'Mesele S-400 değil' deyip uyardı: Üzgünüm sıranın sonunda Türkiye var

S-400 krizini değerlendiren Eski Genelkurmay İkinci Başkanı ve Birinci Ordu komutanı Ergin Saygun, Irak ve Suriye örneklerini vererek, İsrail'e düşman ülkelerin bertaraf edildiğini ileri sürdü ve ''Bu sıranın sonunda Türkiye var. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Bunu söylerken de çok üzgünüm'' dedi.

'Mesele S-400 değil' deyip uyardı: Üzgünüm sıranın sonunda Türkiye var
'Mesele S-400 değil' deyip uyardı: Üzgünüm sıranın sonunda Türkiye var
GİRİŞ 23.07.2019 12:37 GÜNCELLEME 23.07.2019 12:37
Bu Habere 251 Yorum Yapılmış

Eski Genelkurmay İkinci Başkanı ve Birinci Ordu komutanı Ergin Saygun, Washington'da Turkish Heritage Organization'un (Türk Mirası Vakfı) düzenlediği Türk-Amerikan ilişkileri konulu panelde konuştu. 

 

 

İki ülke arasındaki S-400 sorununa değinen Saygun, ''Korkarım Türkiye'yle Amerika arasındaki sorunlar S-400 probleminden çok daha fazlası. S-400 bana kalırsa küçük bir konu'' dedi.

ABD, TÜRKİYE'NİN BÖLGESEL BİR GÜÇ OLMASINI İSTEMİYOR

 

 

Emekli orgeneral sorunun S-400'ler ya da F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi olmadığını savundu. Saygun, ''Eğer S-400 problemini bitirme konusunda uzlaşırsak, eminim yeni talepler olacaktır. İran'la anlaşma yapma, eğer buna 'evet' dersek sonrasında 'tamam, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kuracağız, buna muhalif olma'. Eğer buna 'hayır' derseniz, size 'Kıbrıs’ta gaz ya da petrol arama hakkınız yok' diyeceklerdir. Yani problem bana göre S-400 ya da F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi değil. Amerika Türkiye'nin bağımsız dış politikasından memnun değil ve Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını istemiyor'' dedi.

Amerika’nın, S-400’lerin Türkiye’ye konuşlanması halinde F-35’lerle ilgili gizli bilgilerin açığa çıkacağı iddiasına da katılmayan Saygun, bu uçakların özelliklerinin Rusya, Çin ya da teknoloji casusluğunu kullananlar tarafından bilindiğini söyledi.

'ORTADOĞU'DA İSRAİL'E DOST BİR ÜLKE YOK AMA BİR TANE YARATABİLİRLER...'

Emekli orgeneral Saygun, ''Türkiye’nin F-35 projesinden dışlanması 10 yıl önce dış ilişkiler komisyonunda tartışıldı. Çünkü Türkiye F-35'leri alırsa bu Ortadoğu’daki dengeleri değiştirecekti. İsrail hava üstünlüğünü kaybedecekti. Amerika ve Batı için Ortadoğu'da iki önemli konu var. Biri İsrail'in diğeri de enerji kaynaklarının güvenliği. Ortadoğu'da İsrail'e dost ülke yok. Bir tane yaratabilirler. Bağımsız bir Kürt devleti. Bu yeterli mi hayır, düşmanlarını da elemeniz gerekiyor'' dedi.

'BU SIRANIN SONUCA TÜRKİYE VAR, ÇOK ÜZGÜNÜM'

Irak, Suriye örneklerini vererek İsrail'e düşman ülkelerin bertaraf edildiğini ileri süren Saygun'a göre sırada Türkiye var.

Saygun, ''Bu sıranın sonunda Türkiye var. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Bunu söylerken de çok üzgünüm. Ama doğru olan bu. Eğer Amerika sizi düşman olarak görüyorsa asker olarak kendimi savunmalıyım. Amerika'ya karşı da kendimi Amerikan silahıyla savunacağımı bekleyemezsiniz. Eğer Amerika'dan bir şey alırsanız, bunun kaynak kodlarını alamıyorsunuz. Amerika gizli tutuyor. Yani eğer kullanmanızı istemiyorsa sahip olduğunuz her silahı kilitleyebilir'' ifadelerini kullandı.

Amerika'nın Türkiye’nin meşru güvenlik ihtiyaçlarını anlaması gerektiğini belirten Saygun, durumun iyileşmesi için Washington'un Ankara'yı tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiği değerlendirmesinde de bulundu. 

ETİKETLER
ergin saygun
YAZDIR
YORUMLAR 251
 • erbakan fan 5 ay önce Şikayet Et
  erbakan hoca rahmetli 30 yıldır söyluyor
  Cevapla
 • laz 5 ay önce Şikayet Et
  güneydoğuda israillilere taşınmaz arazi satılıyormuş ve 59 dönüm araziden bahsediliyor... ALLAH aşkına bu durum nedir .
  Cevapla
 • BÜYÜK TÜRKİYE 5 ay önce Şikayet Et
  bu gayet normal bir süreç fakat her savaş gibi bunu da güçlü olan kazanır. Güç ise sanıldığı gibi sadece para ve silah ile olmaz en keskin Güç hep akıldır.Ve Türkiye akıl ve cesareti ile Amerikanın üstesinden gelmeyi pek güzel başarıyor.Bunu görüyoruz. Terör koridorunu parçaladığımızda şaşkınlıklarını gizleyemediler şimdi sıra Fıratın doğusu ve incirliğin kapatılması olmalı
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Sıranın sonunda Türkiye varmış!? Peh! Türkleri iyi tanıyamamışlar anlaşılan? .. ama Bizim karşımıza çıkacaklar Mezarlarını hazırlayıp karşımıza çıksınlar! o zaman Çanakkalede Dünyanın en büyük İngiliz Donanmasını Çanakkaleye gömen biz Türkler kendimizi çok iyi tanıtırız!
  Cevapla
 • Trajik 5 ay önce Şikayet Et
  Saygun öyle bir yorum yapmış ki haydi eyvallah biz bittik diyor sanki.Türkiye öyle basit ülke değil canım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alman Bakan bile şaştı kaldı! Sevim'in Türkiye ve Erdoğan sözleri pes dedirtti
Kar yağışı başladı! Meteoroloji'den son dakika açıklamaları peş peşe geldi