İstanbul için resmi başvuru! CHP'den mazbata hamlesi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu'na dilekçe verdi.

İstanbul için resmi başvuru! CHP'den mazbata hamlesi
İstanbul için resmi başvuru! CHP'den mazbata hamlesi
GİRİŞ 08.04.2019 16:44 GÜNCELLEME 08.04.2019 17:39
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

İstanbul Adalet Sarayı'na İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile gelen Kaftancıoğlu dilekçesini İstanbul İl Seçim Kurulu'na sundu.

 

 

Dilekçede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) birleştirme tutanaklarından aldığı verilere göre yaptığı açıklamada 4 milyon 169 bin 967 oy aldığı belirtilen dilekçede, "29 Mart 2009 seçimlerinde, 3 Nisan'da İstanbul İl Seçim Kurulu mazbatasını Kadir Topbaş'a vermiştir. 29 Mart 2014 seçimlerinde, 8 Nisan'da İstanbul İl Seçim Kurulu mazbatasını Topbaş'a vermiştir. Tüm bu seçimlerde her zaman olduğu gibi itirazlar vardı. Her iki seçimde de kesin sonuçlar mayıs ayında açıklanmıştı" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve beraberindeki heyet...

 

 

İmamoğlu'nun seçildiğine dair tutanağın verilmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığı kaydedilen dilekçede, mazbatanın verilmesi talebinde bulunuldu.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Kaftancıoğlu, "1 Nisan sabahı Ekrem İmamoğlu seçimleri 24 bin 57 farkla kazanmıştır, belgesi buradadır. Denildiği gibi 29 binler, 27 binler ortada yoktur. Maddi hataların düzeltilmesi 2 Nisan 15.00'e kadar sürmüştür. Sandık başlarında olan ve her seçimde olabilecek maddi hataları bulduk. Maddi hataların düzeltilmesi bittiği anda Ekrem İmamoğlu 20 bin 388 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. Normalde sürecin hukuksal olduğu bir seçimde, aslında süreç 3 Nisan'da burada bitmiştir. AK Parti hiçbir hukuksal dayanağı olmadığı halde geçersiz oyların sayımı kararını aldırtmıştır" diye konuştu.

Geçersiz oyların sayımı kararının İstanbul'da alındığını, AK Parti'nin kazandığı il ve ilçelerde bu kararın olmadığını kaydeden Kaftancıoğlu, şunları kaydetti: "Demokrasilerde bir oy farkla bile kazanmak seçim sonucunu belirlerken, İstanbul'da durum böyle olmayarak geçersiz oyların sayımı kararı alınmıştır. Sandıkların yüzde 30'u açıldığında aradaki fark 18 bin 222 olmuştur. Bu sabah sandıkların yüzde 91'i açılmıştır ve aradaki fark 15 bin 494'tür. Geçersiz oyların tamamı sayıldığında da aradaki fark kapanmayacaktır ve Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'u kazandığı bir kez daha tescillenmiştir."

Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Kavuncu ile birlikte İmamoğlu'na mazbata verilmesi için dilekçe verdiklerini söyledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
chp
YAZDIR
YORUMLAR 114
 • Seçkin 11 ay önce Şikayet Et
  Chp terör devletidir
  Cevapla
 • Fuzul 11 ay önce Şikayet Et
  çaldığı oyla gelenin, çalacağı çok mal var demektir..
  Cevapla
 • dede 11 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim siz fetöyü arıyorsanız tam üzerine bastınız. Seçimde görevini kötüye kullananların tamamı fetöcüdür. Mutlaka gereken ceza verilmelidir.
  Cevapla
 • dede 11 ay önce Şikayet Et
  Nedense geçersiz oylar sayıldıkça Ak partinin oyu artmaktadır. Halbuki oyu fazla lanın oyu daha çok artmalı. Yani CHP nin. Oysa durum tersine gerçekleşiyor. Neden acaba. Çünkü seçime birilerinin eli girmiş.
  Cevapla
 • Tehlike büyük 11 ay önce Şikayet Et
  İmamoğlu kürsüye neden hesap makinası ile çıktı bunu hiç düşündünüzmü?Halktan hesap soracağım diyor,neden çarma yapıyor biliyormusunuz?belediye bütçesini çarpacağım,talan edeceğim diyor.neden bölme yapıyor İstanbulun her yerini parsel parsel satacağım,İSTANBUL'U KONSTANTİNEPOL YAPACAĞIM DİYOR siz daha anlamadınızmı ZULÜM 1453'TE BAŞLADI DİYOR!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte tarihi karelerle: İstanbul
Türk bilim insanı başardı! Dev adım! Virüs izole edildi