'Canilere iyi hal indirimi olmamalı'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kadına yönelik şiddetle ilgili açıklama yaptı. Gül, Zalimce cinayetlerin ardından görülen davalarda, somut ve hukuk temelli tatmin edici gerekçelere dayanmayan 'iyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır" dedi.

'Canilere iyi hal indirimi olmamalı'
'Canilere iyi hal indirimi olmamalı'
GİRİŞ 05.12.2019 10:46 GÜNCELLEME 05.12.2019 11:39
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kadına yönelik şiddetle ilgili açıklama yaptı. Gül'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

"Zalimce cinayetlerin ardından görülen davalarda, somut ve hukuk temelli tatmin edici gerekçelere dayanmayan 'iyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır.

Elbette yargı mercileri kendi takdirlerini vermektedir. Ancak verilen her kararın maşeri vicdanda ve toplum nezdinde yeni yaralar açmayan yaraları kapatan bir karar olması gerekçeye dayanması milletimizin beklentisidir.

Yıllardır uygulanan İnfaz Kanunu üzerine yapmış olduğumuz çalışmalarda iyi hal, açığa ayırma gibi konular bakanlığımızca tüm uygulayıcılar, tüm akademisyenlerle çalışma yapılan bir diğer konudur. Bu konuda parlamentonun takdiri halinde bu hususta da atılması gereken adımlar olduğunu, bu konuda çalışmalarımızın yapıldığını ifade etmek isterim.

Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır."

İNFAZ DÜZENLEMESİ TASLAK METNİ ERDOĞAN'A SUNULDU

Adalet Bakanlığı ile AK Partili hukukçu milletvekillerinin uzun süredir üzerinde çalıştığı 'infaz düzenlemesi' tamamlandı. Yaklaşık 20 maddeden oluşması beklenen teklif ile terör suçları, örgütlü suçlar, uyuşturucu, cinsel istismar ve kasten adam öldürme (müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet) suçları infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak. Bu suçlar dışında kalan suçlarda infaz indirimi yapılacak.

İNFAZ SÜRESİ KISALACAK

Bu ay içinde Meclis'e sunulması beklenen teklifle şu değişiklikler öngörülüyor:
Ceza süresinin üçte ikisi infaz edilen suçlarda, infaz süresi ceza süresinin yarısına inecek. Cezasının 5'te 4'ünü yatanlar denetimli serbestlikten yararlanabilecek. 3'te 2 olarak uygulanan infaz süresi bir bölü ikiye çekilecek. İnfaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik süresi artırılacak. İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3'te 2'den yüzde 50'ye indirilecek. Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak. 2 ila 4 yıl arasında hüküm giyenler, suç şekline göre 1 gün ile 1 ay arasında cezaevinde yatacak. İnfaz süresi, suçun şekline göre kısalacak. İnfazın değil, cezanın yarısı olacak şekilde düzenleme yapılacak.

Denetimli serbestliğin de değiştirildiği teklif ile 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için 2 yıl, diğer suçlar için de 1 yıl olan denetimli serbestlik süresi, yeni sistemde alınan cezaya göre 5'te 1 oranında uygulanacak. Denetimli serbestlik uygulaması bundan böyle infaz süresinin 5'te 4'ünü tamamlayanlar için geçerli olacak.

KAYNAK: HABER7, AA, DHA
ETİKETLER
kadına şiddet
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • falcon 2 ay önce Şikayet Et
  tepsi müdafaa ve hafifletici sepetlerden canilere mehkemenin borçlu çıktığı bile oluyor
  Cevapla
 • TüremişEYT 2 ay önce Şikayet Et
  cumartesi pazar işyeri açtırmakla uğraşacağınıza asıl işinize bakın
  Cevapla
 • Bir de 2 ay önce Şikayet Et
  Bir de af çıkarmağa çalışıyorsunuz önceki aflar çok pahalıya maloldu 12 eylül 50 idam işkenceden ölen 1500 kişi sakat kalanlar hayatı mahvolanlar formaliteden dava aç kapa yapıldı o binlerce işkencecinin yaptıkları yanlarına kaldı...
  Cevapla
 • Orası 2 ay önce Şikayet Et
  Orası şikayet yeri değil icraat yeri ben mi gelip yapacağım daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?
  Cevapla
 • hamido 2 ay önce Şikayet Et
  terör ile ilgili olanlarada
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İdlib'den çok acı haber: 2 askerimiz şehit oldu
İstanbul Adalet Sarayı'nda ele geçirildi! Adeta cephanelik gibi