Başbakan, Esenler-Başakşehir açılışını yaptı

Başbakan Erdoğan, Uzunluğu 21,7 kilometreyi bulan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu açılışında önemli açıklamalar yaptı.

GİRİŞ 07.07.2013 08:48 GÜNCELLEME 07.07.2013 22:37
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

İşte Başbakan'ın açılış konuşmasından satırbaşları:

-Bağcıların dili olsa da konuşsa. Bağcılar ilçe olduğu zaman sokaklarında çizme ile dolaşıyorduk. Seçim kampanyasını öyle yapmıştık. Belediyeleri kazandık. Çehre değişmeye başladı. Lafla peynir gemisi yürümüyor.  

-Şu anda inşaatı devam eden, proje aşamasında olan hatlar da bittiğinde İstanbul'da toplam metre uzunluğumuz 708 kilometreye ulaşmış olacaktır. Bugün açılışını yaptığımız Otogar, Bağcılar, Başakşehir Metrosu 18 istasyonla hizmet verecek. Yeni metro hattımız saatte 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı. Açılışını yaptığımız hat yaklaşık 1,5 milyar dolara maloldu.

-Bu hat sayesinde İstanbullular'a çok önemli tasarruflar sağlanıyor. Bu güzergahta kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Toplu taşımada işletme maaliyetleri, yol bakım giderlmeri, akaryakıt tasarrufu gözönüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı 200 milyon dolar. Daha az araç kullanılacak, atmosfere salınan karbondioksitte azalma olacak. Çevreciler gelin bakın bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır.

SEN KİM ÇEVRECİLİK KİM?

-Ey CHP sen kim çevrecilik kim? Böyle Taksim Meydanı'na çıkıp orada nara atmakla çevrecilik olmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Şu anda biz bunları yapıyoruz. Boğaz'da inşallah 29 Ekim'deki açılışını yapacağımız metro ile onun biraz daha aşağısında çift katlı tüpgeçit yapıyoruz, o da 2015'de bitiyor. Boğaz'ın üzerinde 2'si denizin altında olmak üzere 3 tane köprü oluyor. Köprülerin beşincisi de inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü. İnşallah o da 2015'de bitecek. Zamanla yarışıyoruz, bu millete bu yakışır.

-Bazıları 'gençler bizim umudumuz' diyor, AK Parti buna hayır mı diyor. Ey Kılıçdaroğlu sen bu gençlere ne verdin de konuşuyorsun. Biz eğitimden ulaşıma, adaletiyle, emniyetiyle tüm şu anda hazırlanan Fatih Projesi'yle, okullarda attığımız adımlara gençlerimize imkanlar hazırladık. 1990'da, ah benim sevgili yavrularım, siz daha yoktunuz. Ama bu Bağcılar'da şu gördüğünüz caddelerde yoktu. Buralar bataklıktı, çamurdan geçilmezdi, ama şimdi bu modern Bağcılar var. 

-1994'de belediye başkanı oldum. O zaman buranın belediye başkanı şimdi milletvekimiz Feyzullah Kıyıklık'tı. Daha sonra görevi Lokman kardeşimiz devralmdı. Onunla beraber durmak yok yola devam dedik. Bu da bize yetmez. Yeşiliyle herşeyiyle. 20 yıl önce 'Bağcılar'dan metro geçecek' denseydi inanır mıydınız? Mesele bu. İş bilenin kılıç kuşananındır, olay bu. Yeni metro hattımızla birlikte Esenler Otogarı'ndan metroya binen vatandaşımız 10 dakikada Bağcılar Kirazlı'da olacak. Başakşehir Otogar arası 30 dakikada katedilecek. Bağcılar'la Olimpiyat köyü arası 16 dakikaya inecek.

