"Mercedes Kadir" artık dünya çapında da tanınıyor

Malatya'da "Mercedes Kadir" olarak bilinen Fatih Kaydı'nın balmumu heykeli yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ndeki yerini alan heykel, vatandaşlardan ilgi görüyor.

GİRİŞ 24.08.2019 12:28 GÜNCELLEME 24.08.2019 12:32
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sopasıyla her gün kilometrelerce yol yürüyen, trafik ışıklarında durup yayalara yol veren ve sözde otomobilini kullanmadığı zamanlarda park eden "Mercedes Kadir"in balmumundan heykeli yapıldı.

 

 

Akli dengesi yerinde olmayan, gününü yaklaşık 3 metre uzunluğunda, 10 kilogram ağırlığındaki kavak ağacından yapılan sopanın üzerinde geçiren ve "Mercedes Kadir" olarak tanınan Fatih Kaydı'nın Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ndeki balmumundan yapılan heykeli, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

 

 

Malatyalıların sevgi gösterisinde ve yardımda bulunduğu Fatih Kaydı, balmumu heykelinin de yapılmasıyla adeta Malatya'nın maskotu oldu.

Yaklaşık 1 ayda yapılan balmumu heykel, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

"ARTIK YURT DIŞINDA DA BİLİNİYOR"

Kent Müzesi'nde görevli Bekir Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heykelin kendilerini mutlu ettiğini ve vatandaşlar tarafından çok beğenildiğini söyledi.

Ziyaretçilerin özellikle "Mercedes Kadir"i görmek için müzeye geldiklerini anlatan Aslan, "Mercedes Kadir de haftada bir buraya geliyor. Kendi heykelini görünce mutlu oluyor. Arkada oturtup vatandaşlarla sohbet ettiriyoruz, çay ikram ediyoruz. Malatya’yı kayısıdan sonra en iyi temsil eden Kadir'dir." dedi.

"Mercedes Kadir"in yurt dışında da tanındığını belirten Aslan, şunları söyledi:

"Kadir’in kendince bir şanı var. Artık yurt dışında da biliniyor. Ziyaretçilerimiz yaz sezonu olduğu için geliyorlar, 'Kadir Bey'le nasıl görüşebiliriz, fotoğraf çekebilir miyiz, rahatsızlığı nasıl?' diye soruyorlar. Malatya’dan ziyade yurt dışına da taşındı Kadir'in namı. Kadir için gelen çok ziyaretçimiz var. Burası için gelen ziyaretçiler var çünkü burada Malatya’nın güldüren yüzlerini anlatıyoruz."

"ONU SEVİNDİRMEK DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEYİ"

Ziyaretçi Eray Cangönül ise Fatih Kaydı'nın balmumu heykelini ilk gördüğü zaman şaşırdığını ve heyecanlandığını ifade etti.

Balmumu heykelini herkesin görmesi gerektiğini dile getiren Cangönül, "Kadir de gördüğü zaman şaşırdı. Çok hoşuna gitti. Onu sevindirmek dünyanın en güzel şeyidir. Heykel çok güzel, yapan kardeşimizin eline sağlık. Çok güzel olmuş. Malatya’nın sevilen yüzlerini bu şekilde değerlendirerek görmeyi isteriz." dedi. 

Haftada 1-2 defa müzeye uğradığını anlatan Cangönül, ziyaret etmek ve fotoğraf çekinmenin hoşuna gittiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • İslam 7 ay önce Şikayet Et
  Onun yerine aç fakir bir insanlara yardım etseydiniz daha iyiydi
  Cevapla
 • Bey 7 ay önce Şikayet Et
  Yokdir gurban
  Cevapla
 • hakkan 7 ay önce Şikayet Et
  böyle boş işlerle uğraşan başka ülke varmıdır acep....
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Mercedes Kadir chp hdp ip seçmeninden daha akıllı.
  Cevapla
 • mehmett 7 ay önce Şikayet Et
  arkadaş yüzü hiç benzememiş biraz benzetseydiniz ya
  Cevapla
 • İÇİMİZDEN BİRİ 7 ay önce Şikayet Et
  Kimin deli kimin veli olduğunu bilen sadece Allah'tır. Mümkün derecede böyle insanların kıymetini bilelim, onları üzmeyelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Virüsle boğuşan Batı’da iğrenç akım
Terhis edilecek erlerin son durumu belli oldu