Fazıl Say'dan Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı konserine davet etmesi nedeniyle tepki çeken Fazıl Say, konuya ilişkin yaptığı açıklamada

GİRİŞ 22.01.2019 15:13 GÜNCELLEME 22.01.2019 15:26
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Truva Sonatı isimli konserine davet eden ünlü piyanist Fazıl Say yapılan eleştiriler üzerine ilk kez açıklama yaptı. Say, "Hayatta hatalar yapılabilir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir." dedi.

 

 

Fazıl Say'ın 'Özeleştiri Konusu' başlıklı açıklaması şöyle:

"UZLAŞI KAPISI ARANIYORDU"

 

 

"Hatırlarsınız, "ülkemde yaşayabilmek, sanatımı yapabilmek istiyorum" diye bir yazı yazmıştım geçen yaz. Bu haykırışım her yerde duyulmuştu. Sayın Erdoğan'ın annemin vefatındaki taziye telefonundaki ses tonunda da sezinledim, bir uzlaşı kapısı aralanmak istiyordu. Sadece Fazıl Say için değil, tüm sanat camiası, hatta toplumun tüm kültürel ögeleri açısından, Erdoğan'ın içine sinmeyen bir şeyler vardı, nitekim pek çok konuşmasında -ve sıklıkla- "Biz kültür ve eğitim konularında maalesef başarılı olamadık" diyordu, bu bir öz eleştiridir."

"SAY DA PEK ÇOK HATA YAPMIŞTIR"

"Hayatta hatalar yapılabilir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur. Fazıl Say da pek çok hata yapmıştır hayatında, haklı olduğu konularda bile üslup yanlışı yapmıştır, haksız duruma düşmüştür, pek çok da haksızlığa da uğramıştır…"

TOPLUMSAL UZLAŞI KONUSU

"Her şey bir yana, umutlarımız olmadan nasıl yaşayacağız? Geleceğe nasıl bakacağız? Bir ülke, kendi yüksek kültürü, halk müziği, sanat musikisi, batı müzikleri ile yerelden evrensele, muhteşem adımlar atabilecekken, sentezler ile dünyaya katkı sağlayabilecekken, kendi farklılıkları arasında kültürlerarası köprüler kurabilecekken, tuhaf bir uçuruma sürüklenmekte, ve hepimiz düşeceğiz."

'İLK BULAŞMANIN KONSERİMDE OLMASINI İÇİN DİRETTİM'

"Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim, bu ilk buluşmanın Beştepe'de değil, benim konserimde olması gerektiğini direttim, KHK ile haksız yere mesleğinden edilmiş müzisyen dostlarımın hayatını kurtardık bu süreçte, ayrıca "kültür kurulu" diye bir devlet yapılanmasını yanlış bulduğumu da direttim. Bu süreçte memlekette pek çok güncel tartışmalar da yaşandı, çok zordu."

'İLK ADIM ERDOĞAN'DAN'

"Sonuçta bu ilk adımda; Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ülkemizde kültürün sanatın özgür olması, toplumsal uzlaşıların umut ışığı yakması gerekmekte. Ben özgürlükçüyüm. Özgürce yaşayabilmeliyiz.Birbirimizi anlayabilmeli, dostluk eli uzatabilmeliyiz. Bakın; yerelden evrensele, Türkiye'de herkesin medarı iftiharı olabilecek yerlere varabiliriz. Belki de başaramayız, ama en azından ben Türkiye için doğru bulduğum şeyi deniyorum."

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • malkoçoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Umarım samimisindir Fazıl Say çünkü Cumhurbaşkanımız samimi ve içten onun içinde samimiyetsizlik yok onun kapısı herkeze açık.O asla kendini dev aynasında görmez.Onun kompleksleri egoları yok o sanada aynı samimiyetle yaklaşır sıradan bir vatandaşada aynı şekilde yaklaşır.Onu çok seviyoruz o gerçekten büyük bi lider...
  Cevapla
 • malkoçoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu bu Reise tepeden bakan bir kısım varya bunlar size ne kazandıracak?Toplumu germek değil marifet marifet seçilmiş olan ve gerçekten çok başarılı bir grafiği olan Cumhurbaşkanımıza destek çıkmak ülkemizin dolayısıyla bizim menfaatimize olacaktır.Küsmenin ayrışmanın senci benci düşünmenin bu ülkeye hiçbişi kazandırmayacağı aşikar.Bir olalım diri olalım iri olalım birlikten kuvvet doğar etrafımızda bukadar düşman varken düşmanı güldürmenin lüzmu yok
  Cevapla
 • hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Edepsizlikte ve kibirde sınır yoktur. Fazıl bu sınırları zorluyor anlaşılan...
  Cevapla
 • Zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Birbirimize girmenin hiç kimseye bir yararı yok. Heleki böyle bir dönemde. En iyisini yapmışlar bence.
  Cevapla
 • seyfullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Neyse ağzımı bozmayayım
  Cevapla
 • ahkam 1 yıl önce Şikayet Et
  bozma seyfullah. ne özgürlüğün kısıtlandı diye sorulduğunda verecek cevabı olmayanlar hala mırıldanıp duruyor. milletde görüyor işte.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ölümcül virüste gerileme
Günün gazete manşetleri