Nuri Kurtcebe kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır?

Yalova'da emniyet ekipleri tarafından gözaltına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etmesi sebebiyle gözaltına alınan Çizgiromancı ve karikatürist Nuri Kurtcebe kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte biyografisi...

 Nuri Kurtcebe kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır?
Nuri Kurtcebe kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır?
GİRİŞ 05.06.2018 10:33 GÜNCELLEME 05.06.2018 10:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

NURİ KURTCEBE KİMDİR?

Nuri Kurtcebe 8 Ocak 1949 yılında Muğla’nın Yatağan ilçesinde doğdu. Babasının subay olması sebebiyle çocukluğu İskilip, Hakkari, Rize, Turhal ve Denizli'de geçti. 1960 yılında İstanbul'a geldi. Lise son sınıfta babasını kaybeden Kurtcebe'nin eğitim masraflarını futbolcu Metin Oktay ödedi. 1970 yılında bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin yüksek Resim bölümünü kazandı.

 

 

Bir reklam şirketinde karikatürist Yalçın Çetin'le beraber karton-film çizerken Oğuz Aral'la tanıştı ve Tekin Aral, Oğuz Alpleçin, Mim Uykusuz ve Ferit Öngören'le beraber Gırgır adlı mizah dergisinin ilk çekirdek kadrosunda yer aldı. Çizgi roman çizmeyi daha çok seven Nuri Kurtcebe, Gırgır'da ilk "Uyduruk Uzay Hikayeleri" başlığı altında kısa metrajlı bilim kurgu çizgi romanları üretmeye başladı.

1985'te İlhan İrem'in "Pencere Köprü ve Ötesi" müziğini resimledi.

1986 yılında Hürriyet Gazetesi'nde günlük "Mokok" karikatür tipini çizmeye başladı.

1990'da Limon ve Dıgıl mizah dergilerinde çizdiği Bilim Kurgu öykülerinden oluşan ve "İnsanın bu eşsiz gezegendeki serüvenini evrenin sonsuzluğuyla buluşturan boyut farkı" adlı özel çizgi-roman albümü yayımlandı.

1994 yılında Cumhuriyet Gazetesinde Gaddar Davut çizgi romanını ve "Sessiz Sedasız" başlığı altında günlük politik karikatürlerini çizmeye başladı. 

Nuri Kurtcebe, halen Aydınlık Gazetesi'nde "Ters Köşe" adlı köşesinde günlük karikatürlerini çizmeye devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan karikatürist Nuri Kurtcebe Yalova'da gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Kurtcebe'nin tutuklanması bekleniyor. 

YORUMLAR 3
 • Ercan 11 ay önce Şikayet Et
  Kübalı olabilir.
  Cevapla
 • HamidiyeSüvarisi 11 ay önce Şikayet Et
  Hele tipine bakın bu darwin taklidinin.
  Cevapla
 • Yakub 11 ay önce Şikayet Et
  Aslı nesli inancı yazmıyor?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Akıncı İHA için geri sayım başladı
İran'dan kritik 'Körfez' hamlesi! Teklif yapıldı