ÜSKÜDAR-BAŞAKŞEHİR 60 DKİKAYA İNİYOR

-Marmaray'ın devreye girmesi ve Anadolu Avrupa yakalarındaki metro sistemlerinin entegre hale gelmesiyle Üsküdar ile Başakşehir arası 60 dakikaya iniyor. Başakşehir'den Kartal, yani İstanbul'un batı ucundan doğu ucu 89 dakikada katedilebilecek. Böyle dur, kalk falan yok. Sakin sakin oturup, kitabını gazeteni okuyarak, beyler gibi belirlenen saatte belirlenen hedefe ulaşacaksın. Bu büyük yatırımın İstanbul'a, İstanbullular'a tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

-İstanbul bizim için çok müstesna çok mutene bir konuma sahiptir. İstanbul bizim için aşk, sevda, tutkudur. İstanbul'a hizmet etmek hizmetkerı olmak bizim için en büyük bahtiyarlıktır. İstanbul Türkiye'nin aynasıdır, özüdür, özetidir. İstanbul'un Türkiye'nin en büyük değeri, en büyük hazinesidir. Biz İstanbul'un sadece taşına toprağına değil, o manevi havasına, o tarihi havasına, İstanbul kadar güzel insanlarına, Türkçe'sine, hoşgörüsüne, kardeşliğine de gönülden bağlıyız, gönülden sevdalıyız. İşte İstanbul'a böyle bir aşk ve tutkuyla hizmet ettik ve hizmet ediyoruz.

-İstanbul'un her meselesini çözmek, daha yaşanılabilir bir hale getirmek, İstanbul'u muhafaza edip gelecek nesillere emanet etmek hepimizin ortak borcudur. İstanbul ve İstanbullular için yapıyoruz böyle bir yeri. İstanbul'da hangi projeyi gerçekleştiriyorsak, tarihini, kültürünü, birikimini, kayıp hazinelerini ortaya çıkarmak adına yapıyoruz. Bu şehre çok büyük fenalıklar yapıldı. Bu şehir bu millete emanet edilmiş adeta kutsal bir değerdir. O emanete on yıllar boyu çok hor davranıldı.

"TARİHİ ESERLER ÖKSÜZ BIRAKILDI"

-Tarihi eserler ucube yapıların, gecekonduların arasında öksüz bırakıldı. Nice tarihi eser beton dikmek adına yerle bir edildi. Bizim ecdadımız İstanbul'a her yıl yapıyı çok büyük bir hassasiyetle, nezaketle inşa etmişti. Her bir taş diğerinin üzerine en ince hesapla, medeniyeti, tarihi, kültürü dikkate alınarak konulmuştu. İstanbul çarpık şehirleşmeyle aslından, özünden, ruhundan koparılmak istendi. Biz İstanbul'un her karışında, İstanbul'un ruhuna, kültürüne, medeniyet tasavvuruna uygun bir hizmet anlayışını sürdürüyoruz.

-Modern İstanbul'u yaşanabilir bir kent yaparken kaybolan eserleri tek tek gün yüzüne çıkarıyoruz. Güngören, Esenler, Bahçelievler bütün buraları Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt'a kadar. İstanbul, İstanbullular'ındır. İstanbul burada yaşayan her bir kardeşimizin şehridir. Burada yaşayan her bir kardeşimize emanettir. Biz Türkiye genelinde attığımız her adımda milletin hissiyatını gözetiyoruz. Ne Türkiye'nin ne de İstanbul'un hissiyatını sadece belli kesimler, gruplar, kitleler tayin etmez, edemez.

"SÖZ SAHİBİ OLANLAR YAĞMACILAR DEĞİLDİR"

-Biz ben istiyorum öyleyse mutlaka olacak anlayışında değiliz. Ama hiç kimse de ben istemiyorum öyleyse bu yapılmayacak anlayışı içinde olamaz. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine 10,5 yıl boyunca çok büyük bir dikkatle karşı çıktık. Ancak azınlığın da arkasına aldığı medya, illegal örgüt, uluslararası kirli odaklarla çoğunluğa zulmetmesine, dayatmalar yapmasına asla müsaade etmeyiz, göz yummayız. Herkesin hissiyatına duyarlı oluruz. Bir tek ferdin bile hassasiyetini dikkate almırız. Çoğunluğun taleplerini de azınlığın uzlaşmaz tavırlarına heba etmeyiz. Bu şehrin geleceğiyle ilgili söz sahibi olan yağmacılar değildir, vandallar değildir, barbarlar değildir.

