2. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERREM) tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek semyozyum da çeşitli üniversitelerden bilim adamları 12 farklı konuda sunum yapacak.

2. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu
2. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu
GİRİŞ 13.05.2015 12:58 GÜNCELLEME 13.05.2015 12:58

Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, Sabancı Kültür Sitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen, 2. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, her şeyi maddede arayanların akıllarının gözlerinde olduğunu, gözün ise maneviyatta kör olduğunu belirtti.

"(Görmediğime inanmam, gördüğümle yetinirim' diyen insanlık, manevi değerleri nasıl elde edebilir" diye soran Coşkun, "Bu, şu anda Batı'nın önündeki en önemli problemlerden birisi olarak görülüyor. Psikoloji bilimi, neredeyse ruhu inkar etme noktasına gelmiş. Oysa ruhu kabul etmeyen veya ruhu anlamayan bir psikiyatrist nasıl insanlığa çözüm getirecek?" ifadelerini kullandı.

ERREM Müdürü Mustafa Atak ise insanlığın maddi anlamda refah seviyesinin arttığını söyledi.

Buna bağlı olarak bireylerin daha mutlu olması beklenirken, bunun aksine daha az mutlu, daha çok huzursuz olduklarına dikkati çeken Atak, şunları kaydetti:

"Depresyon oranları dünya genelinde yüzde 25'e ulaşırken, ABD'de yüzde 50'ye dayanmaktadır. Bunun yanında kişilik bozukluklarında da ciddi artışlar bulunmaktadır. İnsanlık psikolojik ve ruhsal anlamda bir bunalım yaşamaktadır. Bu bunalımı aşma adına psikologlara gidilmekte ancak yeterince çözüm bulunamamaktadır. Sözün özü, psikoloji bilimi bir noktada tıkanmakta ve bunalma yaşamaktadır. İşte bu tıkanmayı aşma adına, psikoloji bilimine yeni bir ses, yeni bir soluk getirme adına bu sempozyumu yapıyoruz. Kişinin, nefsi anlamda arınması, ahlaki güzelliklerinin farkında olması ve bunu yaşantısına yansıtması, dini değerlerde farkındalık düzeyine ulaşmasıyla, insanlığın, şiddet, boşanma, açlık, savaş gibi bir çok probleminin de büyük oranda çözüme ulaşacağına inanıyorum."

İki gün sürecek sempozyumda, çeşitli üniversitelerden bilim adamları 12 farklı konuda sunum yapacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ERÜ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji peş peşe uyarmıştı! Beklenen oldu, lapa lapa başladı...
Metin İyidil'in beraatinde akıllara durgunluk veren gelişme