Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı boyunca büyük başarılılara imza atan siyasi kariyeriyle ön plana çıkan Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşındadır ve aslen nerelidir? İşte eşi, çocukları ve merak edilen biyografisi...

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan kimdir?
GİRİŞ 09.07.2018 16:44 GÜNCELLEME 09.07.2018 16:44
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

26 Şubat 1954 senesinde İstanbul'da dünyaya gözlerini açan Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizelidir. 14 Ağustos 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi kurucularından olan Erdoğan, 15 Mart 2003 yılında Başbakan daha sonra ise Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı olmuştur. Siyasi hayatı boyunca önemli başarılara imza atan Erdoğan dünyanın sayılı liderlerinden biridir. İşte hayat hikayesi büyük merak konusu olan Recep Tayyip Erdoğan'ın biyografisi...

recep-tayyip-erdoğan-çocukluğu

 

 

EĞİTİM HAYATI

1965 senesinde Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 senesinde İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını başarılı bir şekilde vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Recep Tayyip Erdoğan, bu okuldan 1981 senesinde başarılı bir şekilde mezun oldu.

erdoğan-futbol-hayatı

1969 - 1982 seneleri arasında amatör olarak futbol ile ilgilenen Erdoğan, aynı zamanda siyasetle iç içe bir yaşam tercih etmiştir. 

ASKERLİK HAYATI

1982'ün Mart ayında askerlik görevine başladı. Dört aylık acemiliğini İstanbul'un Tuzla ilçesindeki Tuzla Yedek Subay Piyade Okulu'nda yapmasının hemen arından kıt'a hizmetini Kâğıthane'deki 3. Kolordu 6. Piyade Tümeni 77. Piyade Alayı Karargâh Servis Bölüğü'nde, kantinlerin idaresinden sorumlu subay olarak gerçekleştirdi.

erdoğan-asker

SİYASİ HAYATI

Genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Lise eğitimine devam ettiği sırada "Millî Türk Talebe Birliğine" girdi. 1975 senesinde Millî Selamet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına, 1976 senesinde ise Millî Selamet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçildi.

Millî Selamet Partisi'nin 12 Eylül Darbesi sonrasında kapatılmasına kadar bu görevini başarılı bir şekilde sürdürdü. 

Askerlik görevinin ardından 1983 senesinde kurulan Refah Partisi ile siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 senesinde Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 senesinde ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. 

erdoğan-gençlik-siyaset

İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasi yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve mali konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli ve en çok nüfusa sahip metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üreterek önemli başarılara imza attı.

Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997 senesinde Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Yaklaşık dört ay kaldığı cezaevinden çıktıktan hemen sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001 tarihinde yakın dostları birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından  Adalet ve Kalkınma Partisi'ni Kurucu Genel Başkanı olarak seçildi. 

erdoğan-ibb

Hakkında çıkan mahkeme kararı sebebiyle gecikmeli olarak 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katılabildi. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

5 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan o günden bugüne yapmış olduğu çalışmalarla siyasi kariyerinde önemli başarılara ulaştı.

11 senelik Başbakanlık görevinin ardından 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçimde Abdullah Gül' yerine aday olarak halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğu dönemde 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini başarılı bir şekilde önledi.

erdoğan-eşi

ÖZEL HAYATI

4 Temmuz 1978 tarihinde verdiği bir konferansta tanıştığı1955 doğumlu Emine Gülbaran ile evlendi. Recep Tayyip Erdoğan'ın bu evliliğinden Ahmet Burak ve Necmettin Bilal isminde iki oğlu, Esra ve Sümeyye isminde iki kızı bulunmaktadır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN BELGESELİ

YORUMLAR 8
 • Fatoş 2 ay önce Şikayet Et
  Allah başımızdan eksik etmesin Allah yardımcisi olsun Tayyipciyim sonuna kadar eğer reis başka olmasaydı Suriye'den beter olurduk baş komutan adamın o kadar seveni varki yanii zaten başka sevilecek adamda yok ortada ben göremiyorum.
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 10 ay önce Şikayet Et
  özü sözü bir milleetin adamı ADAM GİBİ ADAM. ALLAH hayırlı hizmetlerin için benim ömrümden alıp sana versin. müslümanların sana ihtiyacı var. ... bir günde söylediğini iki kere yalanlayan heriflere karşı ömrü istikamaet ile geçen KAHRAMAN REİS. ALLAH SENİ MUVAFAK ETSİN.AMİN
  Cevapla
 • adem 10 ay önce Şikayet Et
  rabbim başımızdan eksik etmesin saglık hayırlı ömürler nasip etsin.
  Cevapla
 • Nur 10 ay önce Şikayet Et
  ALLAH reisimizi basimizdan eksik etmesin kötülerin serrinden tuzaklarindan korusun INSALLAH
  Cevapla
 • malkoçoğlu 10 ay önce Şikayet Et
  Cumhuriyet tarihinde Atatürkten sonra gelen en büyük siyasetçi,en büyük devlet adamı,en büyük komutan,en büyük devrimcidir.Her şeyin ötesinde özü sözü bir adam gibi adamdır o reisssstir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan: Harekatı yapmasaydık orayı tamamen işgal edeceklerdi
Çanakkale savaşının arşivlerden çıkan fotoğrafları