Zarif'ten ABD'ye kritik çağrı!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dünyadaki ticaret ve güç dengelerinin yer değiştirdiğini belirterek, İran, Rusya ve Çin'e karşı girişimlerde bulunan ABD'ye küresel gerçeklere uyum sağlama çağrısı yaptı.

Zarif'ten ABD'ye kritik çağrı!
Zarif'ten ABD'ye kritik çağrı!
GİRİŞ 02.08.2019 17:22 GÜNCELLEME 02.08.2019 17:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Uluslararası ticaret ve güç yer değiştiriyor. Ne Çin ve İran'a karşı ekonomik terörizm ne de INF Anlaşması'ndan ayrılmak bu süreci geriye çevirebilir. ABD, kendisini izole etmekten vazgeçmeli ve yeni küresel gerçeklere uyum sağlamalıdır." ifadelerini kullandı. 
 
ABD'nin iki gün önce yaptırım listesine aldığı İran Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca son zamanlarda İran'ın, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi bölge ülkeleriyle ilişkilerindeki olumlu seyrin B Takımı olarak adlandırdığı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un başını çektiği "savaş yanlısı" grubu sindirdiğini ifade etti.
 
ABD yönetimi İran'la nükleer anlaşmadan 2018'de tek taraflı çekildikten sonra bu ülkeye yönelik yaptırımları geri getirmişti. ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen mallara yüz milyarlarca dolarlık gümrük tarifeleri uygulamış, Çin'in de aynı şekilde karşılık vermesi üzerine iki ülke arasında "ticaret savaşları" başlamıştı.
 
Washington yönetimi bugün de 8 Aralık 1987'de Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekildiğini açıkladı. 

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ali 6 ay önce Şikayet Et
    Abd dunya da hanki ulkeler ki kendi bagimsiz ligini kuruyor be bagimsiz davraniyor onlara karsi kirli isler goruyor misela irana turkye venezuela ya diger ulkelere karsi
    Cevapla
  • TEHLİKELİ İŞLER 6 ay önce Şikayet Et
    İRAN VE VENEZUELA ÇİNE GÜZEL PETROL VEriyordu. çin hepten kızmaya başlamıştır. birde adalarda petrol olayınıda gerginleştiler=hani şu kore olayı çinde ses çıkarmıyor hesabı ama hepten haşlama olmuşlardır. birde vergi koydu trump vede %25 e çıkrmayı planlıyorlar ABD ÇİN ini ezmeye çalışıyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Can Ataklı yine sokak ağzıyla konuştu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı hadsiz ifadeler
Trump'tan son dakika koronavirüs açıklaması! Dünyaya aşı müjdesi