maraş konusunda ortada bir kapsamlı çözüm müzakeresi ya da güven yaratıcı önlem süreci yoktur. Bu nedenle Kıbrıs Rum liderliği muhatabımız değildir. Burada kapalı Maraş’ın eski sakinleri paydaşlardan birisidir ve bu süreçte dışlanmayacaklardır" dedi. 

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, kapalı Maraş konusunu taşınmaz malların kime ait olduğu, sonra kimin kullanımına geçtiği gibi bir tartışmaya indirgemenin yanıltıcı olduğuna vurgu yaparak, “Kapalı Maraş’ta atacağımız adımları sadece bir mülkiyet yahut mal sahipliği olarak görmek asıl fotoğrafı gözden kaçırmak olur. Burada olay mülkiyetten ve malik olmaktan daha öte bir şeydir” ifadelerini kullandı. 

"ORTADA KAPSAMLI ÇÖZÜM MÜZAKERESİ YOK"

 

 

Şu anda devam eden kapsamlı bir çözüm müzakeresi olsaydı kapalı Maraş’ın o bağlamda iki taraf arasında bir noktada ele alınabileceğini söyleyen Özersay, “Öte yandan geçmişte defalarca güven yaratıcı önlem olarak kapalı Maraş konusu iki taraf arasında ele alındı ama hiçbir zaman bir sonuca ulaşılamadı. Öyle bir süreçte olsaydık yine anlardım. Ama aynı tartışmaları, her defasında sonuçsuz kalan süreçleri yeniden yaratmaya hiç gerek yoktur. Çünkü o yaklaşımlar statükonun devamından başka bir şeye yaramaz. Biz burada statükonun simgelerinden birisi haline gelmiş olan kapalı Maraş’taki durumu veriler temelinde ele almak istiyoruz. Yapılacak olan envanter çalışması fotoğrafı ortaya koyacaktır ve buna dayalı olarak da bazı adımlar atacağız. Bu nedenle kapsamlı çözüm ya da güven yaratıcı önlem şeklinde bir kapalı Maraş süreciyle karşı karşıya değiliz. Bu yüzden de iki taraf arasında komite kurulması yaklaşımını kabul etmemiz söz konusu değildir” diye konuştu. 

"HEM EVKAF HEM DE ESKİ SAKİNLER PAYDAŞTIRLAR"

Özersay, “Burada kapalı Maraş’ın eski sakinleri paydaşlardan birisidir ve bu süreçte dışlanmayacaklardır. Biz uluslararası hukuk kurallarını dikkate alarak paydaş konumundaki Vakıflar İdaresi ve eski sakinlerin haklarını ve beklentilerini de dikkate alarak KKTC hükümeti olarak bazı adımlar atacağız. Bunu yapmadan önce bilimsel bir çalışmayı devreye koyuyoruz. Olay budur ve bu bağlamda da Kıbrıs Rum liderliği muhatabımız değildir” dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • kars kalesi 7 ay önce Şikayet Et
  o zaman kıbrısın hepsini alsaydık bu problemler olnazdı. şimdi bu itlere fırsat vermeyelim .
  Cevapla
 • abdurahman samur 7 ay önce Şikayet Et
  Kanla alınan toprak ancak yine kanla verilir sıkıyor ise buyurun alın
  Cevapla
 • Tosun 7 ay önce Şikayet Et
  Ne yanı eski sahipleri Rumlar yine onlaramı verilecek
  Cevapla
 • asaf22 7 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun. Tum siyasiler her zaman kendi ulke menfaatleri icin ugrassa ve ic meseleri disariya sikayet etmese bu ulkenin ic meseleleri konusunda soru soruldugunda bu bizim ic meselemiz biz cozeriz diye bilseler. Dış konularda da devletinin tarafinda durabilseler
  Cevapla
 • emrew 7 ay önce Şikayet Et
  onların yaptıkları gibi yapın eski sahibide neymiş ona bakarsan kıbrıs komple bizimdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'nin üye sayısında rekor artış: Dünyada örneği yok
PKK çökme noktasına geldi: Demirtaş'ın terörist kardeşi sürekli çağrı yapıyor