Çankırı’da bulundu! 8.5 milyon yıllık...

Çankırı'daki "Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında aralarında zürafa, at, küçük koyun, keçi türlerinin yanı sıra 8,5 milyon yıllık olduğu değerlendirilen tam bir gergedan kafatasının da yer aldığı 15 türde yaklaşık 140 fosile ulaşıldı.

Çankırı’da bulundu! 8.5 milyon yıllık...
Çankırı’da bulundu! 8.5 milyon yıllık...
GİRİŞ 17.08.2018 11:57 GÜNCELLEME 17.08.2018 11:58
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Çankırı'daki "Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, aralarında tam bir gergedan kafatasının da yer aldığı yaklaşık 140 fosil bulundu.

Fatih Mahallesi'ndeki lokalitede 1997 yılından bu yana süren kazı çalışmaları, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında devam ediyor.      

 

 

Bugüne kadar milyonlarca yıllık pek çok kalıntıya ulaşılan kazılarda bu yıl 15 türde yaklaşık 140 parça fosile ulaşıldı. Bunlardan ön önemlisini ise tam bir gergedan kafatası oluşturuyor.     

Prof. Dr. Erol, AA muhabirine, yaklaşık 20 yıldır Çorak Yerler'de kazı çalışmaları yürüttüklerini söyledi.     

Sezon çalışmalarının sonuna yaklaştıklarını belirten Erol, "Bu seneki çalışmalarımızda gergedana ait tam bir kafatası iskeleti bulduk. Hitit, Mehmet Akif Ersoy ve Ankara Üniversitesinden gelen hocalarım kafatasını çıkarmaya çalışıyor." dedi.     

Kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede gergedanların bulunmasının arazinin sulak bir alan olduğunu ispatladığına işaret eden Erol, "Şu ana kadar bu bölgeden gergedanlara ait 3 farklı türü elde ettik. Bölgeden gergedanlara ait 500'e yakın kafatası çıkarıldı. Şimdi de iri gergedanlara ait bir gergedanın kafatası çıkarılmak üzere." diye konuştu.     

"GERGEDAN KAFATASI FOSİLİ 8,5 MİLYON YILLIK"     

Bölgeden çıkarılan hayvan türlerinin morfolojik özelliklerine bakılarak fosillerin 8,5 milyon yıla kadar gittiğini gördüklerini dile getiren Erol, şöyle devam etti:     

"Bulunan gergedan kafatası fosilinin 8,5 milyon yıllık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gergedanlar en fazla bulunan fosillerdir. Daha önce bu gergedanların atası konumunda olan, çok iri bir hayvana ait parçalar bulduk ki o, Anadolu'da çok farklı yerlerde bulunmuyor. Bu yaz hava koşullarının iyi geçmemesi nedeniyle az çalışabildik. Bu kazı sezonunda 140 civarında numaralı fosil çıkardık. Bu fosiller içinde zürafa, atlar, küçük koyun, keçi türü hayvan fosilleri, yaban domuzlarına ait buluntularımız var. Bunlar bilimsel yayınlara hazırlanmayı bekliyor."

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Evrimciler 1 yıl önce Şikayet Et
  Buna da bir kulp bulursunuz he mi...?
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi incelesinler? Bulunan Fosilde Tam Gergedan kafasında bir yanlışları vardır.. Evrim teorisine göre Belki Kafa bir Balinadan filan dönmedir. belkide bir yerinde solungaçları filan vardır? :)))
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  Evrimciler Fosil arıyorsa Darıcaya Canlısına gelsinler?... Bu Hayvanların,Fosillerin Aynısı Darıca Canlısı var? :))).
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  Fosiller içinde zürafa, atlar, küçük koyun, keçi türü vs.ilerde varmış? Yani bizim Darıcadaki hayvanatlar 8.5 Milyon yıl önce ailecek yine beraberlermiş?.. Evrimciler sakın üzülmesinler Hayvanlar Mutasyona uğramamışlar? :))).
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  Evrimcilere iyi kapak olur bu? Bari direk Gergedan Kafası filan demeseydiniz? hani alıştıra alıştıra evrim geçirmiş yüzü biraz domuza benziyor ama sanki Gergedana dönmüş deseydiniz! Evrimciler göbek atardı? :)).
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cinayet güvenlik kamerasına yansıdı
Duruşma salonunun önünde 15 kişi birden avukata saldırdı