Vatandaşa önemli uyarı: Mutlaka şikayet edin

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, telefon dolandırıcılığı olaylarında bu kişilerin numaralarının engellenmesi yerine ilgili kurumlara şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.

Vatandaşa önemli uyarı: Mutlaka şikayet edin
Vatandaşa önemli uyarı: Mutlaka şikayet edin
GİRİŞ 22.09.2019 14:48 GÜNCELLEME 22.09.2019 14:49
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Bakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesaj, elektronik posta ya da  sesli arama yapan dolandırıcıların sayısının arttığını belirterek, vatandaşların  bu konuda duyarlı olmalarını istedi.
 
Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin değerlendirilmesinin akabinde  idari para cezasının uygulandığını aktaran Bakal, "Telefon dolandırıcıları,  Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet  edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir. Daha ötesinde savcılığa şikayet edilebilir. Telefon dolandırıcılarını engellemek  yerine şikayet edin. Muhakkak ki karşılığını bulacaksınız. Vatandaşların şikayet  etmemesi dolandırıcıların önünü açıyor." dedi.
Bakal, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu çiğneyenler hakkında  yapılacak her şikayetin titizlikle incelendiğini vurguladı.
 
Arayan kişinin numarasını engellemenin bir çözüm olmadığına işaret  eden Bakal, şöyle konuştu:
 
"Vatandaşlarımız, önce telefonlarına gelen mesajı siliyor, arayan  numarayı da engelliyor fakat 'Bilgilerimizin bu insanlarda ne işi var?' sorusunu  kendimize bir sormamız lazım. Telefon numaralarımız nereden ellerine geçiyor?  Nasıl önlem almalıyız? Bunlar çözüm değil. Başka birini arıyorlar ve  dolandırıcılığa devam ediyorlar. Aslında şikayet edilmedikçe bu dolandırıcılar  yüz buluyorlar. Ticaret Bakanlığımız konu hakkında çok duyarlı. Devletimiz önem  veriyor. Sadece e-Devlet sistemimize girip on-line şikayette bulunabiliriz.  Üşenmeyip şikayetlerimizi yaptığımızda, usulsüz yollarla bilgilerimizi çalan bu  insanlara gerekli dersi vermiş oluruz."
 
Bazı vatandaşların, hala bir polisin kendisini arayıp para  isteyebileceğini düşünebildiğine dikkati çeken Bakal, "Hala birçok vatandaşımız  bu yöntemlerle dolandırılıyor. Televizyon ve internette sürekli bu konuyla  alakalı kamu spotlarının yayınlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR 9
 • yoru yorum 4 ay önce Şikayet Et
  Sistem dolandırıcı besliyor. Bu numaralar istense anında ortaya çıkar. Şikayet edelim diyoruz. Yok ona bakmam bu şikayeti buraya yazmayın. Kime neyi şikayet edeceksin. Başımı kaşıyacak vakti zor buluyorum. Burası metropol. Bir güvenlik uzmanı olarak diyorum sistem kusurlu işliyor. Bana dokunmayan yılan yaşadın mantığı var. İşlerine gelince evimden beni dinleyebilen devlet, telefon trafiğinin yönlenmesi sıklığı ve günlük erişimine göre filtrelese bütün sahtekarlar ortaya çıkar. Bu iş telefon şebekelerinin de ekmeğine yağ sürüyor.
  Cevapla
 • ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  e devlete girdim de nereden sikayet edicegiz
  Cevapla
 • Şikayet 4 ay önce Şikayet Et
  Dolandırıcılık olmasa da beni sürekli tanımadığım biri için arayan Hukuk Bürosunu Cimer' den şikayet ettim. Cumhuriyet başsavcısı neredeyse şikayet ettiğime pişman edecekti. Azıcık ezik davransam adam beni gözaltına aldıracaktı. Bence devletin hukuk sisteminin alması gereken çok yol var.
  Cevapla
 • Türk Tokatı 4 ay önce Şikayet Et
  ben şikayet ettim.ertesi gün dolandırıcı yine beni aradı. bumu önlem?
  Cevapla
 • Sukru 4 ay önce Şikayet Et
  Savcılığa sikayet ettim ,sonuc magduriyet oluşmadığından takipsizlik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paraya Koronavirüs bulaştı! Çin paraları karantinaya aldı!
İkinci el otomobil fiyatları neden arttı? Açıklama geldi