Abdurrahim Karakoç vefat etti

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören şair ve yazar Abdürrahim Karakoç vefat etti. Karakoç isteği üzerine Taceddin Dergahı'na defnedilecek. Bunun için Bakanlar Kurulu'ndan kararname çıkarılması gerekiyor.

Abdurrahim Karakoç vefat etti
Abdurrahim Karakoç vefat etti
GİRİŞ 07.06.2012 13:29 GÜNCELLEME 07.06.2012 16:31

Abdürrahim Karakoç'un oğlu Türk İslam Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karakoç'un bugün hayatını kaybettiğini söyledi. Karakoç, 46 gündür Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

Taceddin Dergahına gömülecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şair Abdurrahim Karakoç'un isteği üzerine cenazesinin Taceddin Dergahı'na defnedileceğini söyledi. Arınç, Başbakan ile telefonla konuştuğunu, bunun için bir kararname çıkartılacağını ifade etti. Taceddin Dergahı'na daha önce de BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu defnedilmiş ve bunun için de kararname çıkarılmıştı.

Abdürrahim Karakoç'un özgeçmişi

1932 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü köyünde doğan Abdurrahim Karakoç, çocukluk çağından itibaren şiire ilgi duymaya başladı. Elbistan Belediyesi'nde 1958-1985 yılları arasında muhasebeci olarak çalışan ve günümüz aşık tarzı şiirinin büyük ustalarından olan Karakoç'un ilk şiirleri Elbistan'da çıkan Engizek gazetesinde yayınlandı.

Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler kaleme alan Karakoç, ironik yazılarıyla geniş kitlelere hitap etti.

''Mihriban'' unutulmazlar arasında

Yazdığı şiirilerden bazıları bestelenerek birçok sanatçı tarafından seslendirilen Karakoç'un bestelenen eserlerinden ''Mihriban'', unutulmaz türküler arasında yerini aldı. ''Yasaklı Rüyalar'', ''Gerdanlık-I-II-III'', ''Parmak İzi'' adlı kitapları bulunan ünlü şairin ''Çobandan Mektuplar'' adlı denemesi de basıldı.

Ünlü şair ve yazar Karakoç'un eserleri şunlar:

Şiirleri: Hasan'a Mektuplar (1965), Hasan'a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1967), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1975), Kan Yazısı (1978), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1988), Dosta Doğru (1988), Gökçekimi (1991)

Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Beşinci Mevsim (1990)

Abdurrahim Karakoç, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Erdoğan'dan oğluna taziye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden şair Abdurrahim Karakoç'un oğlu Türk İslam Karakoç'u telefonla arayarak başsağlığı diledi.

Karakoç'un ardından ne dediler:

Arınç: Kim bilir kaç kişi gönlüne hudut çizdi (sayfa 2'de)


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şair ve yazar Abdürrahim Karakoç'un vefatı ile ilgili, ''Biz onu hep iyi ve doğru bildik. Bize güzel şeyleri hatırlattı. Kocaman şair yüreğini bizlere bırakarak gitti. Rabbim cennetine koysun. çocuklarının dostlarının, sevenlerinin başı sağolsun'' dedi.

Arınç, şunları kaydetti: ''Ben Abdürrahim ağabeyi uzun zamandır tanırdım. Kendine has sade üslubuyla yazdığı makaleleri, yorumları bana hep yol gösterici olmuştur. Şiirinden aldığım hazzı tarif edebilmem nerede ise imkansız. Mihriban gibi bir şiiri edebiyat dünyamıza kazandıran bir buyuk gönül insanıydı. Kim bilir kaç kişi onun şiirinin satırları arasına sıkışan dev mana ile yüreğinde büyüttüğü aşkı özgürce haykırabildi. Kim bilir kaç kişi yüreğine sığdıramadığı devasa sevdasına Mihriban şiiri ile hudut çizdi.

O hem yazıları ile hem şiiri ile hep kenarda kalan, oyunun dışına itilen insanların sesi oldu. Hep hakki savundu, haktan yana durdu. Bu memlekete ve bu memleketin insanına ait değerlerin savunucusu oldu.''

''Yüzünde teslim olmuş insanlarda görülebilen bir huzur vardi''

Abdürrahim Karakoç'un hastaneye kaldırıldığını duyunca hemen ziyaretine koştuğunu anlatan Arınç, Karakoç'un, kurumuş bir dala dönüşen vücuduna aldırış etmeden hasta yatağında kendisini muhabbetle karşıladığını belirtti.

Bülent Arınç, şöyle devam etti: ''Öyle içten ve güzel bir sohbet ettik ki o anın bitmesini hiç istemedim. Hastalığı ağırlaşmıştı, kendisi de bunu farkındaydı. Ancak yüzünde teslim olmuş insanlarda görülebilen bir huzur vardi. Gönlünde sevgililerin en sevgilisi ile buluşacak olanlardaki coşku ve heyecan vardı. Biz onu hep iyi ve doğru bildik. Bize güzel şeyleri hatırlattı. Kocaman şair yüreğini bizlere bırakarak gitti. Rabbim cennetine koysun. Çocuklarının dostlarının, sevenlerinin başı sağolsun.''
YORUMLAR 77
 • Fikri güler 5 yıl önce Şikayet Et
  vatansever bir büyük....... yazılarını vakit gazetesinden takip ettiğim büyük vatansever abimiz allah sana rahmet eylesin , mekanın cennet olsun, yakınlarına , sevenlerine de allahım sabır versin.
  Cevapla
 • feyzi aksoy 5 yıl önce Şikayet Et
  allah rahmet eylesin . allahtan geldik, allaha donecegiz, icim sizladi gurbette bir baska oluyor,
  Cevapla
 • nuh dağlı 5 yıl önce Şikayet Et
  inna lillah. rahmetullaha kavusan hemserimiz büyük saire rahmet diliyorum.mekanı cennet olsun.nuh daglı
  Cevapla
 • İbrahim Dursun 5 yıl önce Şikayet Et
  merhum abdurrahim karakoç için taziye... inna lillahi ve inna ileyhi raciun!..el hükmü lillah!..merhuma allah cc gani gani rahmet eylesin!amin!geride kalan kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim!allah cc sabr-ı cemil versin!..gerçi dediği yerlere -hak yol islam!-yazamadık!üzgünüz!..amma velakin o raya girdik gibi..mekanı cennet olsun!vesselam
  Cevapla
 • KADİR KAKCI 5 yıl önce Şikayet Et
  allah rahmet eylesin!. şu yalan dünyada bir üstadımızı daha hakka uğurluyoruz.türk ve islam aleminin başı sağ olsun.seni seviyoruz abdurrahim ağabey, mekanın cennet olsun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Necip Fazıl Kısakürek'in vefatının 35. yıldönümü
Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle daha!