16 milyon öğrenciye bedava bilgisayar

Başbakan Erdoğan'ın müjdesini verdiği proje hayata geçiriliyor. 4 yılda bitirilecek proje kapsamında, 16 milyon öğrenciye bedava tablet verilecekken, kalem ve silgide tarih olacak.

16 milyon öğrenciye bedava bilgisayar
16 milyon öğrenciye bedava bilgisayar
GİRİŞ 11.08.2011 10:25 GÜNCELLEME 11.08.2011 10:25
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çiğdem Toker'in haberi

Milli Eğitim Bakanı dev projeyi anlattı. Bakan Ömer Dinçer her öğrenciye tablet bilgisayar ile dersliklere akıllı tahta projelerini, yeni öğretim döneminin ikinci yarısında başlatacaklarını açıkladı.
Projenin, pilot uygulama ve kademeli olarak dört yılda tamamlanması planlanıyor. 16 milyon öğrenci parasız tablet bilgisayar sahibi olurken, yaklaşık 500 bin derslikte dokunmatik akıllı tahtalardan yararlanılacak. Bakan Dinçer, 'akıllı tahta' projesinin dünyadaki bütün örneklerinden daha farklı ve ileri teknolojili olacağının altını çizdi ve dün itibariyle ihale hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

FATİH GÖZDEN KAÇTI

Makamında ziyaret ettiğimiz Bakan Dinçer, sohbetimiz sırasında konu, akıllı tahta ve tablet bilgisayardan açılınca tebessüm ederek salı günü AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan bir toplantıdan söz etti:

Fatih Projesi Toplantısı. (Fatih, 'Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'nin kısa adı. Protokolü geçtiğimiz yıl sonunda imzalanmıştı). Dinçer'in tebessümü ise o gün, bütün dikkatini Ekonomiyi Değerlendirme Toplantısı'na odaklayan basının, bu toplantıyı atlamasını ima ediyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomi toplantısının hemen öncesinde, 'tablet bilgisayar ve akıllı tahta' gündemli ayrı bir toplantı düzenlemiş. (Küçük bir hatırlatma: Tablet bilgisayar, Başbakan'ın seçim kampanyasında bir örneğini Afyon mitinginde gösterecek kadar önem verdiği bir proje.) Toplantıya Bakan Dinçer, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım katılmış. Altyapı, fizibilite, bütçe ve takvim görüşülmüş.

TAMAMEN TÜRK MALI OLACAK

Merakla beklenen projenin başlangıç tarihini öğrendikten sonra Bakan Dinçer'e süreci sorduk. Dinçer, 'Cihazların, bileşenleriyle birlikte Türkiye'de üretilmesini istediklerini' vurguladı. Bu da eğitimde, bilişim teknolojisini yaygınlaştırılırken, bu kadar büyük ölçekli bir projeyle, yerli sanayinin desteklenmesi anlamına geliyor.

Bakan Dinçer, dünyadaki mevcut uygulamalarda, sistemin bir projeksiyon makinasına bağlı olduğunu hatırlatıp yeterince fonksiyel olmadığını belirtti: 'Örneğin Japonya istenen verim sağlanamadığı için tereddüt ediyor' dedi.

Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı projesinin, dünyadaki diğer uygulamalardan farkını anlatırken heyecanını saklamıyor: 'Akıllı tahta'lar, kullanıcı dostu olacak: İnce, büyük boyutlu, dokunmatik ve bilgisayar işleviyle donatılmış halde dersliğe takılacak. Öğretmen ve öğrencinin eş zamanlı çalışmasını mümkün kılacak. İhaleleri, Milli Eğitim Bakanlığı adına, Ulaştırma Bakanlığı yapacak. İhtiyaç duyulan kaynağı da Ulaştırma Bakanlığı sağlayacak. Bakan Dinçer, projenin parasal büyüklüğü konusunda hassas. İhale sürecine girildiği için rakam vermeyi doğru bulmuyor. Bakan Dinçer'in, bakanlığındaki temel öncelik ve hedefleri ise yarına...

Tebeşir, silgi, kalem tarih oluyor

Bilgisayar ekranının dev bir ekran haline dönüştürüldüğü akıllı tahtalar tamamen interaktiftirler. Projeksiyonla kullanımda kullanıcı bilgisayar ekranını tahta üzerine yansıtmalıdır. İnteraktif modda tahta yüzeyi dokunmatik ekranlar gibi çalışır. Tahta üzerinde görünen bilgisayar ekranına, tahtaya ait interaktif kalem ile müdahale edilir.

EĞİTİMDE DÖNÜM NOKTASI

Bilgisayar evriminde çığır açan tablet bilgisayar taşınabilir ve çok az yer kaplar. Yapı olarak cep bilgisayarı ile dizüstü bilgisayarın karışımıdır ancak büyük klavyesi yoktur sadece ekrandan oluşur ve dokunmatik ekranı sayesinde tüm işlemler rahatça yapılabilir.

Akşam

YORUMLAR 17
 • Ahmet ASLAN 8 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış Bir Proje. Proje bir çok açıdan yanlışları içinde barındıyor. 1. Yerli olma şansı yok çünkü tüm elektronik ürünler ithal ediliyor. 2. Öğrencileri tembelliğe itiyor. Zaten öğretmenler ev ödevini artık internetten veriyor. 3. Bu ürünler o çocukların elinde düşecek kırılacak. Bu zararı velimi ödeyecek devlet mi? 4. Tablet yerine her sınıfa terminal şeklinde basit PC bağlansa ve bu bilgisayarlar ortak veritabanı kullansa çok daha verimli olur.
  Cevapla
 • a 8 yıl önce Şikayet Et
  göstermelik işler eğitime zarar veriyor.. bilgisayar oyunları bile sağlığı tehdit ediyor diye köşe yazmışsınız.eğer pc ile olsaydı internet kafelerden lgs birincileri çıkardı. pc amaç olmuş. kalemsiz deftersiz olmaz.bunun zararını eğitimde göreceğiz. lütfen yazımı parti meselesi gibi değerlendirmeyin.
  Cevapla
 • murat çakır 8 yıl önce Şikayet Et
  ÇOK DİNLEDİK SİZİ YILLARCA. Bunlar şimdi projeyi beğenmezler,Avrupada yada dünyanın başka biryerinde başarılı işlediğini gördüklerinde de "Ya adamlar bizden çok ileride yav" diye dert yanarlar.Çok dinledik yıllarca sizin gibileri
  Cevapla
 • TAMER ÖZDEMİR 8 yıl önce Şikayet Et
  amaç karalamak değil..... dijital ortamdaki kitapların taşınması çok kolay olacak... bu açıdan proje güzel... devlet tasarruf bile sağlar kitap dağıtmadığı için... yazma çizme olayını bilemem. ama esas sorun çözülmedi gitti. liseyi bitirip diplomayı alan yine dersaneye gidip ösym lisesi okuyacak. üniversiteyi bitirip kpss için ösym üniversitesi okuyacak... bu sorunlar esas çözülmeli... yalan içinde yaşamaktan bıkmadık gitti...
  Cevapla
 • zararkes 8 yıl önce Şikayet Et
  HABER de hatalar var. 1. Tablet bilgisayar değil. E-kitap 2. Her sınıfta akıllı tahta değil. Her sınıfta projeksiyon , okulda bir tane akıllı tahta. 3. Tablet bilgisayar kullanımı defter kullanımı kadar verimli olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den yeni tip koronavirüs salgınına karşı sıkı tedbir
Pakistan Türkiye'den satın aldı! Dengeleri değiştirecek