-Camları, pencereleri, esnafın dükkanlarını yağmalayanlar değildir. Gecenin dokuzundan sonra tencere tava ile sokağa dökülenler de değildir. Bu halkı rahatsız etmektir. Kimsenin halkı rahatsız etmeye de hakkı yoktur. Bu da suçtur. İstanbulumuzun geleceğiyle ilgili eğer vatandaşa saygılı olduğunu söyleyenler varsa o tencere tavayı mutfakta kullansın, sokakta değil. Eğer iktidar olmak istiyorsan onun yeri sandıktır. Sandıkta dört yılda bir genel, beş yılda bir genel, sabredersin, oyunu kullanırsın, kimi istiyorsan iktidara getirirsin. Bu modern ve medeni olmanın bir gereğidir.

"SÖZ SAHİBİ OLAN İSTANBULLULAR'DIR"

-İstanbul'la ilgili söz sahibi olan milletin kendisidir. Hiç kimse kendini milletin üzerinde görmesin. Hiç kimse anarşiye, vandallığa başvurup millete dayatmalarda bulunmaya kalkmasın. Herkesin yaşam tarzı önemlidir, bizim teminatımız altındadır. Bu toprakların, yeşil alanların hiçbir noktası işgal kuvvetlerinin işgali altında olamaz. Kim ki buraları işgal etmeye kalkarsa o zaman karşısında devleti bulur. Yaşam tarzımız tehdit altında bahanesiyle hiç kimse yakıp yıkamaz. Hiç kimse başkalarının yaşam tarzlarına bulunamaz.

-10,5 yıldır iktidardayız, kimin yaşam tarzına karıştık? Böyle bir şey var mı? Buyrun, işte şurada başı açık olanı da var, başı örtük olanı da var. Hepsi bir arada. İşte bunlar böyle bir tabloyu oluşturamadıkları için çıldırıyorlar. İşte biz bu birliği sağladığımız için güçlüyüz, farkımız bu. Gezi Parkı için ne dediler, ağaç, çevre, park dediler. Peki Allah aşkına camilerimizden ne istediniz? 3 gün Dolmabahçe Bezmi Alem Camii işgal altındaydı. Ne istediniz camilerimizden?

-Yolda yanında 6 aylık bebeğiyle 9 yaşında kızıyla gezen başörtülü annelerden ne istediniz? Utanmadan sıkılmadan çıkıp 'böyle bir şey yoktur' diye yalan söylüyorsun. Esnaftan ne istediniz? Emeğiyle geçinen insanlardan ne istediniz. Sivil vatandaşlarımızın araçlarını yakıp yıkmaktan ne anladınız. 200'ü aşkın araçları yaktınız, kamunun araçlarını yaktınız, bu nasıl bir çevrecilik anlayışıdır. Bütün saksılar yerlerde, kilit taşları söküldü. Polise o kilit taşlarını attılar. Bu polis bizim polisimiz. Bu da suçtur.

 "MISIR, TÜRKİYE'NİN ÖZ KARDEŞİDİR"

-Mısır Türkiye'nin öz be öz kardeşidir. Kahire İstanbul'un öz kardeşidir. Bizim kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim Mekke'de nazil olmuş, Kahire'de okunmuş, İstanbul'da yazılmıştır. Bu üç şehir ortak medeniyetimizin üç yıldız şehiridir. Mısır'daki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Biz Mısır'ın huzuru, istikrarı ve demokrasinin tarafındayız. Mısır halkının tamamı bizim kardeşimizdir. Biz Mısır'ın tamamını bir ve beraber görüyoruz, tamamını kardeşlerimiz olarak kucaklıyoruz.

-Son günlerde Mısır'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, Mısır halkının başı sağolsun diyoruz. Önce şu ilkeyi çok net bir şekilde ortaya koyacağız. Mısır'da bir darbe yapılmıştır. Kimse kimseyi aldatmasın. Darbe kime yönelik olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kimi koltuğundan indirirse indirsin, kötüdür, zararlıdır, demokrasinin ve geleceğin katilidir. İktidarı sevmiyor olabilirsin, başarısız görüyor olabilirsin. Demokrasilerde bir süre var, sandık var. Hesap o süre içinde sandıkta görülür. Bunun dışındaki her yol gayrimeşrudur, haksızdır, hukuksuzdur.

