Görmez: Bu fitne bizi 100 yıl etkiler

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programına konuk oldu.

GİRİŞ 30.12.2016 23:11 GÜNCELLEME 31.12.2016 01:44
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programına konuk oldu.

Terörü, terör örgütlerini ve bu örgütlerin eylem tarzlarını değerlendiren Görmez, "bugünkü terör, küresel kötülüğün ahlak ve hukuk tanımayan modern bir savaş yöntemidir" dedi.

En büyük terör faaliyetinin, terörün İslam'la özdeşleştirilme gayreti olduğunun altını çizen Mehmet Görmez, intihar saldırılarının da İslam'ın öğretileriyle asla açıklanamayacağını vurguladı. Görmez, intihar saldırılarını fıkıh kitaplarına işaret ederek İslam'la bağdaştırmaya çalışanların olduğunu söyleyerek, "Bu cinnet hali, modern zamanlara ait bir cinnet halidir" ifadesini kullandı.

"Küresel kötülüğün" İslam topraklarında teşekkül ettirdiği terör örgütleri aracılığıyla müslümanlar arasına nifak tohumları ekmeyi amaçladığını belirten Mehmet Görmez, mezhep çatışması çıkartma gayretlerinin de bu amacın bir aracı olduğunu söyledi. 

İşte Mehmet Görmez'in açıklamalarından o bölümler:

BUGÜNKÜ TERÖR MODERN BİR SAVAŞ YÖNTEMİDİR

Bugünkü terör, küresel kötülüğün ahlak ve hukuk tanımayan modern bir savaş yöntemidir.

Bugünün terörü sadece terör değildir. Tüm dünyayı kuşatan farklı bir savaşın adıdır. Bu, kimlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir savaş yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. 

BİZİ 100 YIL ETKİLEYECEK BİR FİTNENİN TOHUMLARI EKİLİYOR

Yani terör ile, bizi olumsuz yönde 100 yıl etkileyecek olan fitne tohumları ekiliyor aslında.

En büyük terör, terörün kendisi değil, terörün İslamla özdeşleştirilmeye çalışılmasıdır. İslamın kendisi terörün en büyük mağduru. Yani terör aslında İslam'ı hedef alıyor.

Küresel kötülük terörü modern bir sömürge yöntemi olarak kullanıyor.

İNTİHAR SALDIRILARININ İSLAM'LA HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR

İntihar saldırılarının İslam'la ve İslam tarihiyle hiçbir ilgisi yoktur. Bu cinnet hali, modern zamanlara ait bir cinnet halidir. Ahlak ve hukuk çerçevesinde yapılan savaşlarda meydana gelen bir takım örneklerden hareketle, hayatın gayesini kaybetmiş bir zihin yapısını İslam'la ilişkilendirmek mümkün değildir.

HALEP KERBELA'NIN RÖVANŞI OLAMAZ

Bu coğrafyada verilen kirli kavgaların sebebi mezhep çatışmaları değildir. Mezhep çatışmaları bu kavgaların sonucudur. Ama mezhep meselesi yok mu, var. Nerede var? Merhametini kaybetmiş bir cani, bir katil, Halep'te çocukları öldürürken, Kerbela'nın öcünü aldığını söyleyip bunu dünyaya servis ediyorsa, bunu topyekün mezhep savaşı olarak göremezsiniz ama realiteyi de inkar edemezsiniz.

Halep Kerbela'nın rövanşı olamaz. Halep'in katilleriyle, Kerbela'nın katilleri arasında fark yoktur. Halep'in mazlumlarıyla Kerbela'nın mazlumları arasında da fark olamaz.

Cumhurbaşkanımız'ın sürekli vurguladığı bir söz var: "Benim şiilik, sünnilik diye bir dinim yok. Benim İslam diye bir dinim var."

EZANLARI SUSTURAN DARBELERDEN, DARBELERİ SUSTURAN SALALARA...

15 Temmuz milletimizin tarihinde çok önemli bir tarihtir. Diyanet'in tarihinde de 15 Temmuz önemli bir tarih olarak kaydedilecektir. Görevlilerimizin milletle birlikte hareket etmesi, milletin o gücünü salalarla ayakta tutması gerçekten takdiri hak ediyor.

Ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan salaları bize lutfettiği için Allah'a hamd ediyorum.

15 Temmuz sadece bir darbe girişimi değil, bir işgal teşebbüsüdür aslında. Din adı altında yapılanan bir yapının öncülüğünde yapıldığı için dinin tarihinde de pekçok ilahiyatçının üzerinde kalem oynatacağı önemli bir tarihtir 15 Temmuz.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • H.B.V 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Hocam? Merak etme bu fitneyi Allah bozar ,Çünkü Allah Rahimdir,hakimdir. en büyük fitne bozucudur. Dünya eninde sonunda ya İslam olacakdır ,yada yok olacaktır.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  hocam insanlara yönetim sistemimizin yanlış oldugunuda söyleyin Kurana göre yönetilmemiz gerektigini Allah cc hukumlerini kaldıranların kafir oldugunu ALLAH CC kanunlarına göre yonetilmemiz gerektiğini fransız bir flozofun felsefesi olan laikliğin ne oldugunu Allah cc kurallarını hiçe saydıklarını isvec alman italyan kanunlarına tabi oldugunu milletin yanlıs içinde oldugunuda söyleyin
  Cevapla
 • ayha 2 yıl önce Şikayet Et
  meshepçiliği kim yapar iran niye Türkleri meshep bağıyla kendi kontrol etmek için, ikincisi Türkiye de kim yapar Türk olayanlar Türkler mesehcilik yapamaz çünkü Dünyadaki Türklerin bir kısmı şii bir kısmı sünni
  Cevapla
 • Lütfi 2 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki sinsileri ne yapacaz.İslam barış dini olduğunu bile bile İmamhatipler oldukça daişler çoğalır diyen cemaatçiler oldukça fitne ülkemizde de devam ediyor demek ki.Ve devlete yuvalanmaya çalışan post kavgasındaki cemaatler.
  Cevapla
 • asım 2 yıl önce Şikayet Et
  görmez irana emribilmaruf- nehyi anil münker yap uyar fitne yapyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir evde 50 araç, gören şaşırıyor
Fenerbahçe ayrılığı resmen açıkladı!