Öğretmenin maaşı sınavla artacak!

Öğretmenlerin maaşında yeni dönem mi başlıyor? Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamlayarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenin maaşı sınavla artacak!
Öğretmenin maaşı sınavla artacak!
GİRİŞ 27.08.2012 08:57 GÜNCELLEME 29.08.2012 09:21

Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları puana göre artacak

Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha kaliteli ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen strateji planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

KARİYERLERİ PLANLANACAK

Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek. Performans ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek.

SADECE ALAN SORULARI

Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapıyor. Halen KPSS'de öğretmenler branşı dışındaki konularda da soru çözerken yeni düzenlemeyle sadece alanlarıyla ilgili soru yanıtlayacaklar. Bu konuda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30'u genel kültür ve yetenek, yüzde 30'u eğitim bilimleri, yüzde 40'ı branş bilgisinden oluşacak.

E-KONFERANSLA HİZMET İÇİ EĞİTİM

Öğretmenlerin yeni eğitim modelinde doğabilecek sıkıntıları, verilecek hizmet içi eğitimlerle giderilecek. Bu kapsamda Bakanlık öğretmeni eğitim için öğretmen evlerinde ve otellerde toplamak yerine internet alt yapısı olan e-Konferans salonlarını kullanacak. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak.

Devlet de SMS'le bilgilendircek

Özel okullarda uygulanan, velileri SMS'le bilgilendirme sistemi bu yıl devlet okullarında da hayata geçirilecek. Bakanlığın çalışmasına göre, öğrencinin ders notları, devamsızlığı, veli toplantıları veya öğretmeni öğrenci hakkında velisiyle konuşmak isterse o öğrencinin velisini haberdar etmek için cep telefonuna 'SMS' atılacak. Bu sayede veliler öğrencilerin durumlarını sürekli takip edecek.

YAZDIR
YORUMLAR 69
 • Mevlüt Bağ 5 yıl önce Şikayet Et
  yorumlar çok seviyesiz. öğretmen olduğunu söyleyen yorumcular lütfen acziyet belirten ifadeler kullanmayın, dik durun. lütfen
  Cevapla
 • Mevlüt Bağ 5 yıl önce Şikayet Et
  öğretmen saygın olmalı, olur olmaz konuşmamalı, maaşının azlığını kendisi değil başkaları dile getirmelidir. öğretmen saygın olmalı,olur olmaz konuşmamalı, öğrenci odaklı bir tarzı olmalı, maaş düşünülmemeli, her şey geleceğimiz çocuklarımız için olmalı, bir öğretmen olarak böyle düşünüyorum
  Cevapla
 • Murat Taner 5 yıl önce Şikayet Et
  bakınız, ücretleri ya da örğetmeni değil sistemi tartışmamız grekiyor. burada asıl konu öğrencilerin yetiştirilmesi ve vakit kaybı olmadan. tüm öğrencilerimizin bir mesleğe kavuşturulmasıdır. bunun için de sistemin endüstriyel entegrasyon ile reforme edilerek her öğrencinin kendi yeteneğinde eğitim görmesi sağlanmalıdır. maaş vs. ise gereksiz tartışmalardır. ben de öğretmenim. şu anda maaşa takılamayız. her geçen güç öğrencilerimiz bu çarpık eğitim sisteminde boş boş zaman geçirip mezun oluyor. yazık.
  Cevapla
 • dogru adam 5 yıl önce Şikayet Et
  gerçeği mi istiyorlar?. önce emekli olmuş geri dönmüş öğretmenleri piyasadan alacaklar. çünkü onlar da bir şey kalmamış çocuklara yazık. müfettişler davul zurna çalıp tellal çığırtıp okullara gitmeyecek, zamansız sınıfa girip, öğretmeni dışarı çıkarıp öğrencilerle sohbet edip kendisi orda bir anket uygulayacak öğrencilere, ve habersiz bir şekilde teftiş ettiği sınıfın kaydının tutup velilerle sohbet edecek. sonuç 100 de %100 kesin sonuç. daha bir çok şey var yapılması gereken ancak amaç başkaysa ayrı. öğretmen okulda, evde öğrencisini düşünecek, kimi öğretmen derste sınava hazırlanacak. olmaz.
  Cevapla
 • ismail uzun 5 yıl önce Şikayet Et
  en büyük sorun. her şeyin başı eğitim.öğretmenlerimiz yeterli donanıma sahip olsalar idi bu nesil böyle olmazdı gençlerin durumu hiç iyi değil.kahgacı.saygısız.bilimsel konularda en geri ülke.sorumluları kim tabiki öğretmenler.öğretmen kendini her sene yeniden yetiştirmeli-her sene kendine yeni bir şeyler katmalı ama öğretmenlerimiz öylemi değil ilerleyecegi yerde geri geri gidiyor. dünya durmuyor ilerlilyor sizde ilerlemelisiniz öğretmenler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sandıklar kapandı! Seçim sonuçları açıklanıyor
Valilik ve Başsavcılık'tan 'Suruç' açıklaması