-70 yıl otokratik rejimle yönetilen Mısır'da 1 yıl önce demokratik seçim yapılıyor. Yüzde 50'lilik oyla sayın Mursi başbakan seçiliyor. 1 yıl içinde içeriden ve dışarıdan her türlü tezgahlar kuruluyor. Meydanlarda toplanmak demokratik bir haktır. Ama meydandaki kalabalığa aldanıp hiç kimse meydanları bütün bir ülkenin fotoğrafı olarak sunamaz. Tahrir'i görenler Adeviye Meydanı'nı niye görmüyorlar? Oradakiler Mısır halkı değil mi? Tahrir Mısır'ın fotoğrafıdır diyenler Adeviye Meyadını'nın karşısında neden susuyorlar? Demokraside en iyi meydan sandık meydanıdır.

-Demokrasi arkasına meydanı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Arkasına medyayı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Demokrasi arkasına egemen güçleri, hele hele silahlı güçleri, yargıyı alanların halka dayatmalar yapabileceği bir rejim hiç değildir. Mısır'daki olaylar karşısında tüm dünya çok açık bir samimiyet testi içindedir. Bizlerle özel görüşmelerinde darbelere karşı olduğunu söyleyen Batı niye susuyorsun? Şimdi niye konuşmuyorsun? Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını niçin istemiyorsunk?

-Uluslararası kuruluşlar bu haksızlık, zulüm karşısında ilkeli ve samimi bir duruş sergileyemediler. Darbeye açık açık darbe diyemeyenler darbenin destekçisidir. Türkiye'de ana muhalefet garip garip açıklamalar yapıyor. Bir taraftan darbenin yanında değiliz, öbür taraftan 'Mısır'daki yeni yönetim hayırlı olsun' diyor. Türkiye'deki anamuhalefet tarihi boyunca hep darbelerden beslenerek büyümüştür. Sandıklarla değil darbelerle gelmiştir. Darbeyi kınamayanlar kendi içinde birbirlerine girdiler. Demokrasinin sandık dışında bir yolu olduğunu görsünler dedi. Sevsinler sizi. Bizim milletimizin sandık dışında yol arayanlara hiçbir zaman geçit vermeyecekler, buna inanıyorum.

-Darbeyi kınamayanlar, darbeler karşısında tavır takınmayanlar, ama diyenler, ancak diyenler, lakin diyenler ilkesizlik, samimiyetsizlik içindeki apoletli sivillerdir. Mısır'daki darbenin üzerinden tam 4 gün geçti. Biz darbecilerin yanında değiliz. Biz sandık neyi işaret ettiyse onların yanındayız. Avrupa Birliği çıkıp Mısır'daki darbeyi kınayan, darbeye darbe diyebilen net bir açıklamayı henüz yapamadı. Hani sizin AB müktesebatınız. BM çıkıp kararlı bir açıklama henüz yapmadı. Dün akşam BM Genel Sekreteri ile de konuştum. Görüşüyoruz, çalışıyoruz dediler. Tahmin ediyorum ki en yakın zamanda bu açıklamayı yaparlar.

"BAZI İSLAM ÜLKELERİ BİLE BUNA DARBE DİYEMEDİ"

-Bazı İslam ülkeleri bu olana darbe diyemedi. Afrika Birliği'nin yaptığı samimi açıklamayı Avrupa Birliği yapamadı. Darbeye karşı net bir duruş sergilenmiş olsaydı Mısır bugün meydanlara bölünmeyecek, onlarca kardeşimiz hayatını kaybetmeyecekti. Cumhurbaşkanı Mursi yönetimdeki Mısır'ı yalnız bırakarak darbeye sahip çıkarak Mısır halkını cezalandırıyorlar. Halkı çatışmaya sürükleyecek her davranıştan kaçınılmalıdır. Tutuklanan, gözaltına alınan sayın Mursi ve sayın Başbakan olmak üzere tüm siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.

-Mısır'ın sözde yönetimi 'Türkiye içişlerimize karışmasın' diye açıklamalar yapabilir. Biz kimsenin iç işlerine karışmıyoruz. Biz Mısır halkının yanındayız. Mısır halkının her türlü çatışma ortamından kaçınmasını arzuladık. İstanbul'un kardeşi Kahire'ye selamlarımızı gönderiyorum. Tüm Mısırlı kardeşlerimize en kalbi selamlarımızı gönderiyorum. Türkiye halkı Mısır'ın yanındadır. Türkiye hakkın, adaletin, hukukun yanındadır. Hiçbir zaman zalimlerle beraber olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Her zaman mazlumların yanında olduk ve devam edeceğiz.

