İspanya, koronavirüse karşı sağlık malzemesi yardımı istedi

Koronavirüs salgını ile mücadele eden İspanya, Avrupa-Atlantik Afet Yanıt Koordinasyon Merkezi'nden sağlık malzemesi yardımı istedi.

İspanya, koronavirüse karşı sağlık malzemesi yardımı istedi
İspanya, koronavirüse karşı sağlık malzemesi yardımı istedi
GİRİŞ 25.03.2020 17:00 GÜNCELLEME 25.03.2020 17:00
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İspanya, koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanmak üzere NATO'ya bağlı Avrupa-Atlantik Afet Yanıt Koordinasyon Merkezi'nden (EADRCC) sağlık malzemesi yardımı istedi.

EADRCC'den yapılan yazılı açıklamada, İspanya'nın koronavirüs ile mücadele kapsamında bazı talepleri olduğu belirtildi. İspanya'nın istekleri şu şekilde sıralandı:

"150 bin tek kullanımlık önlük, FFP3 tipi 150 bin solunum cihazı, 1000 kızılötesi termometre, 5 bin yüz koruma maskesi, 10 bin koruma gözlüğü, 1,5 milyon ameliyat maskesi, 500 bin Kovid-19 hızlı test kiti, 50 bin polimeraz zincir reaksiyonu tanı sistemi ve 500 mekanik ventilatör."

DESTEK ÜYE ÜLKELERDEN GELEBİLİR

Öte yandan ismini vermek istemeyen bir NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İttifakın solunum cihazı ya da benzeri tıbbi teçhizat stoku bulunmadığına dikkati çekti. Koronavirüsün küresel bir sağlık krizi olduğunu vurgulayan yetkili, asıl sorumluluğun ulusal hükümetlerde olduğunun altını çizdi. 

EADRCC vasıtasıyla yardım istenmesi halinde "durum raporlarının" tüm müttefiklere iletildiğini aktaran yetkili, yardımın müttefik ya da ortak ülkelerden gelebileceğini söyledi. NATO yetkilisi, İttifak güvenlik güçlerinin, talep olması durumunda lojistik, planlama ve sınır geçişleri gibi konularda destek sağladığını kaydetti. Koronavirüs kaynaklı 3 bin 434 ölümle dünyada en fazla ölümün olduğu ikinci ülke konuma gelen İspanya, salgınla mücadelede özellikle sağlık ekipmanı konusunda ciddi sorun yaşıyor.

Ülkede 47 bin 610'u bulan koronavirüs hastalarının 5 bin 400'ünün sağlık personeli olduğu biliniyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Altaylar 1 hafta önce Şikayet Et
    NATO nun böyle görevi mi varmış. Yarın tüm ülkelerde durum ağırlaşınca ne olacak, her üyeye istediklerini verecek mi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan'dan son dakika hac açıklaması: İptal mi olacak?
Halk TV'den çirkin koronavirüs algısı! Sağlık çalışanlarını da hedef aldılar