Türkiye harekete geçti! BM ve İsviçre'ye nota verildi

Türkiye, PKK'lı teröristlerle sözde eylem planının imzalandığı BM Cenevre Ofisi'ne ve ülkeye giriş izni veren İsviçre makamlarına protesto notası verdi.

Türkiye harekete geçti! BM ve İsviçre'ye nota verildi
Türkiye harekete geçti! BM ve İsviçre'ye nota verildi
GİRİŞ 04.07.2019 14:18 GÜNCELLEME 04.07.2019 14:18
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye, Birleşmiş Milletlerin (BM), terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki sözde SDG'ye komutanlık eden PKK teröristi "Ferhat Abdi Şahin" ile üyelerin bilgisi dışında bir araya gelerek sözde "eylem planı" imzalamasını, BM Cenevre Ofisi ve İsviçre makamları nezdinde protesto etti.

Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliğinden edinilen bilgiye göre Temsilcilik, BM Cenevre Ofisi Genel Direktör Vekili nezdinde girişimde bulunarak "eylem planı"nın imzalanmasından duyduğu infiali aktardı.

Daimi Temsilcilik, sözlü protestosunun hemen ardından gerek BM Cenevre Ofisine gerekse de İsviçre makamlarına resmi protesto notası verdi.

Temsilcilik, her iki makama da gönderdiği protesto notasına, PKK teröristi "Ferhat Abdi Şahin"in Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığına ilişkin belgeyi de iliştirdi.

PEDERSEN'DEN DE GİZLEDİLER

Daimi Temsilcilik ayrıca BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in ofisiyle irtibata geçerek "eylem planı" imzalamasından haberdar olup olmadıklarını sordu.

Pedersen'in ofisinde çalışan yetkililer ise cumartesi gerçekleşen imza töreninden bilgileri olmadığını Türk diplomatlara iletti. 

BM TÖRENLE ANLAŞMA İMZALAMIŞLARDI

BM, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile "bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması" için resmi törenle anlaşma imzalamıştı. 

BM'den yapılan açıklamada, "SDG'nin, bu anlaşmayla çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu konuda önlemler almayı taahhüt ettiği" bildirilmişti. 

BM raporuna göre, YPG/PKK, 2016'da bünyesinde 46 çocuk savaşçı bulundururken, bu sayı 2017'de yaklaşık 5 kat artarak 224'e çıkmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Onlar bizden daha çok müziğe düşkünler, dolaysıyla Nota,yı bizden iyi bilirler, onlara “NOTA” vermemize gerek Yok.
  Cevapla
 • ihsan 6 ay önce Şikayet Et
  isviçre zaten türk islam düşmanı bu sapıklık onun işidir
  Cevapla
 • ümit 6 ay önce Şikayet Et
  Şimdi size soruyorum, İslam düşmanları sizin kuralarınıza uyuyor mu, elbette hayır, uymuyorlar. O halde siz müslüman olarak neden onların hukuk diye uydurduklarına uymaya çalışıyrosunuz, bak işte kendileri bile kendi kanunlarına uymuyor. Soğuk savaş var ortalıkta.
  Cevapla
 • Hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Böyle Gerizekali Devleten ve Insanlarindan ne bekliyorduk adamlar 8 Milyon insanla bize Türklere kafa tutuyorlar Demokrasi ögretmeye calisiyorlar. Ama gelin birde burda yasayin bunlarin Demokrasisi sadece Kitaplarinda yaziyor . Ne yazdigimi cok iyi biliyorum cünkü 40 seneden beri Iscivrede yasiyorum
  Cevapla
 • Terazi 6 ay önce Şikayet Et
  Bosnalı Müslümanları sırp katillere verip katlettiren de aynı birleşmiş milletler teskilatiydi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Devlet Bahçeli'den çok sert açıklamalar!
Dünya devi için Kötü haberler peş peşe geliyor! Yeni sorun ortaya çıktı! Hisseler çakıldı