-Türkiye çok acılar yaşadığı darbelerin kesin ve net bir şekilde karşısındadır. Şu anda Suriye'de de bir darbe rejimi var, demokrasi yok. 100 bin insan öldürüldü şu Suriye'de. Halep'i, Humus'u bombalıyorlmar, dünya nerede? Bize diyorlar ki, Türkiye bu işe niye karışıyor diyorlar. Tarihimizi okursan niye karıştığımızı anlarsın. Her darbeyi halkın geleceğin, umutlarının katili olarak görüyoruz. Türkiye olarak adaletin yanında olmaya devam edeceğiz. Mısırlılar'ın tekrar ayağa kalkması için her türlü desteği vermeye, dualarımızı yollamaya devam edeceğiz.

PROJENİN DETAYLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin metro ağını 700 kilometrenin üzerine çıkarmak için başlattığı çalışmalara hız verdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal metro hattından sonra 21,7 kilometrelik, Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir metrosu da bugün hizmete başlıyor. Açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirdi

HAT ÖZELLİKLERİ

Yolcu kapasitesi (Saatte) 111 bin kişi
Hat Uzunluğu 21,7 kilometre
Toplam Ray Uzunluğu 53,737 kilometre
İstasyon Sayısı 16
Alınan Araç Sayısı 114 adet

YOLCULUK SÜRELERİ:

Otogar - Bağcılar (Kirazlı) 10 dakik
Bağcılar (Kirazlı) - Olimpiyat 16 dakika
Bağcılar (Kirazlı) - Başakşehir (Metrokent) 20 dakika
(Marmaray, Yenikapı Transfer Merkezi ve Akasaray-Yenikapı Metro Hattı tamamlandığında)
Başakşehir'den (Metrokent İstasyonu); Otogar 30 dakika,
Havalimanı 50 dakika,
Yenikapı 44 dakika,
Hacıosman 77 dakika,
Üsküdar 53 dakika,
Kadıköy 60,5 dakika,
Kartal 89 dakika.

Olimpiyat İstasyonu'ndan;

Otogar 26 dakika,
Havalimanı 46 dakika,
Yenikapı 40 dakika,
Hacıosman 73 dakika,
Üsküdar 49 dakika,
Kadıköy 56,5 dakika,
Kartal 85 dakika.

HER İSTASYON FARKLI RENKTE TASARLANDI

Metrokent Sarı, Başkkonutları Açık Sarı, Siteler Kırmızı, Turgut Özal Lila, İkitelli Sanayi Mor, İstoç Turuncu, Mahmutbey Koyu Yeşil, Yeni Mahalle Koyu Mor, Kirazlı Bordo, Ziya Gökalp Beyaz, Olimpiyat Mavi renk.

Kadir Topbaş'ın açıkladığı rakamlara göre belediyenin yatırım bütçesinin yarısından fazlası ulaşım sistemleri için kullanılıyor. Bugün saat 18.00'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bağcılar Meydanı'nda düzenlenecek törenle açılışını yapacağı Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu da 2 milyar 865 milyon liraya mal oldu. İstanbul'da yapılan raylı sistem yatırımları ile 2004'te 45 kilometre olan metro ağı 124 kilometreye ulaştı. Şehrin altının adeta demir ağlarla örülmesi için 11 milyar 590 bin liralık yatırım yapıldı.

Yapımına 2006 yılında başlanan Başakşehir Metrosu, ilk seferini 14 Haziran'da yapmıştı. Saatte 111 bin yolcu kapasitesine sahip olan hatta 114 araç çalışıyor. 16 istasyonu olan hattın uzunluğu 21,7 kilometre. Metro sayesinde Otogar-Olimpiyat Stadı arası ulaşım süresi 26 dakikaya indi. Belediye Meclisi'nin haziran ayı oturumunda aldığı karara göre metro hattında 1 Kasım 2013'e kadar yüzde 50 indirimli ulaşım yapılıyor.

