2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!

Yurtdışından e-ticaret yoluyla alışveriş yapanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi.Artması beklenen gümrüksüz alışveriş fiyatları 2018 yılında daha da düşürüldü. Peki 2018 gümrüksüz yurtdışı alışveriş fiyatı ne kadar oldu?

2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!
2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!
GİRİŞ 13.07.2018 09:31 GÜNCELLEME 13.07.2018 09:31

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre gümrüksüz yurtdışı alışveriş muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülmesi için hazırlanan karar Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Buna göre, posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülecek. Peki detaylar nedir?

GÜMRÜKSÜZ ALIŞVERİŞ LİMİTİ 22 EURO OLDU!

Amazon, Ebay, AliExpress gibi yurtdışı sitelerinden ürün alanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Yurdışı alışveriş limiti 30 eurodan 22 euroya düşürüldü. Eğer e-tiracet yolu ile ithal ettiğiniz ürünler 22 euroyu aşarsa %18 ile %20 arasında vergi alınacak. Yani tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye'de de bu yönde düzenleme kararı alındı.

Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gönderilen bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için gümrük muafiyet limiti 150 Euro seviyesine çıkarılacak. Ülkemizde temin edilemeyen kitapları kapsayan bu değişiklikte KDV oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.

YORUMLAR 7
 • İnsan 1 ay önce Şikayet Et
  bu kanun yururluge gırdımı ve tek seferde 65 dolar sıparıs cektım 1 er urun seklınde ve e-tıcaret dedıklerı sey satısını yapanlar heralde.. ben bıreysel olarak 2 farklı parca urun aldım toplamı 65. dolar cıvarı tutuyor kargo ucretsız bıreysel sıparıs cektıgım ıcın gumruk takılırmı? takılırsa bu tutara ne kadar ucret alırlar ektra gumruk ucretı ?
  Cevapla
 • TUĞBA 2 hafta önce Şikayet Et
  eğer site üzerinde farklı satıcılardan aldıysanız sorun olmaz. ancak tek bir satıcıdan bu tutar oldu ise vergiye taabi olabilirsiniz
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  kargo ücreti de 22 euronun içinde mi acaba alıcağım ürün 21 euro civarında kargoyla 24 falan buluyor vergisinden dolayı değil geç gelmesi sıkıntı oluyor bekletiyolar boş yere uzun süre
  Cevapla
 • musaa 1 ay önce Şikayet Et
  bence 10 euro bile çok. kapitülasyon gibi bişey
  Cevapla
 • haruny 2 hafta önce Şikayet Et
  musaa sen Türkiye'deki ürünlerle yetinebilen basit yaşamayı ilke edinmiş birisi olabilirsin fakat bilimle sanatla uğraşan insanlar Türkiye'de istedikleri ürünleri bulamıyorlar. Şu yorumlara diploma şartı getirseler dicyeceğim fakat o da ülkemizde kültüre karşılık gelmiyor.
  Cevapla
 • akp 1 ay önce Şikayet Et
  Bu millete internet, akilli telefon, elektrik bile çok. mağarada oturup odunla ısınmalı ,taş ve sopalar ile eğlenmeli aslında.
  Cevapla
 • Ertuğrul 1 ay önce Şikayet Et
  Bence sizin nefes alıyor olmanız bile çok. Oksijen israfı gibi bir şey.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zirveye damga vuran sözler: Erdoğan dışındaki...
2017'de en fazla askeri harcama yapan 15 ülke