Macron'un başı belada: Gösterilere 399 bin kişi katıldı!

Fransa'da hükümetin emeklilik reformuna karşı başlatılan grev devam ediyor. Dün gerçekleştirilen gösterilere ülke genelinde 339 bin kişi katıldı.

Macron'un başı belada: Gösterilere 399 bin kişi katıldı!
Macron'un başı belada: Gösterilere 399 bin kişi katıldı!
GİRİŞ 11.12.2019 11:40 GÜNCELLEME 11.12.2019 12:05
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Fransa’da geçtiğimiz hafta Perşembe günü Emmanuel Macron hükümetinin hazırladığı emeklilik reformuna karşı başlayan grev sürüyor. Sendikalar ile kamu çalışanları tarafından başlatılan grev nedeniyle dün binlerce kişi emeklilik reformunu protesto etmek için sokağa indi. Fransa İçişleri Bakanlığı dün gerçekleştirilen protestolara 339 bin kişinin katıldığını açıkladı.

 

 

Başkent Paris’te göstericiler, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen güzergah üzerinden yürüyüşe geçti. Protesto sırasında yüzlerce polis de göstericilerle birlikte yürüdü. Göstericilerin güzergah dışına çıkıp eylem yapmalarını engellemek için sokak girişleri polis tarafından barikat kurularak kapatıldı. Gösteri sırasında 11 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Göstericiler, Cumhurbaşkanı Macron için "Defol Macron" sloganı atarak yürüdü. Macron'u kapitalizm yanlısı olarak suçlayan göstericiler, hükümet emeklilik reformunu geri çekene kadar greve devam edeceklerini söyledi.

 

 

Fransa genelindeki greve okul ve hastane personelleri,ulaştırma çalışanları, polisler, temizlik işçileri, elektrik şirketi personelleri, postane çalışanları, avukatlar ve havaalanı personelleri katılıyor.

Macron'un emeklilik reformu

Fransa şu anda emeklilikle ilgili farklı sistemlere sahip, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise birleştirilmiş bir sistem oluşturmak istiyor. Yeni emeklilik planında çalışanların her gün için puan toplanması ve bu puanlara göre emekli maaşı alması ön görülüyor. Puan tabanlı emeklilik sistemine geçiş gerçekleştirilirse birçok sektörde avantajlı emekli maaşlarının kaldırılması bekleniyor.

Fransa’da emeklilik yaşı son 10 yıl içinde 60'tan 62'ye çıkarıldı. Yeni düzenlemeye göre ise 64 yaşından önce emekli olanlar daha düşük emekli aylığı alacak. Örneğin, 63 yaşında emekli olan biri kişi yüzde 5 daha az maaş alacak. Bu nedenle sendikalar, çalışanların düşük maaş almamak için daha uzun çalışmak zorunda kalmalarından endişe ediyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • ahmet uslu 3 ay önce Şikayet Et
    indirsinler asagiya o koltugu hak etmiyor
    Cevapla
  • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
    Siz afrikayi yillarca sömürdünüz afrikanin kendi dilini yasaklayip fransizca yaptiniz daha bu neki siz daha ne gördünüz siz belcika avusturya luksengurk kucucuk devletlere ayrilacaginiz gunler yaklasiyor birbirinizin etini canli canli yiyeceksiniz afrikaya yada muslumanlari nasil katletip yediginizi 7,milyar insan biliyor dunya biliyor DEVLERIN YOK OLUSU
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de yapıldı
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması