2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!

Yurtdışından e-ticaret yoluyla alışveriş yapanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi.Artması beklenen gümrüksüz alışveriş fiyatları 2018 yılında daha da düşürüldü. Peki 2018 gümrüksüz yurtdışı alışveriş fiyatı ne kadar oldu?

2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!
2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!
GİRİŞ 31.08.2018 09:04 GÜNCELLEME 31.08.2018 09:04
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre gümrüksüz yurtdışı alışveriş muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülmesi için hazırlanan karar Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Buna göre, posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülecek. Peki detaylar nedir?

GÜMRÜKSÜZ ALIŞVERİŞ LİMİTİ 22 EURO OLDU!

Amazon, Ebay, AliExpress gibi yurtdışı sitelerinden ürün alanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Yurdışı alışveriş limiti 30 eurodan 22 euroya düşürüldü. Eğer e-tiracet yolu ile ithal ettiğiniz ürünler 22 euroyu aşarsa %18 ile %20 arasında vergi alınacak. Yani tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye'de de bu yönde düzenleme kararı alındı.

Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gönderilen bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için gümrük muafiyet limiti 150 Euro seviyesine çıkarılacak. Ülkemizde temin edilemeyen kitapları kapsayan bu değişiklikte KDV oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.

YORUMLAR 10
 • Muslum baba 6 gün önce Şikayet Et
  Yurt disi alisveris 22 euroyu asmasa bile gumruk vergisi uyguluyorlar bu durumun onune gecilmeli bu siniri gecmeyen tek urunden neden vergi aliniyor anlayamadim
  Cevapla
 • bolulu fasan usta 2 ay önce Şikayet Et
  AB ülkelerinde bu limit uygulandığı için denmiş. Türkiye AB ülkesi değil ve hiçbir zaman olamayacak. AB ülkelerinde limit var çünkü onlar zaten birlik olarak,gümrüksüz ticaret yapıyor aralarında ve üretim de var. Türkiye ne üretiyor?
  Cevapla
 • vvvv 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke en azından çin'le ticaret anlaşmamız olsa, oradan alışveriş limiti daha yüksek olsa. Ucuz elektronik ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Her şeyi onlar üret,yor zaten, sadece avrupa ya da amerika markası satın alıyoruz
  Cevapla
 • İnsan 6 ay önce Şikayet Et
  bu kanun yururluge gırdımı ve tek seferde 65 dolar sıparıs cektım 1 er urun seklınde ve e-tıcaret dedıklerı sey satısını yapanlar heralde.. ben bıreysel olarak 2 farklı parca urun aldım toplamı 65. dolar cıvarı tutuyor kargo ucretsız bıreysel sıparıs cektıgım ıcın gumruk takılırmı? takılırsa bu tutara ne kadar ucret alırlar ektra gumruk ucretı ?
  Cevapla
 • TUĞBA 5 ay önce Şikayet Et
  eğer site üzerinde farklı satıcılardan aldıysanız sorun olmaz. ancak tek bir satıcıdan bu tutar oldu ise vergiye taabi olabilirsiniz
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  kargo ücreti de 22 euronun içinde mi acaba alıcağım ürün 21 euro civarında kargoyla 24 falan buluyor vergisinden dolayı değil geç gelmesi sıkıntı oluyor bekletiyolar boş yere uzun süre
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dev şirket duyurdu! 'Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir'
Kredi kartı kullananlar dikkat! İki haftanız kaldı