ABD'nin son elçisi Rudaw'da açıkladı: Türk ve ABD askerleri...

ABD heyetiyle Ankara'da yapılan görüşmelerin ardından, Milli Savunma Bakanlığı ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan ortak açıklamada Suriye'nin kuzeyine güvenlik koridoru konusunda mütabakata varıldığı belirtilmişti. Ancak ABD'nin Suriye Büyükelçisi Ford, güvenliğinin kimin tarafından sağlanacağına karar verilmediğini belirterek, "Aksi durumda iki ülke güçlerinin karşı karşıya gelme olasılığı var" dedi.

ABD'nin son elçisi Rudaw'da açıkladı: Türk ve ABD askerleri...
ABD'nin son elçisi Rudaw'da açıkladı: Türk ve ABD askerleri...
GİRİŞ 10.08.2019 13:19 GÜNCELLEME 10.08.2019 13:19
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Türkiye ile ABD arasında bir süredir devam eden "Suriye'nin kuzeyine güvenlik koridoru" görüşmeleri, geçtiğimiz günlerde ABD heyetiyle Ankara'da yapılan toplantıları sonucu yeni bir boyuta taşındı.

 

 

Yapılan görüşmeler neticesinde Çarşamba günü hem Milli Savunma Bakanlığı, hem de ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ortak bir açıklama yaparak, Suriye'nin kuzeyinde sınır hattında oluşturulacak "güvenli koridor" için mutabakata varıldığı duyurulmuştu.

''İKİ ÜLKENİN KARŞI KARŞIYA GELME İHTİMALİ VAR''

 

 

Barzani'ye yakınlığı ile bilinen IKBY kanalı Rudaw canlı yayınına bağlanan ABD'nin Suriye'deki son Büyükelçisi Robert Ford, "güvenlik koridoru" meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin bölgede hem kara hem de hava güçlerinin varlığını sürdürdüğünü söyleyen Ford, Türkiye'nin söz konusu bölgeyi tek başına kuramayacağını söyledi. Ford açıklamasında, "Aksi bir durumda iki ülke güçlerinin karşı karşıya gelme olasılığı var ve iki tarafta böyle bir durumun yaşanmasını istemiyor" ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE ABD'YE GÜVENMİYOR''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bölgenin güvenli hale getirilmesi ile ilgili, "Münbiç gibi olmayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz" sözlerine de değinen Ford, "Türkiye'nin özellikle Suriye'nin kuzey sınırı konusunda Amerika'ya güvenmediği açık bir şekilde anlaşılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN "AĞUSTOS" DEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kurban Bayramı mesajında Fırat'ın doğusuna olası operasyon için ağustos ayını işaret ederek, "Fırat Kalkanı Harekâtı'nı da yine bir Ağustos günü başlattık. İnşallah bu Ağustos'ta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz" dedi.

Erdoğan açıklamasında, "Ağustos ayı, bizim tarihimizde zaferler ayı olarak geçer. Yaklaşık iki hafta sonra idrak edeceğimiz Malazgirt Zaferi'nden Mercidabık Seferi'ne, İstiklal Harbimizin zirvesi olan 30 Ağustos Zaferi'nden Kıbrıs çıkarmasına kadar pek çok dönüm noktasını bu ay içinde yaşadık. Son olarak Suriye sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna ilk vurduğumuz darbe olan Fırat Kalkanı Harekâtı'nı da yine bir Ağustos günü başlattık. İnşallah bu Ağustos'ta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • anıl 7 ay önce Şikayet Et
  ABDye asla güvenilmez kesinlikle girmemiz lazım
  Cevapla
 • Ulubatlı 1453 7 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz ve Ordumuz dikkatli olmalı bu adiler s-400ün intikamını almak için çuval olayı gibi bir işe girişebilirler buna kesinlikle müsade etmemeliyiz.
  Cevapla
 • leşger 7 ay önce Şikayet Et
  amerikada herkes kendini tanri sanip konusuyor
  Cevapla
 • kaptan 7 ay önce Şikayet Et
  Reis neyi bekliyon gir artik suriyeyr su kopek surusune gunlerini goster artik turkun kim oldugunu
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Abd hiç güven vermiyor. Dost müttefik olmadığımız gerçeğini biliyoruz. Terörle iş tutan ülkeden ne beklenir ki?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da koronavirüs kurallarına uyuyor sanılan kişi, cinayete kurban gitti
Trump'ı koronavirüs korkusu sardı