Lider kadro bu silahlarla vurulacak

K.Irak'ın derin vadilerle bölünmüş yüksek dağlık arazisinde PKK gruplarını ve özellikle de lider kadrosunu etkisiz hale getirmek için nokta atışı yapan özel keskin nişancı tüfeği getirtildi.

Lider kadro bu silahlarla vurulacak
Lider kadro bu silahlarla vurulacak
GİRİŞ 24.11.2007 04:07 GÜNCELLEME 24.11.2007 04:07
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Saygı Öztürk, Özgür Ekşi'nin haberi

Fin keskin nişancı tüfeği 'Lapua'lar özel kuvvetlere dağıtıldı. Tuzla’da açılan 'keskin nişancı okulu'nda yetiştirilen subay, astsubay ve uzman çavuşlar, bu silahlarla daha çok PKK’nın grup başları ile örgütün lider kadrolarını hedef alacak.


Keskin nişancılar aynı zamanda özel dürbünler, rüzgar hızı ve nem ölçerek atışı belirleyen özel el bilgisayarları da kullanacak. Afganistan ve Irak’ta da kullanılan Lapua’ların attığı özel mermiler 1 kilometreden çelik yeleği deliyor ve 1750 metreye kadar hedefinden sapmıyor. Silahların satış fiyatı 15 bin dolar civarında.

KANASLARIN YERİNE GEÇECEK:


Türk Silahlı Kuvvetleri Güneydoğu’da yaygın olarak ’Kanas’ olarak bilinen Dragunov keskin nişancı tüfeğini kullanıyor. Evgenyi Fedorovich Dragunov tarafından Kalaşnikof’tan (AK-47) esinlenilerek 1958 yılında tasarlanıp imal edilen silahın etkili menzili 1300 metre.


10 adet 7.62’lik mermi alıp tek tek atış yapan silahın en büyük dezavantajı 1 metre 220 santimetrelik boyu ve sık sık bozulan dürbün sistemi. 450 metre daha uzun menzilli ve kullanışlı Lapua’ların bölgede Kanasların hákimiyetine son vereceği belirtiliyor.

DÜNYANIN EN İYİ 11 TÜFEĞİ:


TSK envanterinde ayrıca THEIS (Tactical High Energy Impact Systems) Firması tarafından üretilen dünyanın en iyi keskin nişancı tüfeği 'Intervention Model 200 Military’den 11 adet bulunuyor. Henüz ABD ordusunda bile bulunmayan bu silah, 2 bin 400 metreden hedefini ıskalamıyor.


Bu inanılmaz menzilin sebebi üretici firmanın geliştirdiği 'Balanced Flight' sistemi ve 408 kalibrelik Cheyenne Tactical adı verilen son derece gelişmiş bir mermi. M-200’ler 2001 yılından beri bordo berelilerin en keskin nişancıları tarafından kullanılıyor.

Türk malı tüfekler yolda

TÜRK ordusunun keskin nişancı tüfeği ihtiyacını tamamen yerli üretimle karşılamak için çabalar da sürüyor. Kale Grubu’na bağlı Kalekalıp, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli 50 kalibre keskin nişancı tüfeğini bir süre önce üretti.


50 kalibrelik 5 mermi alan silahın etkili menzili 1800 metre. Kale keskin nişancı tüfeği, zırh delici özelliğiyle hafif zırhlı araçlara karşı kullanılmak üzere geliştirildi. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen bir diğer Türk keskin nişancı tüfeği ise 5 kilo 35 gram ağırlığında. Dünyadaki en hafif muadilinden yüzde 30 daha hafif olan bu tüfek 1 kilometreden hedefini vurabiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • fatih yilmaz 11 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar çok cahilimiz var!. pes! şu yorum yazanlar nekadar da cahilce yazılar yazıyor.insan hayret ediyor.ya arkadaşlar yazdıklarınızı bir daha okuyunda ne kadar saçma sapan yazılar yazdığınızı görün.yok teröristler sınırdışına kaçınca tedbir alsınlarda bir daha girmesinler gibi süper şaçma bir yazı daha görmedim.pes! Sanki orası E5 otobanı yolu kesince bir daha giremeyecekler.
  Cevapla
 • güzin karaman 11 yıl önce Şikayet Et
  biz normal teröristi vuralım da, lider kadrosu eksik kalsın. acemi erleri doğuya sürmekle caydırıcı güç olunmaz. hafif çelik yelek ve çelik miğfer olmadan caydırıcı olunmaz. gece görüş dürbünleri olmadan caydırıcı olunmaz. bizden para istesin ordumuz, seve seve verelim. zaten şehit aileleri için istendi, hemen verdik. trilyonlar toplandı. ordumuz teçhizat için de para istesin hemen verelim. daha önce sayfa sayfa ilanlar çıkmıştı, orduya yardım diye. genelkurmay bunları kaale alsın.
  Cevapla
 • teomer deniz 11 yıl önce Şikayet Et
  ya sabır .... of of allah yardım etsin bu ülkemin insanına yav sankibizi ayakta uyuttuklarını düsünüyorlar yav allah basbakınımız biz ıraKa girersek davulla zurnayla girmicez diyordu yani yav orda kullanılacak silahlar bile haber yapılıyo daha davul zurnası mı kaldı senfoni orkestrası getirmissiniz siz yav valla haberiniz olsun suyunuz ısınmaya basladı..
  Cevapla
 • ferhat yıldırım 11 yıl önce Şikayet Et
  inandık. aman be komik lider kadroyu da getirirsiniz yarın el bebek gül bebek içerde besler büyütürsünüz.tezkere dediler ne oldu inanmayın hepsi yalan.
  Cevapla
 • eren duran 11 yıl önce Şikayet Et
  Laf ola beri gele. Yahu bu ne saçma haber. Bugüne kadar dürbünlü tüfek hiç kullanılmadı mı sanki orda? Sanki yeni icat edildi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
YSK'nın gerekçeli kararı ile ilgili son dakika gelişme!
Başkan Erdoğan'ın S-500 teklifine Rusya'dan ilk yorum