Metro hattında kullanılan araçlar da son teknolojiye sahip. 4'lü tren dizisinde 936 yolcu 8'li tren dizisinde bin 872 yolcu seyahat kapasitesi bulunuyor. Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren "Dinamik Yol Haritası" yer alıyor. Araçlar vagon içi ve dışı izlenebilirlik ve kayıt yapma özelliğine sahip CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi) ile donatıldı. Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu da yapıldı.

YORUMLAR 41
 • oku yorum 6 yıl önce Şikayet Et
  Alnından öpülecek adamsın sen başbakan... Memleket siz ve arkadaşlarınızın sayesinde hizmet gördü, yol gördü, elektrik gördü, su gördü... . Şahsen ben, cebimden özellikle yabancıların yanında para çıkarmaktan utanıyordum. Sayenizde az sıfırlı bir lira gördüm. Şimdi elimi cebime attığımda çıkan paralarla gurur duyuyorum. Yahu parayla gurur duyulur mu vallahi duyuyorum arkadaş... Bize kadermiş gibi kabul ettirilen enflasyonu düşürmeye başladığınız da ne yalan söyleyeyim hayretle sizi izlemeye başladım... Sonra, marmaray projesine başlamanız, sağlık alanında, memleketi somali standartlarından adeta uzay çağına taşımanız, sürekli edilgen olan pısırık ve ahmak diplomasi anlayışını bırakıp daha etken ve geçmişinin bilincinde bir diplomasiyi benimsemeniz, hatta şimdi çağdaş geriatrikleri rahatsız eden, ülkenin üretken nüfus planlamasını dahi düşünmeniz, ulaşım ağındaki inanılmaz katkılarınız, bu ülkede uçağa binmek bir ayrıcalıkken onu halka ait bir sıradanlığa dönüştürmeniz mesela... Bazılarını kahretikçe beni mutlu ediyor...
  Cevapla
 • m.ömeroğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  abd-ab-bm=tırt. güzel ülkemdeki kendini demokrat zanneden ama suriyede zalim kral halkını katlediyor zaferine az kaldı diye zil takıp kıvırtanlardan, mısırdaki alçak darbeci diktatörü eleştirmesini beklemek abesle iştigal olur. yakında chp'li bay KK sisi ile aile fotosu verir...
  Cevapla
 • Dogukan Batuhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Onlar zamani gelince konusacak. Kendi ofisinde yakaladigin o boceklerle,senin buyuk ihtimalle butun konusmalarini kaydettiler.Zamani geldiginde servis edeceklerdir. Secim zamani geldiginde, Baykal'in kasetlerinin ciktigi gibi,seninde kasetlerin cikarsa hic sasirmam.Obama buzamana kadar senin verdigin akillara guvenerek,Suriye'de ve arap ulkerinde musluman kardesleri destekleyerek yaptigi hatanin farkina vardi.Suriye'de muhaliflerin savasi kaybedeceginide cok iyi biliyorlar.Bu nedenle ABD muttefik ulkeler araciligi ile Suriye ile iliskileri duzeltmesi gerekiyor.Sonucta musluman kardesleri destekleyenlerin gitmesi geriyor.Siz hala yanlis politik adimlar atmakta israr edin.
  Cevapla
 • softocean 6 yıl önce Şikayet Et
  Gk Onuk, Murat Ulus'a cevaplayacağım diye boş yere emek vermişim.. Siz öyle bir cevap verdiniz ki, tebrik ediyorum. .Çok da güldürdünüz, teşekkürler:)))
  Cevapla
 • HalitBinVelit 6 yıl önce Şikayet Et
  Murat ulus asaçma bilinçsizce bir soru?..ama sorunu ben cevaplıyayım?... 1-Mübarek askerdi diktatördü...seçimle değil zorbalıkla yıllarca iktidarda kaldı...2-Baba esed 1982 yılında 40.000 kişiyi katletdi..oğlu esedde babasının yolundan giderek katliam yapıyor?...yani suriyede iktidar babadan oğula aynen devam ediyor..bilmem anlatabildimmi?...şimdi söylediğin soruyu birde kendine sor ?..R.T.Tayyip erdoğan işte bunun için bu diktatörleri desteklemedi desteklemiyor?..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cinayet güvenlik kamerasına yansıdı
Türk profesörün koronavirüs önerisi dünyada yankı buldu