Rum Bakan BM'de hadsizlik yapınca Çavuşoğlu ayarı verdi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York'ta kendisini görünce Kıbrıs'ta federasyon konusunu gündeme getiren Rum yönetiminin dışişleri bakanına, "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım." karşılığını verdi.

GİRİŞ 24.09.2019 10:21 GÜNCELLEME 24.09.2019 11:42
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, New York'taki BM binasının koridorlarında Güney Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile karşılaştı. Rum Bakan, Çavuşoğlu'nu görünce elini uzatarak "Neden hemen federasyon konusunda anlaşmıyoruz " diye sordu.

 

 

Müzakere etmek için müzakere edilmeyeceğini daha önce de söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Rum bakana "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım. Neyi müzakere edeceğiz, iki devlet mi, başka bir şey mi" karşılığını verdi ve elini çekti. 

'SENİN ÖNÜNDE, SENİN LİDERİN ORTAYA ATTI'

Hristodulidis, ''Neyi müzakere edeceğimiz belli. Sadece bir çözüm var, iki toplumlu iki kesimli federasyon. İki devlet veya konfederasyonu unutun.'' deyince Bakan Çavuşoğlu, iki yıl önce İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında Anastasiadis ile yaptıkları görüşmeleri hatırlattı ve şu karşılığı verdi:

 

 

"Son sefer (Crans Montana'da) senin önünde senin liderin konfederasyonu ortaya attı. (Rum lider) Anastasiadis geçen yıl bir 'federasyon', bir 'konfederasyon' dedi. Önce neyi müzakere edeceğimizi açıkça tartışmamız lazım. Biz yıllardır çözüm için uğraşan taraf olduk, hem Annan Planı'nda hem Crans Montana'da."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Erdalsilo 5 ay önce Şikayet Et
  Anlamıyorum Ben bunları kıbrıs Osmanlının adasıdır ingilizin oyunu BU duruma getirdi ve şimdi istediklerine bakın Artık Tüm adayı almanın zamanı geçiyor bile
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Anlaşmayın yeter halk olarak anlaşma iatemiyoruz. Kıbrıs tamamen türkiye snırlarına katılsın. Kuzey kıbrıs devletini feshedip il olarak bağlansın
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Yeniden denize dökelim iş bitsin.
  Cevapla
 • Smart 5 ay önce Şikayet Et
  Tek devletli federatif yönetimde kaybeden türk tarafı olur. Bağımsız kktc tek yol.
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Çözüm belli Kıbrıs’ın tamamını geri almak.
  Cevapla
 • keleş 34 5 ay önce Şikayet Et
  evet. kardeşim. senin. bu. görüşünü. noktasına. kadar. desdekliyorum. aynen. beyanetiğin. gibi. başka. yolu. yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zafere ulaştı! Mehmetçiğe selamı çaktı
ABD'den 'Türkiye'ye destek' açıklaması